13. 2. svátek má Věnceslav




Odkud se vzal vánoční stromeček? Příběh jednoho symbolu

Vánoce
25. prosince 2025   (12:00)
Odkud se vzal vánoční stromeček? Příběh jednoho symbolu
foto: Ilustrační foto / Pixabay

Vánoční stromeček je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Rozsvítí domovy, provoní místnosti a vytváří atmosféru, bez které si svátky umí představit jen málokdo. Jeho cesta do našich obýváků je ale překvapivě dlouhá a pestrá — a rozhodně nezačíná u křesťanství.


Kořeny v dávných pohanských rituálech
Ještě dávno předtím, než se začaly slavit Vánoce, uctívali lidé v Evropě zelené stromy jako symbol života, plodnosti a ochrany. V severských a germánských kulturách se během zimního slunovratu zdobily větve jehličnanů, aby připomínaly návrat světla a naděje. Zelená barva byla vnímána jako znak života uprostřed zimy. Větvičky měly chránit před zlými silami a přinášet hojnost v následujícím roce.


Německo je kolébkou moderního vánočního stromku
První skutečné zmínky o ozdobeném stromku pocházejí z Německa v 16. století. Nejstarší doložený záznam je z roku 1570, kdy byl v Brémách popsán stromek ozdobený sladkostmi, ořechy a ovocem.

V tehdejších městech se stromky objevovaly v cechovních domech, později v domácnostech bohatších rodin.

Zdobily se:
  • jablky (symbol ráje)
  • ořechy
  • perníčky
  • později svíčkami (od 18. století).

Cesta do českých zemí
Do českých zemí se vánoční stromek dostal na začátku 19. století. Za první doložený stromek se považuje ten, který byl postaven v roce 1812 na zámečku Ztracená Varta u Děčína.

Vánoční stromeček je krásným příkladem toho, jak se staré pohanské zvyky mohou proměnit v moderní tradici. Od posvátných větví přes německé cechy až po české obýváky — jeho příběh je dlouhý, ale stále nás spojuje stejným způsobem: přináší světlo, vůni lesa a pocit domova.










Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Další články

Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února … Masopust Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest … Zajímavosti Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou Na základní škole v Nečíni došlo v pátek 13. února k incidentu, při kterém měl žák … AKTUÁLNĚ Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků Zástupci rybářského kroužku z Rožmitálu pod Třemšínem nechyběli na krajském semináři … Nepřehlédněte Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete  na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,91 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend! Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend! Tento víkend si můžete vybrat z opravdu široké nabídky kulturních akcí – od … Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy Dva příslušníci z Věznice Příbram převzali z rukou generálního ředitele genmjr. Tomáše … Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Obvodní soud pro Prahu 6 může zahájit hlavní líčení v rozsáhlé kauze spojené se … Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Řidiči senioři si polepšili. Připomínáme, že první povinná lékařská prohlídka už se … Doprava
Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami Příbram se stala na několik dní místem setkání mladých architektů a nadšenců … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz