23. 5. svátek má Vladimír

Nová kniha leteckých fotografií mapuje celé Brdy i okolní obce

26. října 2014   (15:22)
Nová kniha leteckých fotografií mapuje celé Brdy i okolní obce

Kniha je v prodeji za zhruba 500 Kč.


Kompletní západočeské i středočeské Brdy mapuje poprvé nová fotografická kniha Brdy z nebe. Vojenský prostor předá armáda krajům a obcím příští rok. Kniha s 240 leteckými snímky ukazuje tajuplná a donedávna zcela zapovězená místa na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, řekli ČTK autoři a fotografové Jaroslav Vogeltanz a Jan Hajšman.

"Z netradičního úhlu pohledu můžete obdivovat přírodu, vodní plochy, vrcholy a horské hřebeny i to, co v těchto místech způsobila armáda," uvedli. V knize jsou i letecké snímky všech přilehlých měst a obcí. Výběr zahrnuje všechny typy krajiny i památek.

"Letěli jsme osmkrát na dvě hodiny. Brdy znám jako pěší z let 2012 a 2013, když jsme dělali knihy Tajemství brdských vrcholů. Nikdy jsem si ale nedovedl představit, že je tam tolik zajímavých historických věcí, jako jsou hrady, ale dnes už i ty vojenské rampy a objekty i úžasné krátery po granátech, v nichž se leskne voda. Je to něco jiného, než když se fotí z nebe jakákoli jiná krajina," řekl Vogeltanz.

Jako příklad uvedl Hajšman třeba dopadové plochy střelnic, například Tok. "Jde o desítky hektarů, kde jsou tisíce děr. A dneska to ekologové chrání, protože jsou tam zajímavé biotopy," uvedl. Podle Hajšmana se v žádné knize o Brdech takové snímky neobjevily.

"Je to poměrně zachovalé území, které se v posledních dvou letech docela mění. Jak se armáda připravuje na opuštění, tak spoustu vojenských objektů likviduje, třeba pozorovací věž na Padrti už nestojí nebo zachovalá stodola u bývalé hájovny Tři trubky, která nikomu nevadila a byla poslední památkou na to osídlení," řekl Hajšman.

Podle něj bude kniha zajímavá pro lidi z Plzně a Prahy, kteří do Brd už hodně jezdí, zatím nelegálně. Brdy jsou docela módní a jsou od Prahy i od Plzně půl hodiny cesty, řekl Vogeltanz.

"Kniha navazuje na naše předchozí svazky z nebe. Před deseti lety vyšla Plzeň z nebe, poté Šumava z nebe," řekl spolumajitel vydavatelství Starý most Petr Mazný.

"Z rodilých Śumaváků si těžko někdo koupí knihu o Šumavě, ale třeba v Rožmitálu, Příbrami a Mníšku jsou velcí patrioti, kteří krajinu Brd mají rádi," uvedl Hajšman. "Navíc lidé dnes byli víckrát v Řecku než v Brdech, protože byly zavřené," dodal Vogeltanz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: red

autor: Václav Prokš snmDalší články

PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19) Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Jedna z verzí počítala s integrací všech kulturních organizací do jednoho centra, od této myšlenky se ale upustilo. 23. května 2019   (12:45) Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Nová technika bude sloužit pro transport zraněných imobilních osob, případně pro hlášení skrytých ohnisek požárů uvnitř nepřístupného terénu CHKO Brdy 23. května 2019   (10:55) Z třetího prvním Z třetího prvním Jan Konvalinka se vyjadřuje ke svému zvolení na pozici starosty města Příbrami. 23. května 2019   (08:48) Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání 23. května 2019   (06:16) Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Hranice 2 milionů návštěv v tomto roce padla. Jak to vnímá majitel portálu pribram.cz Tomáš Pečenka? 22. května 2019   (20:16) ROZHOVOR HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky Hokejový klub HC Příbram se rozhodl pro následující sezónu 2019/20 zajistit pro své hráče licenci třetí nejvyšší soutěže ledního hokeje v České republice 22. května 2019   (17:34) Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce O nadcházejícím víkendu musí řidiči v Příbrami počítat s několika dopravními omezeními 22. května 2019   (14:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz