Nedaleko Padrťských rybníků vyroste nová ovocná alej, se sázením pomohou dobrovolníci
10. září 2022 (12:15)
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
Akce pro veřejnost s doprovodným programem Brdské stromsázení se uskuteční v sobotu 17. září. Sadba ovocných stromů má zvýšit druhovou pestrou převážně smrkového porostu.
Sázení alejí patří v současnosti k oblíbeným společenským aktivitám, které vedle „renesance“ přírody motivuje také snaha o probuzení historie a událostí, na něž by se nemělo zapomenout, Před necelým rokem se tak stovky lidí zapojili do sázení Aleje svobodu u Památníku Vojna na Příbramsku. Sobota 17. září nabídne příležitost zanechat osobní otisk budoucím generacím v Brdech, kde v blízkosti malebných Padrťských rybníků vznikne nová alej třešní ptačích, slivoní a jabloní.
„Ovocná alej, která vyroste okolo Altánské cesty v místech zaniklé obce Přední Záběhlá, symbolizuje novou strategii státního podniku, který je správcem bývalého vojenského prostoru Brdy,“ uvádí ředitel divize Vojenské lesy a statky Hořovice (VLS) David Novotný. Volba zasadit nové ovocné jednice má více posunout druhovou rozmanitost porostů a vrátit jim pestrost, kterou měly před nástupem intenzivního hospodaření spojeného s průmyslovou revolucí.
VLS počítají také se začleněním dalších ovocných stromů do převážně smrkových lesů – třešní „ptáčnic“, jabloní lesních a tzv. polniček (planých hrušní) společně s dříny, píšťalami či různými druhy jeřábů. „Aby zadržovaly v krajině vodu, zvyšovaly její biodiverzitu a poskytovaly potravu lesní zvěři, ptákům i hmyzu,“ zdůvodňuje David Novotný.
Na Přední Záběhlé bude v sobotu rovněž probíhat doprovodný program s lesní pedagogikou pro děti, opékáním vuřtů, ukázkami práce s koňmi či lesní techniky. Lesníci zvou na komentované cyklovýlety po přírodních i historických zajímavostech. Součástí programu, který trvá od 10.00 do 16.00, je také soutěž o nalezení sazenice jubilejního stomiliontého stromu určeného k obnově lesů v důsledku kůrovcové kalamity.
Hlavní odstavné parkoviště se nachází v oblasti Červený lom na lesní cestě z Bukové či od Nepomuku k Padrťským pláním. Zaparkovat lze i na dalších menších parkovištích po obvodu celé oblasti. Mapu a další informace uvádějí webové stránky a sociální sítě VLS.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V anketě o Strom roku zatím vede hrušeň z Příbramska, hlasování vrcholí
•V tomto týdnu vydrží letní teploty, výrazněji zaprší ve čtvrtek
•Svatováclavský dub zažil dobu Svaté říše římské
Další články
Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém
Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají …
POLITIKA
Než se zeptáte doktora, ptáte se AI? Experti vydali příručku, jak nenaletět umělé inteligenci při řešení zdraví
Bolest hlavy, vyrážka nebo výsledky krevních testů? Stále více lidí dnes místo …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kolvínská džungle: kraj hlohů, trnek, planých hrušek a pěnic
Jsou místa v Brdech, která člověka okouzlí třeba tajemnou krásou bučin nebo …
POZNÁVÁME BRDY
U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok
Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno
Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím …
NÁZOR
LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů
LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO …
ROZHOVOR
„Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami patří k institucím, které mají v regionu výjimečné …
ROZHOVOR
Tipy na víkend: Divadlo bude patřit dětem, historické centrum zase závodníkům!
Tento víkend se budou na Příbramsku konat tři velké a dlouho očekávané akce - Divadlo …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Most u Jíloviště půjde brzy k zemi. Stavbaři budou stavět nový
Stavbaři v polovině června zbourají most přes dálnici D4 poblíž Jíloviště u Prahy a …
Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron
Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky …
NEJČTENĚJŠÍ




