4. 4. svátek má Ivana

Názor: Rozvoj dopravy na území města a čekání na obchvat

NÁZOR
26. února 2018   (06:08)
Názor: Rozvoj dopravy na území města a čekání na obchvat
foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod

Osadní výbor Brod se desítky let snaží o řešení otázek týkající se dopravy, bezpečnosti a snížení rychlosti v okolí Brodu. Stále je při veškerých jednáních prezentováno, že vše vyřeší „obchvat“


Jelikož Ministerstvo dopravy ČR a ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) neustále mění dané mapy, podmínky a pro občany je prakticky nemožné, neustále sledovat daný vývoj.
To co se doposud podařilo obyvatelům Brodu prosadit, bylo částečné pokácení stromů u železničního mostu, přesto je zde alarmující nedostatečný rozhled jak pro pěší, tak pro cyklisty. Problematické bylo rovněž umístění značky, upozorňující na zvýšený pohyb chodců, což se nakonec podařilo vyřešit ve spolupráci s městem Příbram.
Dopisy na hejtmanku Středočeského kraje, které se týkaly bezpečnosti chodců a snížení rychlosti na silnici I/66 Příbram – Milín nejsou řešeny a je opovězeno pouze úředním rozhodnutím.

Veřejná diskuze o Jihovýchodním obchvatu dne 20. 2. 2018, vyvolala spíše více otázek, které nedokáží zodpovědět ani odborníci z Ministerstva dopravy ČR a ŘSD. Těžko se může hodnotit efekt projektu, který není chápán jako celek, ale pouze jen jako část (další části jsou v nedohlednu). Aktualizace dokumentace vlivu na životní prostředí je zastaralá a doprava neustále roste.

Projektant Jihovýchodního obchvatu vše jednoduše nahraje do počítačového programu a lidem se ukáže pěkné video. Při dotazech na konkrétní záležitosti, je takto zpracovaný projekt nepřesný a poškozuje obyvatele daných částí.
Jelikož Ministerstvo dopravy ČR a ŘSD …
foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod


Žijeme v roce 2018, kdy je v zahraničí běžné tvořit galerie, které se osází zelení a ztiší dopravu. V Německu jsou součástí hlukových bariér např. solární panely, proč něco takového se neobjeví v návrhu pro Jihovýchodní obchvat? Pouze se vybuduje silnice, která sníží podíl zeleně a rozdělí přirozené prostředí pro zvěř. Projektantům nikdy nešlo o lidi nebo přírodu, ale pouze o projekt samý, který bohužel nekoresponduje ani s potřebami občanů.

Pro Březové Hory by bylo možné již nyní realizovat tzv. tichý asfalt, který už je součástí mnoha měst v České republice, vzduchové bubliny umožní snížení hluku až o 4 decibely. Jednou z možností by bylo alespoň zábrany kolem silnice osázet zelení pro částečnou absorpci CO2.

Jak aktuálně plánuje ŘSD další části obchvatu? Přivést více dopravy prakticky přímo do Brodu s kruhovým objezdem, což může přinést pouze další škodlivé látky, zácpy a vyšší dopravu. Tedy takto má probíhat plánování projektů ze strany státních institucí spolufinancovaných z EU. Není navrhována další varianta ze strany ŘSD, aktuální výrazně poškozuje občany Brodu u Příbrami, chatové oblasti a přilehlých obcí.

Žijeme v roce 2018, kdy je v zahraničí běžné …
foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod
Aktuální plán ŘSD pro Brod a okolí - ZDE

Zásadní body a usnesení OV Brod k stavbě obchvatu:
  1. Změnit koridor pro plánovaný obchvat I/18 Příbram - Jihovýchodní obchvat - 1. část v územním rozhodnutí dle návrhu OV Brod, vyřadit z územního plánu, plán pro průmyslovou zónu Brod.
  2. Zajistit realizaci protihlukových stěn a osazení betonových protihlukových stěn zelení, popínavé rostliny, keře.
  3. Na silnici I/66 zajistit snížení rychlosti na 50 km/h pro bezpečný výjezd obyvatel a autobusů hromadné dopravy.
  4. Realizace tzv. tichého asfaltu/gumový asfalt na silnici I/66, vzhledem k nárůstu dopravy/hlučnosti, v asfaltové směsi jsou rozdrolené pneumatiky. Díky vzduchovým bublinám je pak provoz na takovém povrchu až o 4 decibely tišší.
  5. Zapracovat pro plánovaný obchvat I/18 Příbram - Jihovýchodní obchvat - 1. část vymezení koridoru pro pohyb zvěře z lesů kolem Padáku, odvalů, kolem Jerusalema a zajištění regionálního systému ekologické stability.
  6. Pokud další části obchvatu nebudou realizovány, tyto požadavky jsou platné pro silnici I/66 Příbram-Milín.
Přeložení plánovaného obchvatu do části mezi odvalem č. 6 (odval bude zřejmě odtěžen) – více obrazová vizualizace.

Josef Hovorka

Články v názorové rubrice nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Naše články k tématu:

Vyřeší Jihovýchodní obchvat dopravu v Příbrami a bude vůbec obchvatem, nebo jen další komunikací?
Obchvat je pro Březové Hory nevyhnutelný
Obchvat Příbrami ještě chvíli potrvá, dokončuje se dokumentace pro stavební řízení
Příbram bude diskutovat o obchvatu
Obyvatelé Zdaboře, stejně jako Žežic, Brodu a Tisové mají k Jihovýchodnímu obchvatu výhrady. Vyzývají zastupitele města ku pomoci
Aktuální plán ŘSD pro Brod a okolí - …
foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod
foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod

foto: Josef Hovorka - Příbram-Brod

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
info: Josef Hovorka - Příbram-Brod
autor: mip








Další články

Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát … POZNÁVÁME BRDY Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné … AKTUÁLNĚ Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 … AKTUÁLNĚ V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok … Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, … SPORT Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve … AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz