7. 12. svátek má Ambrož

Navzdory zákazu přišlo v sobotu do jinecké restaurace dvě stě lidí. Zavírat nebudeme, řekl majitel

Nepřehlédněte
23. ledna 2021   (18:43)
Navzdory zákazu přišlo v sobotu do jinecké restaurace dvě stě lidí. Zavírat nebudeme, řekl majitel
foto: pribram.cz

V restauraci Malý Janek v Jincích policisté kontrolovali dodržování vládních nařízení.


Na protest proti vládním opatřením dnes opět otevřela restaurace Malý Janek v Jincích. Podle majitele Jiřího Janečka přišlo během sobotního odpoledne asi 200 návštěvníků podepsat petici a tím podpořit občanskou neposlušnost, kterou vyhlásili rebelující restauratéři. Iniciativa Chcípl pes, pod kterou Janeček vystupuje, řekla, že vláda vyhlásila restauracím válku, když zařadila do programu COVID gastro podmínku pro čerpání dotací. Žadatelé musejí uvést, že nikdy neporušili vládní nařízení. Majitel jinecké restaurace dle zjištění pribram.cz nebude čerpat žádné dotace a bude spoléhat na štamgasty.

Iniciativa dříve uvedla, že restaurace se mají stát politickými buňkami. V nich pak podle výkladu organizátorů bude moci být otevřeno, protože politická jednání mají z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Vyzvala tak, aby v sobotu restaurace na protest nezavřely a vznikly v nich petiční místa. "Je to odpověď na restrikce této vlády, která s námi nechce jednat, zachraňuje jenom sebe," uvedl Janeček.
Na protest dnes v hlavním městě otevřela například restaurace Šeberák, kde bylo možné rovněž podepsat petici. Tu nabízely také další restaurace, které však měly otevřeno pouze výdejní okénko. Další provozovny byly dnes po poledni zavřené a na dveřích měly protestní plakáty nebo vyvěšené české vlajky. Příbramské restaurace se podle zjištění pribram.cz k iniciativě nepřipojily.
Během sobotního odpoledne přijely k jinecké restauraci tři policejní hlídky. „Prováděli jsme kontrolu vládních nařízení. Policisté na místě návštěvníky ztotožnili,“ řekla redakci policejní mluvčí Jana Šteinerová s tím, že vzhledem k probíhajícím úkonům nebude policie poskytovat žádné další informace ani počet kontrolovaných osob.

Petici dle Janečka přišlo během dne podepsat asi dvě stě lidí. „Nebudeme se schovávat někde ve sklepě, naše restaurace nezavře. Policistům jsme řekli, že lidé přišli podepsat petici, na což mají ze zákona nárok,“ řekl Janeček.
Na otázku redakce, zda bude Janeček požadovat vládní dotace, odpověděl záporně. „Ačkoliv máme momentálně tržby asi na padesáti procentech běžného provozu, dotace nechci. Například dnes byla restaurace narvaná k prasknutí, štamgasti nás snad udrží,“ řekl Janeček s tím, že do dnešního dne nebyl ani předvolán na policii k podání vysvětlení. „Lidé nás neustále udávají, policejní hlídky jsou zde pravidelně, ale stejně nás nedonutí uposlechnout,“ dodal.

Vláda jako součást opatření proti šíření koronaviru uzavřela restaurace už loni na jaře, ke stejnému kroku sáhla v polovině října. Zákaz od té doby s výjimkou krátkého období před Vánoci trvá dodnes. Restaurace mohou sice prodávat jídlo a nápoje z okénka, podle výzkumné společnosti Nielsen ale gastronomické odvětví v Česku každým dnem uzavření ztrácí na tržbách 414 milionů korun.

Podle průzkumu společnosti Up Česká republika chybí možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace 66 procentům Čechů.
Na otázku redakce, zda bude Janeček požadovat …
foto: pribram.cz

foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz