26. 10. svátek má Erik
O budoucnosti ztrátového Granitu budou jednat zastupitelé. Hledá se i kompromisní varianta

16. ledna 2021   (09:37)

Video: Starosta Příbrami Jan Konvalinka objasňuje důvody záměru prodeje městské chaty na šumavském Zadově.


Tématem posledních dnů se stala rekreační chata Granit na šumavském Zadově. Někteří spoluobčané možná ani neví, že město takový objekt vlastní a provozuje. 

Pár stručných informací. Chata má deset pokojů se společnými toaletami, kuchyňkou a společenskou místností. Chata je určena pro celoroční provoz za ceny od 100 do 250 Kč za noc.


Provozování horské chaty není něčím, co by patřilo mezi standardní činnosti měst a obcí. Proto město Příbram už na počátku roku 2020 poněkolikáté zveřejnilo záměr pronájmu. Na tento záměr reagovaly firmy i jednotlivci. Přičemž ani jedna z nabídek, kterou město obdrželo, nesplňovala městem dané nároky buď na výši nájemného, koncovou cenu za ubytování nebo na způsob provozování chaty.

Chata disponuje 37 lůžky, což znamená, že lze ročně při 100% obsazenosti realizovat více než 13.500 přespání. Počet noclehů je však zhruba čtvrtinový. V roce 2020 se v Granitu uskutečnilo něco přes 3.700 noclehů. Konkrétněji, jednalo se o 979 hostů, z nichž 331 činily děti. Průměr doby ubytování činil 3,5 noci. Ta necelá tisícovka hostů neznamená, že by se jednalo o unikátní návštěvníky, jsou to opakované pobyty několika desítek lidí.
Provoz chaty Granit lze označit za ztrátový. Od roku 2016 do roku 2019 se rozdíl mezi náklady a výnosy pohyboval od 135 do 178 tisíci korunami ročně. Covidový rok 2020 pak přinesl ztrátu 303.328 Kč. Chata bude v dohledné době potřebovat velké investice, a to zejména do vytápění, do sociálních zařízení a do modernizace technologií nesplňujících hygienické předpisy. Je technicky i morálně zastaralá a nedokáže konkurovat ani rekreačním objektům ve své kategorii, tedy ubytování pro nenáročné klienty. Jediná možnost konkurování je výrazně nižší cena ubytování, která však na druhé straně znamená nízké výnosy a tudíž ztrátovost.
Město Příbram realizuje a bude realizovat mnoho investičních akcí. V nejbližší době to bude domov seniorů za cca 40 milionů, kanalizace Lazec za cca 60 milionů nebo revitalizace oblasti Čekalíkovského rybníka za 30 milionů. Čeká nás kompletní rekonstrukce Prokopské ulice, rekonstrukce vnitrobloků na sídlištích, opravy silnic a chodníků. Do konce roku budeme znát dodavatele stavby rekonstrukce aquaparku, která vyjde na více než čtvrt miliardy. Nutná je intenzifikace ČOV, která vyjde na odhadovaných 130 milionů. Proto se vedení města snaží peníze šetřit i v době, kdy jich má město na účtech více než dost.

Z toho důvodu rada města doporučila zastupitelstvu schválit prodej chaty Granit jako něčeho, co pro ekonomiku města činí zátěž. Odhadní cena byla stanovena na 9 mil. korun, nicméně lze předpokládat, že reálná cena bude výrazně vyšší. Peníze získané z prodeje by město mohlo použít například na budování dětských hřišť, sportovišť nebo jimi částečně dotovat například rekonstrukci aquaparku.
O budoucnosti chaty Granit bude jednat lednové zastupitelstvo. Vedení města se stále snaží najít možné kompromisní řešení, které by umožnilo chatu ponechat ve vlastnictví města a zároveň by neznamenalo přílišnou zátěž pro městskou pokladnu.

Jan Konvalinka
starosta Příbrami

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami
video: město Příbram
autor: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz