14. 12. svátek má Lýdie

Nový Knín: Bývalá včelařská škola již nechátrá. Novým majitelem je malíř a restaurátor

28. listopadu 2019   (16:42)
Nový Knín: Bývalá včelařská škola již nechátrá. Novým majitelem je malíř a restaurátor

Památkově chráněná stavba z dob Marie Terezie se probouzí k životu. V jedné z místností zřejmě vznikne expozice o včelařské škole


Drobná barokní budova stojí na jižním okraji historické zástavby Nového Knína, přibližně 250 metrů od knínského náměstí. Byla postavena ve druhé polovině 18. století. V roce 1776 zde byla, na příkaz císařovny Marie Terezie, zřízena první včelařská škola na území Čech.

Měla být zbořena jako dopravní  překážka
Poté, co zemřela poslední obyvatelka domu, začalo stavení chátrat. Po její smrti se sem již nikdo nenastěhoval a dědicové se do oprav příliš nehrnuli. Nebylo také divu, když silničáři měli v úmyslu budovu zbořit coby dopravní překážku. Díky místním lidem se tuto myšlenku dařilo oddálit až do převratu v roce 1989. Poté bylo stavení prohlášeno kulturní památkou. Ti, kterým není dědictví minulosti lhostejné, si oddechli.

Dlouhá léta chátrala
Do budovy dlouhá léta střechou zatékalo. Tehdejším majitelům se sice podařilo objekt alespoň zakonzervovat a zamezit tak dalším škodám, budova však i nadále chátrala. Až letos v létě se kolem domu začalo něco dít. A místním lidem svitla naděje, že se tuto cennou budovu přeci jen podaří zachránit.

Zachránil ji malíř a restaurátor
V říjnu loňského roku se bývalá včelařská škola objevila v nabídce jedné z realitních kanceláří a dnes již má nového majitele. Stal se jím malíř a restaurátor, který objekt začal postupně udržovat. Došlo ke zvelebení jeho okolí a dvora, byly opraveny opěrné zdi a kůlny. Samotná budova se bude opravovat ve spolupráci s památkáři.
 
„S majitelem jsem již mluvil o možnosti, že bychom do jedné z místností umístili památku na včelařskou školu, která je s tímto domem úzce spjata,“ uvedl starosta Ing. Tomáš Havlíček.

Včelařská škola v Novém Kníně byla oficiálně zřízena na základě patentu, který v  roce 1776 vydala Marie Terezie. V patentu se píše, že Nový Knín leží v „kraji polohou i pastvou nejpříhodnějším včelám“. Škola měla původně sídlit v domku čp. 161 v Kostelní ulici, učitelem byl jmenován Jan Hallmann. Výběr objektu, ale i učitele, se však časem ukázal jako nešťastný. Původně zakoupený domek v Kostelní ulici byl svým umístěním pro školu nevhodný a učitel, který neuměl česky, nejevil o výuku zájem. Až později byl zakoupen onen dům č. p. 9 na Salaši se zahradou a dvaceti včelstvy. Učitel na škole zůstal, byl mu však krácen plat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto prazdnedomy.czDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz