vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Nová kniha leteckých fotografií mapuje celé Brdy i okolní obce

26. října 2014   (15:22)
Nová kniha leteckých fotografií mapuje celé Brdy i okolní obce

Kniha je v prodeji za zhruba 500 Kč.Kompletní západočeské i středočeské Brdy mapuje poprvé nová fotografická kniha Brdy z nebe. Vojenský prostor předá armáda krajům a obcím příští rok. Kniha s 240 leteckými snímky ukazuje tajuplná a donedávna zcela zapovězená místa na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, řekli ČTK autoři a fotografové Jaroslav Vogeltanz a Jan Hajšman.

"Z netradičního úhlu pohledu můžete obdivovat přírodu, vodní plochy, vrcholy a horské hřebeny i to, co v těchto místech způsobila armáda," uvedli. V knize jsou i letecké snímky všech přilehlých měst a obcí. Výběr zahrnuje všechny typy krajiny i památek.

"Letěli jsme osmkrát na dvě hodiny. Brdy znám jako pěší z let 2012 a 2013, když jsme dělali knihy Tajemství brdských vrcholů. Nikdy jsem si ale nedovedl představit, že je tam tolik zajímavých historických věcí, jako jsou hrady, ale dnes už i ty vojenské rampy a objekty i úžasné krátery po granátech, v nichž se leskne voda. Je to něco jiného, než když se fotí z nebe jakákoli jiná krajina," řekl Vogeltanz.

Jako příklad uvedl Hajšman třeba dopadové plochy střelnic, například Tok. "Jde o desítky hektarů, kde jsou tisíce děr. A dneska to ekologové chrání, protože jsou tam zajímavé biotopy," uvedl. Podle Hajšmana se v žádné knize o Brdech takové snímky neobjevily.

"Je to poměrně zachovalé území, které se v posledních dvou letech docela mění. Jak se armáda připravuje na opuštění, tak spoustu vojenských objektů likviduje, třeba pozorovací věž na Padrti už nestojí nebo zachovalá stodola u bývalé hájovny Tři trubky, která nikomu nevadila a byla poslední památkou na to osídlení," řekl Hajšman.

Podle něj bude kniha zajímavá pro lidi z Plzně a Prahy, kteří do Brd už hodně jezdí, zatím nelegálně. Brdy jsou docela módní a jsou od Prahy i od Plzně půl hodiny cesty, řekl Vogeltanz.

"Kniha navazuje na naše předchozí svazky z nebe. Před deseti lety vyšla Plzeň z nebe, poté Šumava z nebe," řekl spolumajitel vydavatelství Starý most Petr Mazný.

"Z rodilých Śumaváků si těžko někdo koupí knihu o Šumavě, ale třeba v Rožmitálu, Příbrami a Mníšku jsou velcí patrioti, kteří krajinu Brd mají rádi," uvedl Hajšman. "Navíc lidé dnes byli víckrát v Řecku než v Brdech, protože byly zavřené," dodal Vogeltanz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: red

autor: Václav Prokš snm

Další články

Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Komunitní centrum v Dobříši zve občany na brunch Komunitní centrum v Dobříši zve občany na brunch Dne 30. září se otevře nové místo pro setkávání a vzdělávání nejen dobříšských obyvatel. 26. září 2020   (17:09) Už víte, kam zamířit po základní škole? Nerozhodnutým poradí veletrh středních škol Už víte, kam zamířit po základní škole? Nerozhodnutým poradí veletrh středních škol Středoškolské instituce se 29. září představí žákům posledních ročníků základních škol a jejich rodičům. 26. září 2020   (14:33) Představujeme: Petr Štěpánek kandiduje do Senátu Představujeme: Petr Štěpánek kandiduje do Senátu Cestovní kanceláře obnovují prodej zájezdů do Egypta, první lety jsou v plánu příští týden Cestovní kanceláře obnovují prodej zájezdů do Egypta, první lety jsou v plánu příští týden Nepřehlédněte Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených
Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Říjnový program Knihovny Jana Drdy doplní speciální akce pořádané v rámci 120 let od jejího založení. 26. září 2020   (07:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz