24. 5. svátek má Jana

Návrat žlutého cirkusu byl velký a hlučný. Z cesty kolem světa dorazily Trabanty v pondělí

30. srpna 2018   (10:20)
Návrat žlutého cirkusu byl velký a hlučný. Z cesty kolem světa dorazily Trabanty v pondělí

„Znáte ten vtip z leprotické školy? Jak jeden žák druhému povídá: To jsem zvědavý, co nám dneska odpadne? Tak my to tak máme s našimi žluťasy,“ hlásí veselá posádka po návratu do Nové Vsi pod Pleší.


Dva Trabanty, jeden Maluch a jedna Jawa jsou doma. Po cca 15 500 km ujetých v Asii, 19 500 km v Africe, 21 500 km v Americe, 15 200 km v Austrálii a nyní po štrece dlouhé 17 200 km se v pondělí konal velký návrat žlutého cirkusu do Muzea Trabantů v Nové Vsi pod Pleší.

Abychom byli přesnější, poslední cesta domů měřila přesně 17 237 km (z Nové Vsi a zpět) a vedla z Indie přes Nepál, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Kazachstán, Rusko, Ukrajinu do rodného Slovenska a Česka. Posádka byla totiž i tentokrát mezinárodní, do „žluťásků“ usedli 11. února na slavnostním startu: Dan Příbáň – CZ, Zdeněk Krátký – CZ, Vojta Duchoslav – CZ, Marek Slobodník – SK, Marek Duranský – SK, Honza Setvín – CZ, Lukáš Venclík – CZ, Radek Jona – PL, ten se vrátil zpět do Evropy po třech letech, na minulé cestě se na nějaký ten rok zapomněl v Thajsku.

Dva Trabanty, jeden Maluch a jedna Jawa jsou …
Na cestě přes Himaláje, kde Trabanty bojovaly s výškovou nemocí, trhli dobrodruzi výškový rekord dvoutaktního motoru, když se vyšplhali do 5 329 m. n. m. Jako obvykle vedla jejich cesta rádoby silnicemi vykutanými v drolící se skále, bez kousku asfaltu. Takovou běžnou indickou silnicí, která je občas prostě smrtící, vypráví posádka.

Jejich cesty, které jste již mohli ve zfilmované podobě sledovat, jsou vždy plné překvapení. Především kreativita jejich strojů v tom, co se jim dnes rozbije, dosahovala i na Velké cestě domů absurdních rozměrů. Jak si poradili a jaké reakce na žlutý cirkus zažili v barevné Indii i depresivní Číně, budete moci vidět na fotkách, které nyní cestovatelé budou třídit. Chystat se budou také přednášky a samozřejmě se můžeme těšit i na film a dokonce seriál! Většina záběrů z Velké cesty domů byla natáčena za jízdy dronem, což by řidičům v Evropě pravděpodobně neprošlo.

Na cestě přes Himaláje, kde Trabanty bojovaly …
Po náročné cestě, která začala 11. února, dorazily posádky do muzea v pondělí 27. srpna v 16 hodin. Před Muzeem Trabantů čekalo už množství nadšených fanoušků, a tak se po přivítání posádky s jejich hlavním mechanikem a majitelem muzea Mílou Fouknerem, strhla velká autogramiáda. Podepisovalo se vše, co bylo po ruce – plakáty, letáčky, autíčka i trička. Marek Duranský a Vojta Duchoslav zazpívali píseň složenou pro jejich návrat „Volej tam lej“ a poté následoval další originální song „Ideme na cestu“.

Z aut si kluci vybalili všechny potřebné věci, aby mohla být vozidla zanechána v muzeu. Přes zimu zde bude předělána expozice a doplněna právě o fota a videa z této poslední cesty. Přednášky můžete očekávat od druhé poloviny září, film by měl jít do kina v březnu 2019 a seriál do České televize na podzim 2019.
 
 

Po náročné cestě, která začala 11. února, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Muzeum trabantů

autor: jkDalší články

Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06) Češi dnes míří k volebním urnám Češi dnes míří k volebním urnám Úderem dnešní 14. hodiny budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu 24. května 2019   (08:40) Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Kyberšikana se odehrává ve virtuálním světě, kterým dnešní děti žijí. Ponižující informace jsou dostupné komukoli, odkudkoli a kdykoli 24. května 2019   (06:32) PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz