vývoj COVID-19
26. 2. 2021
Bohostice 1
Bohutín 14
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 57
Buková u Pb 1
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 2
Dlouhá Lhota 6
Dobříš 111
Dolní Hbity 9
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 3
Drevníky 3
Drhovy 6
Dubenec 1
Dublovice 10
Dubno 9
Háje 13
Hluboš 10
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 5
Hudčice 7
Hvožďany 10
Jablonná 11
Jesenice 5
Jince 31
Kamýk n. V. 18
Klučenice 6
Kňovice 4
Kosova H. 14
Krásná H. 7
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 3
Lešetice 1
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 16
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 22
Nalžovice 15
Narysov 7
Nechvalice 8
Nečín 8
Nedrahovice 2
Nová Ves p. P. 17
Nové Dvory 2
Nový Knín 33
Obecnice 30
Obořiště 6
Ohrazenice 3
Osečany 6
Ostrov 3
Ouběnice 4
Pečice 9
Petrovice 13
Pičín 6
Počepice 5
Podlesí 16
Příbram 475
Prosen. L. 20
Řadíč 3
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 28
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 72
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 7
Stará Huť 21
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 10
Svatý Jan 3
Svojšice 3
Tochovice 4
Třebsko 8
Trhové Dušníky 2
Tušovice 4
Velká Lečice 2
Věšín 8
Višňová 12
Volenice 8
Voznice 8
Vrančice 4
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 11
Vysoká u Příbramě 2
Zalužany 3
Zbenice 2
Zduchovice 8
O budoucnosti ztrátového Granitu budou jednat zastupitelé. Hledá se i kompromisní varianta

16. ledna 2021   (09:37)

Video: Starosta Příbrami Jan Konvalinka objasňuje důvody záměru prodeje městské chaty na šumavském Zadově.


Tématem posledních dnů se stala rekreační chata Granit na šumavském Zadově. Někteří spoluobčané možná ani neví, že město takový objekt vlastní a provozuje. 

Pár stručných informací. Chata má deset pokojů se společnými toaletami, kuchyňkou a společenskou místností. Chata je určena pro celoroční provoz za ceny od 100 do 250 Kč za noc.


Provozování horské chaty není něčím, co by patřilo mezi standardní činnosti měst a obcí. Proto město Příbram už na počátku roku 2020 poněkolikáté zveřejnilo záměr pronájmu. Na tento záměr reagovaly firmy i jednotlivci. Přičemž ani jedna z nabídek, kterou město obdrželo, nesplňovala městem dané nároky buď na výši nájemného, koncovou cenu za ubytování nebo na způsob provozování chaty.

Chata disponuje 37 lůžky, což znamená, že lze ročně při 100% obsazenosti realizovat více než 13.500 přespání. Počet noclehů je však zhruba čtvrtinový. V roce 2020 se v Granitu uskutečnilo něco přes 3.700 noclehů. Konkrétněji, jednalo se o 979 hostů, z nichž 331 činily děti. Průměr doby ubytování činil 3,5 noci. Ta necelá tisícovka hostů neznamená, že by se jednalo o unikátní návštěvníky, jsou to opakované pobyty několika desítek lidí.
Provoz chaty Granit lze označit za ztrátový. Od roku 2016 do roku 2019 se rozdíl mezi náklady a výnosy pohyboval od 135 do 178 tisíci korunami ročně. Covidový rok 2020 pak přinesl ztrátu 303.328 Kč. Chata bude v dohledné době potřebovat velké investice, a to zejména do vytápění, do sociálních zařízení a do modernizace technologií nesplňujících hygienické předpisy. Je technicky i morálně zastaralá a nedokáže konkurovat ani rekreačním objektům ve své kategorii, tedy ubytování pro nenáročné klienty. Jediná možnost konkurování je výrazně nižší cena ubytování, která však na druhé straně znamená nízké výnosy a tudíž ztrátovost.
Město Příbram realizuje a bude realizovat mnoho investičních akcí. V nejbližší době to bude domov seniorů za cca 40 milionů, kanalizace Lazec za cca 60 milionů nebo revitalizace oblasti Čekalíkovského rybníka za 30 milionů. Čeká nás kompletní rekonstrukce Prokopské ulice, rekonstrukce vnitrobloků na sídlištích, opravy silnic a chodníků. Do konce roku budeme znát dodavatele stavby rekonstrukce aquaparku, která vyjde na více než čtvrt miliardy. Nutná je intenzifikace ČOV, která vyjde na odhadovaných 130 milionů. Proto se vedení města snaží peníze šetřit i v době, kdy jich má město na účtech více než dost.

Z toho důvodu rada města doporučila zastupitelstvu schválit prodej chaty Granit jako něčeho, co pro ekonomiku města činí zátěž. Odhadní cena byla stanovena na 9 mil. korun, nicméně lze předpokládat, že reálná cena bude výrazně vyšší. Peníze získané z prodeje by město mohlo použít například na budování dětských hřišť, sportovišť nebo jimi částečně dotovat například rekonstrukci aquaparku.
O budoucnosti chaty Granit bude jednat lednové zastupitelstvo. Vedení města se stále snaží najít možné kompromisní řešení, které by umožnilo chatu ponechat ve vlastnictví města a zároveň by neznamenalo přílišnou zátěž pro městskou pokladnu.

Jan Konvalinka
starosta Příbrami

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami
video město Příbram

autor: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

Další články

Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci … Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu. Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,07 Kč, naftu pak za 28,06 … Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Příbram chce zlepšit parkování pro návštěvníky CHKO Brdy Brdy se těší velké oblibě turistů, v době pandemie se návštěvnost ještě … Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Přehledně: Jak se od pondělí zpřísní opatření Opatření mají platit tři týdny, tedy do 21. března. Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Autoservisy fungovat můžou, zákazníci ale nesmí dovnitř Kontakt se zákazníkem musí být zcela omezen pouze na předání vozidla ve venkovních … Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud Do Sněmovny bude za TOP 09 kandidovat příbramský zastupitel Marek Školoud V koalici SPOLU jsme připraveni dostat naši zem z krize zdravotní i ekonomické. … Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro Úklid v ulicích, kácení stromů, opravy výtluků. Město se chystá na jaro S přicházejícím teplým počasím začíná předjarní údržba ulic a zeleně, obnova dětských …
Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Březen odstartuje sérií teplých dní, víkend ale bude opět studený Srážkově bude letošní březen nanejvýš průměrný, možná i mírně sušší.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz