Obraz březnického patrona objevený na ochozu kostela bude opět odhalen veřejnosti

1. srpna 2020   (07:19)
Obraz březnického patrona objevený na ochozu kostela bude opět odhalen veřejnosti

Slavnostní odhalení a požehnání barokního obrazu sv. Víta proběhne v neděli 2. srpna v 11.00 v Městském muzeu a Galerii Ludvíka Kuby v Březnici.


Sváteční událost Příběh obrazu sv. Víta zahájí v neděli 2. srpna od 9.30 poutní mše svatá v kostele sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského. V 11.00 bude v Městském muzeu a Galerii Ludvíka Kuby březnickým duchovním správcem páterem Gumenickým slavnostně odhalen a požehnán obraz sv. Víta. Dílo, pocházející z první poloviny 18. století, bylo znovuobjeveno na ochozu březnického kostela v roce 2018.
 

„Svatý Vít byl jako patron města uctíván od 17. století. Z té doby je i rozměrné plátno s jeho vyobrazením, které se vystavovalo v kostele a v procesích během svatovítských oslav,“ poodhalila historii unikátního díla Pavlína Liebnerová z odboru kultury města Březnice. Obraz byl namalován na objednávku jezuitů z březnické koleje a je dokladem úcty a obliby, které se tento světec v městě a okolí těšil. Pro Březnici je velice významný nápis ve spodní části obrazu, který označuje světce jako „římského mučedníka a patrona Březnice a místní koleje“.
 
V roce 2020 byl obraz restaurován za 166 000 korun, kterou poskytl Nadační fond pro Březnici. „Nyní je jako zápůjčka umístěný v prostorách březnického muzea a galerie, kde bude součástí stálé expozice. Symbolicky se tak jako dílo objednané březnickými jezuity vrátil zpět do prostor, které jezuité zbudovali,“ sdělila Pavlína Liebnerová.
 
Obraz svatého Víta by měl na svém novém místě připomínat dávnou slávu březnických jezuitů jako strážců vzdělanosti a význam barokního areálu uprostřed města. Zároveň nese duchovní poselství ukryté v legendě o svatém Vítu.
 

Slavnostního odhalení se zúčastní zástupci všech zainteresovaných stran – města Březnice, českobudějovické diecéze a Nadačního fondu pro Březnici, které se o záchranu obrazu zasloužily. Akce je přístupná široké veřejnosti.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: město Březnice

autor: Magdalena Rezková

Další články

Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Snadnější orientaci cyklistům umožní nové značení tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti v Brdech. 4. srpna 2020   (09:38) Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Kultura Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. 3. srpna 2020   (19:12) Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Doprava Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39)
Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz