2. 12. svátek má Blanka

Nezbedný Hurvínek slaví 95. narozeniny

2. května 2021   (14:22)
Nezbedný Hurvínek slaví 95. narozeniny
foto: ilustr/freepik

Hurvínek se v čase proměňoval, loutka se zakulacovala, měnilo se i oblečení, třeba kvůli jeho působení před kamerou, kdy si kvůli filmovému klíčování musel převléci kalhoty z modrých na šedivé.


Novou hru pro děti i dospělé a letní hraní pod širým nebem nadělí Divadlo Spejbla a Hurvínka mladšímu ze svých dvou protagonistů. Jedna z nejznámějších českých loutek, nezbedný syn Hurvínek, dnes slaví 95 let od chvíle, kdy se po boku svého přemoudřelého a často zmateného tatínka Spejbla poprvé objevil na pódiu.

"Navzdory svému věku kluci drží krok s dobou. V nepříznivé době pandemie točíme podcasty, které Spejbl a Hurvínek moderují, natáčíme pro streamy a snažíme se všemi cestami přijít za diváky," řekl v rozhovoru s ČTK ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, která pokračuje v tradici svých rodičů a jejich předchůdců.
Plzeňský loutkoherec Josef Skupa vystupoval s ušatým Spejblem od roku 1920 a namísto stávajícího Kašpárka mu za partnera o šest let později připravil zmenšenou podobu jeho samého, Hurvínka. Objevil se poprvé ve hře Počestný dům, nejprve neměl být Spejblovým synkem, ale postupně se tak stalo. Mánička, která skupinu doplňuje, letos slaví 91 let. V 70. letech tvůrci přidali ještě paní Kateřinu.
Hurvínek má podle divadla několik tatínků. Josef Skupa ho uvedl na divadelní prkna a proslavil v celé zemi. Miloš Kirschner mu vtiskl novější charakter a proslavil ho v celém světě. Martin Klásek navázal na oba předchozí a udělal z Hurvínka současného kluka, přičemž od roku 2017 s ním začal alternovat jako zatím poslední Ondřej Lážnovský.

Hurvínek se v čase proměňoval, loutka se zakulacovala, měnilo se i oblečení, třeba kvůli jeho působení před kamerou, kdy si kvůli filmovému klíčování musel převléci kalhoty z modrých na šedivé. Vedle svého tradičního oblečení ale nosil Hurvínek spoustu kostýmů a různých převleků. Nosil turban i maskáče, fráček i fiží, kovové brnění, oblek jako Michael Jackson i sukénku z palmových listů; v 50. letech měl tepláky.
"Teď zkoušíme novou situační hru Hurvínek a nezvaný host, věnujeme ji Hurvínkovi k narozeninám. Je to o člunozobci, který se omylem přistěhuje k nim do bytu a způsobí tam nejeden malér a nejednu groteskní situaci," řekla Kirschnerová. Představení je podle ní koncipované tak, aby se to dalo hrát venku i v divadle.

"Premiérově ji uvedeme o druhém červnovém víkendu na terase planetária ve Stromovce. Pak se přesuneme a budeme hrát na zahradě hotelu International v Dejvicích od 19. června do 12. září, a to představení jak pro děti, tak pro dospělé. Chceme jít za diváky, ale je to trochu i existenční nutnost. Doufáme, že alespoň venku bude možné hrát, tak to chceme dohnat přes léto," připomíná ředitelka situaci českých divadel způsobenou opatřeními proti pandemii.

Na scéně u hotelu by se mělo Divadlo Spejbla a Hurvínka střídat ještě s Dejvickým divadlem, Violou či Fidlovačkou, v plánu jsou i koncerty a filmové projekce. "Covid způsobil, že se člověk pustil do různých aktivit. Točíme podcasty, děláme ´člobrdění´ v ulicích, kdy se Spejbl a Hurvínek setkávají s dětmi úplně na dotek. To je příjemné a je to další věc, která tu nebyla," uvedla Kirschnerová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz