28. 3. svátek má Soňa

Nikdy vlastně nemám hotovo, říká knihovnice z Milína

ROZHOVOR
18. listopadu 2024   (07:00)
Nikdy vlastně nemám hotovo, říká knihovnice z Milína
foto: Dana Reiterová a Kamila Nergerová, zdroj: Knihovna Dr. E. Bořického Milín

Knihovna Dr. E. Bořického v Milíně nedávno získala ocenění Bibliotheca inspirans 2024, které jí bylo uděleno za příklad dobré praxe, kdy dvě knihovnice sdílejí jedno pracovní místo. „Náplň práce v knihovně je velmi pestrá, nejde jen o samotné půjčování knih čtenářům,“ vysvětluje vedoucí milínské knihovny Dana Reiterová.


Knihovna Dr. E. Bořického v Milíně má od začátku letošního roku novou pracovní posilu. Na žádost vedoucí knihovny Dany Reiterové bylo vytvořeno sdílené pracovní místo, v němž se střídá se svou dcerou Kamilou Nergerovou. Projekt sdíleného úvazku získal v září ocenění Bibliotheca inspirans 2024. Porota příznivě ohodnotila, jak lze flexibilně reagovat na potřeby zaměstnanců a zároveň udržet kvalitu knihovnických služeb. Pro Danu Reiterovou se ale nejedná o první ocenění, které milínská knihovna obdržela za dobu jejího působení. „Nečekáme žádné poděkování či pochvaly, ale když něco takového přijde, je to vždy velmi milé a člověk pak cítí vnitřní dojetí a uspokojení, že má tato práce opravdu smysl,“ říká v rozhovoru.

Začněme vaším nedávným úspěchem, oceněním Bibliotheca inspirans 2024. Knihovna ho získala za příklad dobré praxe, kdy jedno pracovní místo sdílíte z rodinných důvodů s dcerou Kamilou Nergerovou. Jak spolupráce funguje a jak máte rozdělenou práci?
Sdílené místo má svá pravidla, mezi které patří zejména to, že je třeba předem přesně rozvrhnout pracovní dobu. V případě knihovny je to trochu složitější, protože musíme pokrýt výpůjční dobu, která je různá v jednotlivých dnech a odděleních pro děti a dospělé. Z praktického důvodu není vhodné ji rozdělit na přesně čtyři a čtyři hodiny. Někdy se tedy v knihovně sejdeme na krátký čas obě dvě, když potřebujeme něco společného řešit. Některý den se zase stane, že v knihovně není ani jedna z nás, což musí být v době, kdy není otevřené žádné oddělení pro veřejnost.
Šlo to díky rodinné vazbě hladce hned od začátku?
Sdílené místo máme od ledna letošního roku. Hlavně zpočátku jsme musely s dcerou plánovat rozložení pracovní doby tak, abychom byly spolu a mohla jsem ji postupně zaškolovat. Také bylo třeba, aby dcera absolvovala různá odborná školení on-line nebo osobní účastí mimo knihovnu. Během pracovního dne si často telefonujeme a společně řešíme aktuální situaci. Náplň práce v knihovně je velmi pestrá, nejde jen o samotné půjčování knih čtenářům. Je třeba knihy též objednávat, zapisovat do katalogu nebo připravovat akce pro děti jako návštěvy školních tříd a podobně.
Co dalšího zahrnuje práce v obecní knihovně?
Hodně času zabírá příprava periodika Milínský zpravodaj. Také je nutné vyřizovat e-mailovou poštu, obsluhovat obecní i knihovnický web, facebook a instagram. Dá se říci, že obě děláme stejnou práci, předáváme si rozpracované úkoly. Postupně se však stala více doménou mé dcery tvorba plakátů, focení nových knih a vkládání příspěvků na sociální sítě. Praktickým pomocníkem je pro nás klasický papírový záznamník, kde si zapisujeme úkoly, poznámky, vzkazy. Jinak se v knihovně střídáme ještě s kolegyní s plným pracovním úvazkem Jitkou Jahodovou. Jde hlavně o střídání služeb po týdnu v dětském a dospělém oddělení.

Česká republika má velkorysou síť veřejných knihoven, které zdaleka neplní jen funkci půjčoven, ale jsou i kulturními a společenskými centry. Co v tomto směru nabízí milínská knihovna?
Knihovny v obcích jsou oproti městům více ve spojení se samosprávou. Kromě správy obecního webu a facebooku, spolupracujeme při pořádání většiny akcí, které se v Milíně konají – ať už v režii obce nebo různých spolků. Sloužíme též jako malé informační centrum. Lidé jsou zvyklí, že se u nás dozvědí různé informace o chodu obce, z kulturního dění, zjišťují si dopravní spojení. Z knihovny občanům rozesíláme SMS a e-maily se zprávami o akcích či důležitá oznámení z obce.
Máme nízkoprahový klub, příchozí si u nás mohou zdarma zahrát ping-pong, fotbálek, kulečník nebo šplhat na lezecké stěně, která je uvnitř i venku. Budova, kde sídlí knihovna, se nazývá Centrum volnočasových aktivit. Máme tedy na starosti i další aktivity, jako je pořádání výstav a různých přednášek, pronajímání prostor pro veřejné a soukromé účely. V budově má též zázemí Mateřské centrum Milínek, pro který zajišťujeme službu návštěv herny. V naší pracovní náplni je i péče o venkovní prostory s květinovými záhony. Ve venkovní králíkárně chováme knihovnického živého králíka, kterého chodí navštěvovat zejména malé děti. Na nás je pak zajištění jeho péče.
Kromě finančního grantu ve výši deset tisíc korun byl součástí ceny Bibliotheca inspirans originální 3D diplom v podobě polštáře, který je k dispozici v dětském oddělení v tzv. Kulišárně. Jaké je to místo?
Název Kulišárna vyšel jako vítězný z ankety, kterou jsme předložili dětským návštěvníkům. Jedná se o kout v oddělení pro děti, kde mohou sedět i ležet. Je to vlastně jednoposchoďový velký stupínek pokrytý kobercem a uvnitř skrývá v zásuvkách různé hračky. Na stupínku je spousta plyšáků a jiných hraček.
Spolupracujete také s místními školami?
Udržujeme úzkou spolupráci s učiteli na zdejší základní škole, zejména z prvního stupně. Třídy k nám pravidelně chodí na program, který připravují knihovnice nebo učitelky. Mnoho let vždy v červnu pořádáme Pasování čtenářů, určené prvňáčkům. Během této slavnostní akce plní děti různé čtenářské i jiné úkoly a po slavnostním slibu, že budou trénovat čtení, dostanou na památku knihu. Do knihovny občas zavítají děti z milínské mateřské školy, návštěvy domlouváme také se školami a školkami z jiných obcí.
Letošní ocenění není prvním, u kterého jste byla. V roce 2013 knihovna zvítězila v kategorii základní knihovna soutěže Knihovna roku. Co pro vás tato ocenění znamenají osobně i profesně?
Jsem člověk činorodý a práce v knihovně mě baví. Nikdy vlastně nemám hotovo, protože přicházejí stále nové a nové nápady na vylepšení či nějakou novou službu. Mnohé knihovnice či knihovníci by mi dali jistě za pravdu, že tato práce se nedělá jen z důvodu, aby měl člověk zaměstnání a pobíral za něj plat. Nečekáme ani žádné poděkování či pochvaly, ale když něco takového přijde, je to vždy velmi milé a člověk pak cítí vnitřní dojetí a uspokojení, že má tato práce opravdu smysl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního … NEPŘEHLÉDNĚTE Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší … NEPŘEHLÉDNĚTE Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na … ZMĚNA ČASU Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra … FOTOGALERIE Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po … SPORT Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce … POZNÁVÁME BRDY Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními … PŘÍRODA Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA
Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz