15. 8. svátek má Hana

Od příštího pondělí se mohou konat svatby, ale jen s účastí maximálně deseti lidí a bez hostin

15. dubna 2020   (11:54)
Od příštího pondělí se mohou konat svatby, ale jen s účastí maximálně deseti lidí a bez hostin

Volný pohyb na veřejnosti bude omezený nejméně do konce dubna.


Dosavadní omezení volného pohybu a sdružování se na veřejnosti kvůli pandemii koronaviru bude platit s přesně danými výjimkami až do ukončení nouzového stavu, který zatím platí do konce dubna. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Lidé by tedy i nadále měli vycházet ze svých domovů jen v nezbytných případech, například do práce, pro potraviny či léky, povoleny jsou také vycházky do přírody či městských parků. Od ostatních si má člověk udržovat alespoň dvoumetrový odstup, mít zakrytá nos i ústa a pohybovat se maximálně po dvou, pokud nejde například o členy jedné domácnosti.

Nutnost dalšího prodloužení nouzového stavu, který v zemi platí od 12. března zatím do 30. dubna, chce vláda zvážit před jeho koncem, aby měla aktuální data o epidemii nového typu koronaviru. Kabinet k tomu potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny. Vojtěch už dříve řekl, že zatím není na místě stanovovat termín, kdy nebude povinné nosit roušky, které se podle něj osvědčily v boji proti šíření nemoci covid-19.
Vláda v úterý představila plán rozvolňování restriktivních opatření. Obchody, služby nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách - od 20. dubna do 8. června. Výuka do škol se do července v plném rozsahu nevrátí. Nejdřív by se už příští týden mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky. Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám školáků z prvního stupně základních škol 25. května. Nejméně se počítá s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků.
Stát i v nouzovém stavu povoloval pohřby, od příštího pondělí se mohou konat také svatby, ale jen s účastí maximálně deseti lidí. Vojtěch dnes řekl, že to umožní vzít se lidem, kteří to kvůli určitým životním situacím potřebují. Svatby se omezí na obřady bez hostin, jen s oddávajícím, snoubenci, svědky a několika dalšími málo lidmi. Až od 8. června počítám vládní harmonogram s konáním větších svateb, i když "za specifických hygienických podmínek".

Ministr dnes řekl, že se v Česku podařilo se zabránit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19 a zdravotnický systém zvládá péči o nakažené pacienty včetně těžkých případů. Díky tomu může stát postupně uvolňovat plošná opatření, která od poloviny března paralyzují každodenní aktivity i ekonomiku, a zdravotnictví může začít obnovit běžnou péči o další pacienty. V zemi se podle aktuálních údajů nakazilo dohromady 6151 lidí, z toho 163 pacientů zemřelo a 676 se už vyléčilo. V nemocnicích bylo v úterý 427 lidí s covid-19, z toho 84 vyžadovalo intenzivní péči.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: ilustr_pexels

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Golf označovaný jako dobrodružný je především zábavou, která přesto důkladně prozkouší schopnosti hráče. V Příbrami a v blízkém okolí najdeme netradičních minigolfových hřišť hned několik. 15. srpna 2020   (11:45) Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Setkání loutek a malých diváků patří v Březnici již k tradičním prázdninovým událostem. Letošní Konvent plný loutek se koná příští sobotu. 15. srpna 2020   (07:16) Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Jedna nehoda se obešla bez zranění, při druhé skončily tři osoby v nemocnici. 14. srpna 2020   (21:17) Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Počasí letním festivalům a koncertům doposud celkem přálo. Některé akce se ale ruší. 14. srpna 2020   (18:20) Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Reprezentační tým České republiky ve skateboardingu vyrazil na exhibiční turné. V neděli 23. srpna uvidíme tricky vrcholových sportovců i v Příbrami. Na programu je také soutěžní klání pro místní skateboardisty a workshop. 14. srpna 2020   (14:55) Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější
V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů ANO na Příbramsku nenasadilo žádného kandidáta. 14. srpna 2020   (12:23)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz