22. 3. svátek má Leona

Objevujte knihovny: Březnová kampaň ukáže jejich digitální možnosti

6. března 2025   (14:30)
Objevujte knihovny: Březnová kampaň ukáže jejich digitální možnosti
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

V měsíci knihy, internetu a čtenářů se můžete připojit k několika webinářům, které představí platformu Knihovny.cz a její služby.


Březen je měsícem knihy, internetu a čtenářů. Knihovna Jana Drdy Příbram ho zahájila jarním výprodejem knih, čtenáře zve na knihovnický kvíz, děti na loutkové divadlo a akci Noc s Andersenem. V přeloženém termínu se ve čtvrtek 13. března uskuteční beseda se spisovatelkou Michaelou Klevisovou. Kromě bohatého literárně-společenského programu s osobní účastí v knihovně se zájemci mohou vzdělávat online. Během kampaně Objevuj knihovny se v březnu uskuteční čtyři webináře, které přiblíží platformu Knihovny.cz.

Smyslem kampaně je představit knihovny jako místo, kde mohou uživatelé objevovat skryté poklady ve formě dokumentů a služeb. „Chceme ukázat, že knihovny nejsou jen půjčovny knih, ale zpřístupňují svůj obsah také digitálně. Zároveň dokáží čtenářům nalézt požadované informace a zejména zdroje a nabízejí nástroje pro jejich efektivní vyhledávání,“ uvádí web objevuj.knihovny.cz. Vedle knihovníků cílí aktivity kampaně na širokou veřejnost ve věkové kategorii od patnácti let, zejména na návštěvníky knihoven s alespoň malým povědomím o jejich službách.
První část kampaně (3.–9. března) se zaměřuje na příznivce čtení online. Na portálu Knihovny.cz je k dispozici kolekce volně dostupných e-knih, jenž lze stáhnout do čtečky nebo ve formátu PDF. Obsahuje hlavně českou i zahraniční beletrii a lze ji využít jako zdroj pro povinnou četbu. Ve druhém březnovém týdnu následuje téma knihovnického vyhledávače. Ukáže možnosti vyhledávání na portálu a zdroje českých knihoven či databází. Další březnový týden a třetí z webinářů prezentuje službu Ptejte se knihovny. „Důraz je kladen na službu poskytovanou lidmi, která garantuje na rozdíl od AI kvalitu a ověřené zdroje,“ zmiňuje web. Poslední březnový týden bude věnován bohatství v digitálních knihovnách. I když jde o starší tituly – dvacet a více let staré – nabízí takové, které v průběhu času neztratily svou hodnotu.
Objevuj knihovny, webináře pro veřejnost
6. března, 16.00: E-knihy zdarma na portálu Knihovny.cz
13. března, 16.00: Knihovnický vyhledávač (co lze najít na portálu Knihovny.cz)
20. března, 16.00: Ptejte se knihovníků (představení služby Ptejte se knihovny)
27. března, 16.00: Poklady z digitální knihovny
Více informací o kampani a odkazy na webináře najdete na webu objevuj.knihovny.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou … Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž … POZNÁVÁME BRDY Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz