Nepotřebuje chlór, k čištění vody stačí rostliny. Koupání v biotopu vyzkoušíte i na Příbramsku
11. července 2022 (06:15)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Příležitost pro milovníky letních koupališť bez chemie nabízí nedaleké Jince. Biotop najdete také v pražském Radotíně nebo Blovicích na Plzeňsku.
Česku sice chybí moře, ale příležitostí ke koupání nabízí nebývale pestré množství. Ať už se necháte unášet tekoucím proudem řek, vítáte klid a pohodu na březích jihočeských rybníků nebo nadšeně skáčete do křišťálově ledové vody v zatopeném lomu. Pokud vám přece jen chybí odhodlání vstoupit do neznámých vod, objevíte letní bazén téměř v každé obci a městě. Variantu, která slibuje „ošetřený“ vodní zážitek a zároveň se obejde bez chemie, představuje návštěva biotopového koupaliště.
Vodu v biotopu čistí sama příroda. Díky působení rostlin a dalších organismů dochází k její filtraci, a to většinou mimo část určenou pro plavání. Vodu koupaliště v Jincích u Příbrami ošetřuje dvacítka druhů rostlin přímo na jeho březích. Každá z nich čerpá z vody jiné živiny, a právě těchto specifik se využívá pro čištění. Sezónu zahájilo jinecké sportoviště již v červnu. Během léta plavce uvítá už od deváté ráno, počítá se také s provozem kempu pro stany a karavany.
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Na delší výlet se vydáte do Prahy. V areálu Biotopu Radotín se nachází koupací a biologické – čistící – jezero, koupací část a vegetační zóny jsou propojeny v cirkulačním systému. Slabou hodinku jízdy strávíte z Příbrami na cestě za koupáním v Blovicích. Místní biotop leží stranou od města, zajímavé je napojení horního koupaliště na skluzavku končící dojezdem v bazénku ve spodní částí oddychového areálu.
Tzv. litorální pásmo s čistící funkcí rostlin má také Příbram. Ve sportovně rekreačním areálu Nový rybník bylo založeno před dvěma lety. Kvetoucí pás vybraných rostlinných druhů začne zhruba po třech letech od výsadby zlepšovat kvalitu vody, zároveň esteticky oživuje břeh. Díky stezce vybudované z kamenů je možné se projít jeho středem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Voda ke koupání ve středních Čechách je až na Županovice na Slapech dobrá
•Češi častěji používají mobilní aplikace pro turisty, roste věk uživatelů
•Jezte okurky pro linii, zdraví i krásu
Další články
Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic
Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od …
AKTUÁLNĚ
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ
Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice
Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství …
SPORT
Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu
První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a …
ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí
Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. …
AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou
Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a …
POZNÁVÁME BRDY
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO




