24. 1. svátek má Milena

Nový Knín: Bývalá včelařská škola již nechátrá. Novým majitelem je malíř a restaurátor

28. listopadu 2019   (16:42)
Nový Knín: Bývalá včelařská škola již nechátrá. Novým majitelem je malíř a restaurátor

Památkově chráněná stavba z dob Marie Terezie se probouzí k životu. V jedné z místností zřejmě vznikne expozice o včelařské škole


Drobná barokní budova stojí na jižním okraji historické zástavby Nového Knína, přibližně 250 metrů od knínského náměstí. Byla postavena ve druhé polovině 18. století. V roce 1776 zde byla, na příkaz císařovny Marie Terezie, zřízena první včelařská škola na území Čech.

Měla být zbořena jako dopravní  překážka
Poté, co zemřela poslední obyvatelka domu, začalo stavení chátrat. Po její smrti se sem již nikdo nenastěhoval a dědicové se do oprav příliš nehrnuli. Nebylo také divu, když silničáři měli v úmyslu budovu zbořit coby dopravní překážku. Díky místním lidem se tuto myšlenku dařilo oddálit až do převratu v roce 1989. Poté bylo stavení prohlášeno kulturní památkou. Ti, kterým není dědictví minulosti lhostejné, si oddechli.

Dlouhá léta chátrala
Do budovy dlouhá léta střechou zatékalo. Tehdejším majitelům se sice podařilo objekt alespoň zakonzervovat a zamezit tak dalším škodám, budova však i nadále chátrala. Až letos v létě se kolem domu začalo něco dít. A místním lidem svitla naděje, že se tuto cennou budovu přeci jen podaří zachránit.

Zachránil ji malíř a restaurátor
V říjnu loňského roku se bývalá včelařská škola objevila v nabídce jedné z realitních kanceláří a dnes již má nového majitele. Stal se jím malíř a restaurátor, který objekt začal postupně udržovat. Došlo ke zvelebení jeho okolí a dvora, byly opraveny opěrné zdi a kůlny. Samotná budova se bude opravovat ve spolupráci s památkáři.
 
„S majitelem jsem již mluvil o možnosti, že bychom do jedné z místností umístili památku na včelařskou školu, která je s tímto domem úzce spjata,“ uvedl starosta Ing. Tomáš Havlíček.

Včelařská škola v Novém Kníně byla oficiálně zřízena na základě patentu, který v  roce 1776 vydala Marie Terezie. V patentu se píše, že Nový Knín leží v „kraji polohou i pastvou nejpříhodnějším včelám“. Škola měla původně sídlit v domku čp. 161 v Kostelní ulici, učitelem byl jmenován Jan Hallmann. Výběr objektu, ale i učitele, se však časem ukázal jako nešťastný. Původně zakoupený domek v Kostelní ulici byl svým umístěním pro školu nevhodný a učitel, který neuměl česky, nejevil o výuku zájem. Až později byl zakoupen onen dům č. p. 9 na Salaši se zahradou a dvaceti včelstvy. Učitel na škole zůstal, byl mu však krácen plat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto prazdnedomy.czDalší články

Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz