30. 11. svátek má Ondřej
Některé středočeské nemocnice mají nedostatek protilátek na covid

19. listopadu 2021   (14:26)
Některé středočeské nemocnice mají nedostatek protilátek na covid
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Chybějící protilátky pro nejbližší období zajistí krajští koordinátoři intenzivní péče a očkování z jiných zařízení.


Některé středočeské nemocnice mají nedostatek monoklonálních protilátek, tedy léků, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Příbramská nemocnice od pondělí pozastavila jejich aplikaci, s nedostatkem léků se potýká i nemocnice v Kladně. Zařízení v Kolíně a Benešově mají zásoby zhruba na týden a v Mladé Boleslavi asi na deset dnů. Chybějící protilátky pro nejbližší období zajistí krajští koordinátoři intenzivní péče a očkování z jiných zařízení. Nejpozději v úterý by do ČR měla dorazit nová dodávka léků, informoval dnes mluvčí hejtmanství David Šíma.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) dnes zásobování protilátkami v ČR kritizovala. "Kdo je odpovědný za objednávání monoklonálních protilátek pro ČR? Proč se bude muset zastavit aplikace v nemocnicích? Proč není dostatek něčeho, co funguje? Žádám odpověď," napsala na twitteru. Vedení kraje poukázalo na to, že středočeské nemocnice jsou zásobeny protilátkami z Fakultní Thomayerovy nemocnice a Fakultní nemocnice Motol v Praze, které patří mezi přímo řízené organizace ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo uvedlo, že objednalo další dodávky protilátek, dorazit by měly příští týden. Podle ministerstva je v Česku ještě asi 9000 dávek a přerozdělují se.
"Krajští koordinátoři intenzivní péče a očkování jsou připraveni koordinovat zásoby léků mezi zařízeními v kraji, kde jsou léky dostupné tak, aby je dostali všichni, kdo je skutečně potřebují. Aktuálně máme potvrzeno, že léky budou nemocnicím přerozděleny z IKEM. Zároveň máme informaci, že nejpozději v úterý by do České republiky měla dorazit nová dodávka léků," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
Příbramská nemocnice na svém webu a facebooku oznámila, že je v pondělí 22. listopadu nucena pozastavit aplikaci monoklonálních protilátek kvůli jejich nedostatku v České republice. "Čekáme na mimořádný závoz, který máme předběžně přislíbený zhruba za týden, jisté to ovšem není. O aktuální situaci budeme veřejnost informovat prostřednictvím sociálních sítí a našeho webu," dodala. Mluvčí nemocnice Martin Janota řekl, že na dnešek protilátky pro objednané pacienty ještě jsou, ale od pondělí už je aplikace pozastavena. "Nemocnice má ještě železnou zásobu pro extrémně rizikové pacienty, ale to je opravdu v jednotkách kusů," dodal Janota.

Mladoboleslavská nemocnice podle mluvčí Hany Kopalové zaznamenala nárůst poptávky po aplikaci monoklonálních protilátek a předzásobila se. Zároveň výrazně navýšila počty lůžek, na nichž je možné protilátky aplikovat. Nedostatek zatím nepociťuje. "My to víme, že ten problém nastane, proto jsme se předzásobili. V tuto chvíli máme protilátek dostatek. Na jak dlouho, to uvidíme. Záleží to i na tom, kolik bude chodit pacientů a kdy budou dodávky obnoveny," řekla Kopalová. Později kraj doplnil, že zařízení má zásobu na deset dní.

Kolínská nemocnice v aplikaci protilátek zatím také pokračuje. "Máme zásoby zhruba na pět až sedm dní," řekl ředitel Petr Chudomel. Doufá, že se výpadek dodávek nemocnici díky zásobám podaří překlenout a nedostatek protilátek se jí nedotkne.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz