28. 5. svátek má Vilém




Obce u Prahy trápí velký počet nepřihlášených lidí, přicházejí tak o peníze

18. dubna 2024   (12:37)
Obce u Prahy trápí velký počet nepřihlášených lidí, přicházejí tak o peníze
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

V Dobříši má trvalý pobyt 8600 obyvatel, dalších 1100 je nepřihlášených.


Obce v okolí Prahy trápí velký počet nepřihlášených obyvatel, přicházejí tak o významnou část příjmů. Například v Dobříši na Příbramsku má trvalý pobyt 8600 obyvatel, dalších 1100 je nepřihlášených. Podobný problém řeší v Říčanech u Prahy nebo v Benešově. Vedení Dobříše uvažuje o tom, že bude lidi k přihlášení motivovat penězi.

"Podle dat mobilních operátorů víme, že tady žije asi 1100 osob, které se chovají, jako kdyby tu měly trvalý pobyt, ale trvalý pobyt tu nemají," řekl starosta Dobříše Pavel Svoboda (za ODS a nezávislé). Město podle něj kvůli tomu ročně přichází o 25 milionů korun z rozpočtového určení daní.
Lidé z Dobříše se podle ankety, již radnice k problému nedávno uspořádala, vyslovili pro to, aby město za přihlášení k trvalému pobytu vyplácelo 10.000 korun. "Diskutujeme teď o tom, jestli se opravdu pustíme do kampaně, která bude spočívat v tom, že budeme vyplácet peníze těm, kteří si zřídí trvalý pobyt," uvedl Svoboda. Nejdřív se ale vedení města ještě pokusí lidi přimět k přihlášení otevřeným dopisem starosty, který dostanou všichni do schránek.
Údaje od mobilních operátorů odhalily také vysoký počet nepřihlášených obyvatel Říčan. "Je patrné, že přes noc je v Říčanech cca 18.500 obyvatel, tedy asi o 2000 více, než je oficiálně hlášeno," uvedl starosta David Michalička (Klidné město). Data podle něj ukazují, že za prací či studiem denně odjíždí skoro stejně lidí, jako do města přijíždí.

V šestnáctitisícovém Benešově není podle místostarosty Romana Tichovského (ODS) trvale hlášeno asi 1000 obyvatel. "Chystáme projekt karty občana, kterou by trvale hlášení lidé měli být zvýhodnění," řekl Tichovský. Podotkl, že až se v Benešově zavedou rezidentní parkovací zóny, budou si nepřihlášení lidé muset rozmyslet, jestli si ponechají možnost parkování v Praze nebo Benešově.
Z dat od mobilních operátorů vyplynulo, že z Benešova denně odjíždí kolem 1800 lidí a naopak 3500 do města přijíždí, což podle Tichovského vedení radnice překvapilo. "Určitě se to bude muset řešit v rezidentních zónách. Pokud uděláme rezidentní zóny na parkování, tak 3500 lidí, kteří sem dojíždějí, musí mít nějakou možnost parkování," uvedl místostarosta. Podle něj bude potřeba vybudovat pro tyto řidiče záchytné parkoviště.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová … LIFESTYLE Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. … TIP NA VÝLET Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,90 Kč do 44,10 Kč … DOPRAVA Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Velký sportovní úspěch slaví Oxygen Příbram. Kadetský a juniorský tým závodního step … SPORT Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Jednotka SDH Příbram – Březové Hory má od tohoto týdne k dispozici novou moderní … ZAJÍMAVOSTI Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram se chystá tvrdě zakročit proti černým skládkám, které se v posledních měsících … AKTUÁLNĚ Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Co kdyby stáří nebylo o zpomalování, ale o nové energii, pohybu a setkávání? Právě na … ZAJÍMAVOSTI Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Koncert je určen všem bez rozdílu a není na něj třeba žádná vstupenka. Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Případ jízdy závodního monopostu v barvách Ferrari po dálnici D4, který v uplynulých … AKTUÁLNĚ
Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Nejen Česká republika, ale především západní Evropa zažívá mimořádnou a v mnoha … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz