29. 6. svátek má Petr a Pavel

O prázdninách zemřelo na silnicích 89 lidí, výrazný nárůst počtu obětí mezi cyklisty a motocyklisty

1. září 2024   (15:00)
O prázdninách zemřelo na silnicích 89 lidí, výrazný nárůst počtu obětí mezi cyklisty a motocyklisty
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/ilustrační fotografie

V Česku během letních prázdnin zemřelo při dopravních nehodách 89 lidí, ukazují předběžná čísla policie. Je to o tři víc než loni. Výrazně přibylo obětí mezi cyklisty a motocyklisty, sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Usmrcených na silnicích během července a srpna bylo letos víc než loni i předloni, v posledních deseti letech je počet ale třetí nejnižší, vyplývá ze statistik nehodovosti. Upřesněná čísla za srpen a prázdniny policie zveřejní příští týden.


Obětí nehod přibylo proti loňsku v červenci z 36 na 43, v srpnu policie podle dosavadních čísel zaznamenala snížení počtu usmrcených z loňských 50 na letošních 46. Klesl zřejmě také počet těžce zraněných. Loni jich během prázdnin policie eviduje 373, letos zatím zhruba 300.

Významným trendem letošních prázdnin je podle Moravčíka nárůst počtu obětí nehod mezi cyklisty a motocyklisty. Řidičů motocyklů loni v červenci a srpnu na českých silnicích zahynulo 20, letos už 29. U cyklistů se počet usmrcených skoro zdvojnásobil z loňských pěti na letošních dosavadních devět.

Nejčastější příčinou nehod s tragickými následky bylo o letních prázdninách nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky, uvedl Moravčík. Následují nesprávné předjíždění a nevěnování se řízení. Právě na tyto tři situace se dopravní policisté zaměřují při zesíleném dohledu na silnicích o posledním prázdninovém víkendu.

Nejtragičtějším dnem srpna i celých prázdnin byl zřejmě čtvrtek 22. srpna, kdy při dopravních nehodách v Česku zemřelo šest lidí. Víc obětí bylo letos jen 24. ledna, kdy na silnicích zahynulo sedm lidí. Bez usmrcených se zatím nehody obešly v posledních třech srpnových dnech od čtvrtka do soboty.
Zatím poslední prázdninovou obětí nehod tak zůstává řidič osobního vozu, které se ve středu ráno na dálnici D2 před Brnem srazilo s nákladním autem. Jeden člověk zemřel a čtyři byli vážně zranění po střetu dvou osobních automobilů u Hroznětína na Karlovarsku v sobotu 17. srpna. Smrtí řidičky a dívky v dětském věku skončila v noci na neděli 11. srpna nehoda dvou osobních aut na křižovatce silnic u sjezdu na dálnici D2 u Břeclavi. Dvě oběti měl také další střet dvou osobních vozů, čelně se srazily v sobotu 3. srpna u Bořitova na Blanensku.

Za posledních deset let zemřelo na silnicích v Česku během letních prázdnin nejméně lidí v roce 2022, obětí tehdy bylo 74. Loňských 86 usmrcených byl druhý nejméně tragický počet. Naopak nejvíce obětí bylo v tomto období podle policejních ročenek nehodovosti v roce 2015, kdy při prázdninových dopravních nehodách přišlo o život 147 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a … NEPŘEHLÉDNĚTE Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech … AKTUÁLNĚ Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. … NEPŘEHLÉDNĚTE Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají … ANKETA Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu … AKTUÁLNĚ Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk … ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz