16. 10. svátek má Havel
Nejvydatněji pršelo ve Strakonicích, napršelo tam 46 milimetrů

8. srpna 2021   (09:06)
Nejvydatněji pršelo ve Strakonicích, napršelo tam 46 milimetrů
foto: ilustr/pixabay

Na celém území Česka dosahovaly srážkové úhrny za 24 hodin průměrně pět až 15 milimetrů.


Bouřky od sobotního večera do dnešního rána zasáhly od jihozápadu postupně téměř celé Česko a částečně severní Moravu. Nejvydatnější srážky, kolem 25 až 40 milimetrů, zaznamenali meteorologové na menším území na jihu Čech od Šumavy po nádrž Orlík a v Jizerských horách a západních Krkonoších, kde spadlo kolem 20 až 25 milimetrů. Největší srážkový úhrn naměřili meteorologové na stanici Strakonice, Nové Strakonice v povodí Otavy, kde za 24 hodin spadlo 46,4 milimetru. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na celém území Česka dosahovaly srážkové úhrny za 24 hodin průměrně pět až 15 milimetrů. V oblasti severních pohraničních hor byl maximální úhrn srážek zaznamenán v Harrachově, a to 31,1 milimetru za 24 hodin.

"Na spadlé srážky reagovaly toky v zasažených oblastech výrazným kolísáním a prudkými krátkodobými vzestupy hladin menších vodních toků. Předpokládané vzestupy hladin s dosažením povodňových stupňům se však vzhledem k výrazně nižším úhrnům srážek, než byly predikovány, nepotvrdil a došlo jen k ojedinělému krátkodobému překročení 1. SPA na Lužické Nise v Liberci," uvedl ČHMÚ.
Nejvýrazněji, ale bez dosažení povodňových stupňů, stoupaly v noci na dnešek menší toky, nejčastěji v povodích na severu Čech a toky na jihozápadě a jihu Čech v povodí Otavy, Blanice, Klabavy a Úslavy. Nyní se už podle meteorologů situace stabilizuje, hladiny toků v zasažených oblastech klesají. V platnosti už není žádná výstraha ČHMÚ.
Jihočeský kraj

Jižní Čechy zasáhly dnes večer bouřky. Hasiči kvůli nim vyjížděli k více než 50 událostem, hlavně k popadaným stromům. Někde za hodinu napršelo přes 37 litrů na čtvereční metr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu a mluvčího krajských hasičů Vratislava Malého.

První události měli hasiči nahlášené okolo 21:00. Během dalších dvou hodin museli v souvislosti s bouřkami zasahovat u 53 událostí, z toho 44 bylo odstraňování padlých stromů. Zasahovali hlavně na Prachaticku, Strakonicku a Táborsku.

Hodinové úhrny srážek přes 37 milimetrů zaznamenali meteorologové v obcích Strážný a Borová Lada na Prachaticku nebo ve Strakonicích.

Varování před bouřkami platí od sobotních 20:00 do nedělních 03:00 pro Prahu, celý Středočeský a Jihočeský kraj a pro části Plzeňského, Libereckého a Královéhradeckém kraje a pro část Vysočiny.

Hasiči na východě Čech po bouřích odklízeli spadlé stromy

Hasiči na východě Čech museli v noci a dnes ráno odstraňovat následky silných bouřek. Zejména odklízeli spadlé a zlámané stromy a větve. Větší škody ani záplavy ale bouře nezpůsobily.

"Úplně prvním výjezdem v souvislosti s bouřkou byla událost v Pardubicích, kde na Palackého třídě vítr odnesl střechu z výškové budovy. Hasiči zajistili střechu tak, aby nevisela dolů a nehrozila pádem," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Popadané stromy hasiči likvidovali na mnoha místech. Zasahovali například ve Svojanově na Svitavsku, v Kladrubech nad Labem na Pardubicku, Luži, Stojicích, Kostelci u Heřmanova Městce a Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku nebo v Dolní Dobrouči,na Orlickoústecku.

Také středočeští hasiči měli od sobotních 18:00 zhruba 40 výjezdů, z toho přibližně 30 bylo k padlým stromům a větvím. Podle mluvčího hasičů Jana Sýkory nešlo o nijak rozsáhlé zásahy a nevznikly žádné velké škody.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude známý až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude známý až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř …
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz