22. 4. svátek má Evžénie




Oběťmi sobotního leteckého neštěstí v Rakousku jsou pravděpodobně Češi

AKTUALIZOVÁNO
26. listopadu 2023   (09:50)
Oběťmi sobotního leteckého neštěstí v Rakousku jsou pravděpodobně Češi
foto: pixabay/ilustrační

Manažerka příbramského letiště, z něhož letadlo vzlétlo, nechtěla dnes havárii komentovat.


Oběťmi sobotního leteckého neštěstí v Rakousku jsou s největší pravděpodobností Češi. V tiskové zprávě to dnes uvedla hornorakouská policie. Zároveň zdůraznila, že se totožnost čtyř mrtvých - dvou můžu a dvou žen - stále ještě ověřuje, a to i ve spolupráci s českými úřady. Státní zastupitelství ve Welsu nařídilo pitvu. Malé letadlo vzlétlo z Příbrami a zřítilo se při špatném počasí na horu Kasberg v Horních Rakousích, zhruba 50 kilometrů jihozápadně od Lince. Trosky stroje se úřady pokusí vyzvednou v pondělí. Manažerka Letiště Příbram Klára Lieblová dnes v SMS zprávě sdělila, že vzhledem k závažnosti celé události a s ohledem na pozůstalé a policejní vyšetřování nebude věc komentovat.

Hornorakouská policie dnes uvedla, že v okamžiku havárie panovaly v oblasti špatné povětrností podmínky, foukal silný vítr, sněžilo a viditelnost byla malá. "To vede k domněnce, že pilot mohl ztratit kontrolu nad letadlem," stojí v tiskové zprávě. Podle ní musela být dokonce sobotní záchranná akce nejdříve nakrátko přerušena, a to právě kvůli špatnému počasí. Na strmých svazích Kasbergu leželo až 70 centimetrů nového sněhu.
Jednomotorový stroj typu Rockwell Commander 112B podle serveru Aviation Safety Network startoval v Příbrami, mířil na chorvatskou Istrii a měl německou registraci. Podle rakouské policejní mluvčí Barbary Riedlové, kterou dnes citovala agentura APA, našli záchranáři části letadla kolem sobotních 14:00. Kolem 16:00 pak objevili nedaleko horské chaty na hoře Kasberg i trup, který už byl ale zasněžený. Bulvární list Kronen Zeitung napsal, že krátce před zřícením letadlo v oblasti kličkovalo.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake sdělil, že česká ambasáda ve Vídni je v kontaktu se Zemským kriminálním úřadem, který vede vyšetřování. "Bližší informace zatím nemáme k dispozici," dodal. Manažerka příbramského letiště, z něhož letadlo vzlétlo, nechtěla dnes havárii komentovat. "Mohu pouze potvrdit, že plně kooperujeme s Policií ČR, s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a především s rakouským vyšetřovatelem," uvedla Lieblová.

Veřejnoprávní stanice ORF dnes ráno napsala, že při podobných leteckých neštěstích se v Rakousku obvykle zřizuje zvláštní vyšetřovací komise, která má za úkol zjistit, zda havárii způsobil technický problém či byla na vině lidská chyba. Český Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) v sobotu sdělil, že obvykle dostává informace o pádech letadel z Česka v zahraničí se zpožděním jednoho až dvou dní a následně se podílí na vyšetřování podle toho, jaké požadavky má zahraniční oznamující organizace.
Letecký expert Christian Klopf, kterého oslovil list Oberösterreichische Nachrichten, uvedl, že podle něj byl typ letadla "nevhodný, aby v těchto povětrnostních podmínkách přelétal Alpy". "Tento stroj je jen částečně vhodný pro let bez přístrojů, pilot tak nemůže letět nad mraky a musel letět jen podle toho, co viděl," řekl Klopf a dodal, že to za daného počasí bylo "extrémně obtížné". "Sněžilo, foukal silný vítr a byly turbulence," dodal odborník, podle kterého je při tomto počasí vhodnější letět přes Rakousko na jih o něco východnější trasou. Klopf také uvedl, že je možné, že pilot vletěl do jiného horského údolí, než původně chtěl, kvůli špatné viditelnosti už se ale nedokázal otočit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích. Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v … POLITIKA Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned … Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, … LIFESTYLE Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v … SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz