Novým středočeským radním místo Jakoba bude Švenda
22. února 2021 (12:15)
foto: pribram.cz, ČTK
Ze 46 zastupitelů jich pro něj hlasovalo 37, nikdo nebyl proti a devět zastupitelů se zdrželo.
Středočeští zastupitelé dnes zvolili novým radním pro kulturu bývalého místostarostu Příbrami Václava Švendu. Nahradí Jana Jakoba (oba Spojenci), který rezignuje kvůli svému působení ve Sněmovně. Jakob odstoupí ke konci měsíce, Švenda je novým členem rady s účinností od 1. března. Ze 46 zastupitelů jich pro něj hlasovalo 37, nikdo nebyl proti a devět zastupitelů se zdrželo.
Šestačtyřicetiletý Švenda je profesí středoškolský učitel a má zkušenosti s podnikáním i z komunální politiky. "Jako člen rady bych rád navázal na práci Jana Jakoba a přispěl ke společnému plnění našeho koaličního programu. Je mi jasné, že to vůbec nebude snadné, protože kultura a cestovní ruch jsou velkými oběťmi současné pandemie. Nicméně vnímám to jako výzvu, kterou rád přijmu," uvedl Švenda.
Spojenci jsou součástí široké krajské koalice se STAN, ODS a Piráty, která měla dosud 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu. Vybírání Jakobova nástupce ale vedlo k rozkolu v zastupitelském klubu Spojenců, do nějž vedle TOP 09 a Zelených původně patřilo i hnutí Hlas. Hnutí na uvolněné místo prosazovalo svého předsedu Pavla Teličku. S nominací Švendy nesouhlasilo a klub opustilo.
Telička se spolu s většinou opozičních zastupitelů za ANO při dnešní volbě nového radního zdržel hlasování. Z koaličních stran byli všichni pro včetně Pirátů, kteří v minulosti upozorňovali na změnu poměru sil v koalici a od nichž zazněl i požadavek na další křeslo v radě kraje. Zástupci ostatních koaličních stran ale mínili, že odchodem Hlasu se toho v koalici příliš nezměnilo.
Jakob, který nedávno nastoupil do Sněmovny za někdejšího předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, dál zůstává krajským zastupitelem. Švenda kvůli novému angažmá rezignoval na funkci místopředsedy výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. Kdo ho ve výboru nahradí, zatím není známo. Původně byla navržena Lenka Kotková, Jakob ale tento návrh stáhnul.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši
Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, …
FOTOGALERIE
Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu
Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční …
POLITIKA
Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví
Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli …
LIFESTYLE
Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme
Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná?
Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé …
ANKETA
Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce
Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle …
DOPRAVA
Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola
V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy …
Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II.
Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale …
POZNÁVÁME BRDY
Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy!
Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za …
SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí
Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě …
ŠKOLSTVÍ




