vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2

Odklízíte sníh na vozovku? Připravte si peníze na pokutu

11. února 2021   (06:00)
Odklízíte sníh na vozovku? Připravte si peníze na pokutu

Zima se zdaleka nevzdává. Meteorologové očekávají v průběhu příštího týdne další sněhovou nadílku. Kam s ní? Na silnice rozhodně ne, radí právník.


Po několika letech bohatá bílá nadílka na jedné straně udělala radost dětem, na druhé straně přidělala vrásky dospělým. Někteří z nás nerudovskou otázku „kam s ním“ řeší tak, že přebytečný sníh ze svých chodníků odhrnují na silnici, kde ho automobily rozjíždějí.

Likvidaci sněhu jeho odhrnováním z chodníků a dalších ploch vlastníků nemovitostí na veřejnou komunikaci příbramský advokát Michal Janík nedoporučuje. „Takto odházený sníh může vytvořit překážku pro vozidla anebo přinejmenším zhoršit sjízdnost. Je nutné si uvědomit, že se v případě většího množství sněhu na silnici zvyšuje riziko smyku a rovněž se prodlužuje brzdná dráha. Pokud by došlo při dopravní nehodě ke škodě na majetku, na zdraví či dokonce životě a byla prokázána souvislost takové události se sněhem, který konkrétní osoba na komunikaci odhrnula, jistě by nesla odpovědnost,“ řekl pribram.cz Janík.
S největší pravděpodobností by podle Janíka v těchto případech tato osoba neodpovídala pouze podle občanského zákoníku, ale její jednání by mohlo být posouzeno i podle trestního zákoníku. V úvahu připadá i trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti nebo dokonce obecné ohrožení. „Protože již samotné navršení sněhu na silnici je protiprávní, dopouští se taková osoba přinejmenším přestupku a může být za toto jednání uložena pokuta,“ vysvětlil Janík.
Jak je tomu v případě sněhu na střechách domů? Mají vlastníci těchto domů povinnost zbavovat střechy sněhu, aby jeho pádem nedošlo ke zranění chodců či poškození vozidel?
Vlastník nemovitosti odpovídá za případnou újmu způsobenou pádem sněhu ze střechy. Tato odpovědnost vyplývá z preventivní povinnosti, která je součástí českého právního řádu, který stanoví povinnost každého počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo vlastnictví jiného. 

„Vlastníkům nemovitostí lze proto doporučit, aby vykonávali řádnou péči o svou nemovitost a včas z ní odklízeli sníh a led. Také mohou omezit chodcům vstup do rizikových míst pod střechami domů, avšak pouze do doby odstranění sněhu. Preventivně lze také doporučit sjednání pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti s dostatečnými pojistnými limity zejména pro případy újmy na zdraví, neboť odškodnění škody na zdraví může dosahovat astronomických částek,“ dodal Janík.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_freepik

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz