26. 10. svátek má Erik
Odklízíte sníh na vozovku? Připravte si peníze na pokutu

11. února 2021   (06:00)
Odklízíte sníh na vozovku? Připravte si peníze na pokutu
foto: pribram.cz

Zima se zdaleka nevzdává. Meteorologové očekávají v průběhu příštího týdne další sněhovou nadílku. Kam s ní? Na silnice rozhodně ne, radí právník.


Po několika letech bohatá bílá nadílka na jedné straně udělala radost dětem, na druhé straně přidělala vrásky dospělým. Někteří z nás nerudovskou otázku „kam s ním“ řeší tak, že přebytečný sníh ze svých chodníků odhrnují na silnici, kde ho automobily rozjíždějí.

Likvidaci sněhu jeho odhrnováním z chodníků a dalších ploch vlastníků nemovitostí na veřejnou komunikaci příbramský advokát Michal Janík nedoporučuje. „Takto odházený sníh může vytvořit překážku pro vozidla anebo přinejmenším zhoršit sjízdnost. Je nutné si uvědomit, že se v případě většího množství sněhu na silnici zvyšuje riziko smyku a rovněž se prodlužuje brzdná dráha. Pokud by došlo při dopravní nehodě ke škodě na majetku, na zdraví či dokonce životě a byla prokázána souvislost takové události se sněhem, který konkrétní osoba na komunikaci odhrnula, jistě by nesla odpovědnost,“ řekl pribram.cz Janík.
S největší pravděpodobností by podle Janíka v těchto případech tato osoba neodpovídala pouze podle občanského zákoníku, ale její jednání by mohlo být posouzeno i podle trestního zákoníku. V úvahu připadá i trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti nebo dokonce obecné ohrožení. „Protože již samotné navršení sněhu na silnici je protiprávní, dopouští se taková osoba přinejmenším přestupku a může být za toto jednání uložena pokuta,“ vysvětlil Janík.
Jak je tomu v případě sněhu na střechách domů? Mají vlastníci těchto domů povinnost zbavovat střechy sněhu, aby jeho pádem nedošlo ke zranění chodců či poškození vozidel?
Vlastník nemovitosti odpovídá za případnou újmu způsobenou pádem sněhu ze střechy. Tato odpovědnost vyplývá z preventivní povinnosti, která je součástí českého právního řádu, který stanoví povinnost každého počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo vlastnictví jiného. 

„Vlastníkům nemovitostí lze proto doporučit, aby vykonávali řádnou péči o svou nemovitost a včas z ní odklízeli sníh a led. Také mohou omezit chodcům vstup do rizikových míst pod střechami domů, avšak pouze do doby odstranění sněhu. Preventivně lze také doporučit sjednání pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti s dostatečnými pojistnými limity zejména pro případy újmy na zdraví, neboť odškodnění škody na zdraví může dosahovat astronomických částek,“ dodal Janík.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz