28. 10. je státní svátek
Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš

Nepřehlédněte
23. září 2020   (17:17)
Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš
foto: pribram.cz, ČTK

Ministerstvo na dopis s peticí odpoví ve standardním termínu, což je 30 dní.


Odpůrci plánované těžby kameniva z hald v bývalém příbramském uranovém revíru dnes předali kopie petičních archů ministerstvu životního prostředí (MŽP) v Praze. Pod protestní petici se podepsalo 614 lidí a dalších 346 ji podpořilo na internetu. Ministerstvo se k záležitosti vyjádří ve standardní třicetidenní lhůtě, sdělila ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP. O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, záměr má odpůrce i stoupence.

Kritici se obávají nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí a doporučují zanechat odvaly v nynějším stavu. Stoupenci poukazují na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž. Příbramské odvaly představují podle dřívějšího vyjádření zástupců Diama ekologickou zátěž se středním rizikem, což znamená, že se s nimi musí něco udělat.
Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek dnes spolu s peticí na ministerstvo donesl i dopis ministrovi Richardu Brabcovi (ANO), v němž ho vyzval, aby "neumožnil zásadní negativní zásah do životního prostředí na Příbramsku." Štěpánek ČTK řekl, že na ministerstvu nebyl nikým přijat a dokumenty zanechal na podatelně. Pospíšilová uvedla, že ministerstvo na dopis s peticí odpoví ve standardním termínu, což je 30 dní.
Další z iniciátorů petice Petr Kareš řekl pro pribram.cz řekl, že mají v plánu další akce, kde lidé budou moci vyjádřit svůj nesouhlas. „Otevřením hald by se určitě radiace uvolnila, nějaký uran v haldách kamení stoprocentně je. Nevěřím, že by se likvidace hald obešla bez vlivu na okolí, na životní prostředí,“ řekl Kareš.

Počátkem září Štěpánek s dalšími odpůrci protestoval proti těžbě před pobočkou Diama v Příbrami, akce se zúčastnilo kolem 60 lidí. Ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek v Příbrami Zbyněk Skála ČTK řekl, že kritikům nabízel jednání u kulatého stolu, ti to ale podle něj odmítli. Podle jeho osobního názoru je cílem protestu zviditelnění před volbami, Štěpánek na Příbramsku kandiduje do Senátu.
Na ministerstvu životního prostředí byla zahájena dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. "Závěry obou zjišťovacích řízení v procesu EIA k chystané likvidaci uranových hald na Příbramsku finalizujeme," uvedla dnes Pospíšilová.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.
Na ministerstvu životního prostředí byla …
foto: pribram.cz, ČTK


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz