24. 8. svátek má Bartoloměj

Návrat žlutého cirkusu byl velký a hlučný. Z cesty kolem světa dorazily Trabanty v pondělí

30. srpna 2018   (10:20)
Návrat žlutého cirkusu byl velký a hlučný. Z cesty kolem světa dorazily Trabanty v pondělí

„Znáte ten vtip z leprotické školy? Jak jeden žák druhému povídá: To jsem zvědavý, co nám dneska odpadne? Tak my to tak máme s našimi žluťasy,“ hlásí veselá posádka po návratu do Nové Vsi pod Pleší.


Dva Trabanty, jeden Maluch a jedna Jawa jsou doma. Po cca 15 500 km ujetých v Asii, 19 500 km v Africe, 21 500 km v Americe, 15 200 km v Austrálii a nyní po štrece dlouhé 17 200 km se v pondělí konal velký návrat žlutého cirkusu do Muzea Trabantů v Nové Vsi pod Pleší.

Abychom byli přesnější, poslední cesta domů měřila přesně 17 237 km (z Nové Vsi a zpět) a vedla z Indie přes Nepál, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Kazachstán, Rusko, Ukrajinu do rodného Slovenska a Česka. Posádka byla totiž i tentokrát mezinárodní, do „žluťásků“ usedli 11. února na slavnostním startu: Dan Příbáň – CZ, Zdeněk Krátký – CZ, Vojta Duchoslav – CZ, Marek Slobodník – SK, Marek Duranský – SK, Honza Setvín – CZ, Lukáš Venclík – CZ, Radek Jona – PL, ten se vrátil zpět do Evropy po třech letech, na minulé cestě se na nějaký ten rok zapomněl v Thajsku.

Dva Trabanty, jeden Maluch a jedna Jawa jsou …
Na cestě přes Himaláje, kde Trabanty bojovaly s výškovou nemocí, trhli dobrodruzi výškový rekord dvoutaktního motoru, když se vyšplhali do 5 329 m. n. m. Jako obvykle vedla jejich cesta rádoby silnicemi vykutanými v drolící se skále, bez kousku asfaltu. Takovou běžnou indickou silnicí, která je občas prostě smrtící, vypráví posádka.

Jejich cesty, které jste již mohli ve zfilmované podobě sledovat, jsou vždy plné překvapení. Především kreativita jejich strojů v tom, co se jim dnes rozbije, dosahovala i na Velké cestě domů absurdních rozměrů. Jak si poradili a jaké reakce na žlutý cirkus zažili v barevné Indii i depresivní Číně, budete moci vidět na fotkách, které nyní cestovatelé budou třídit. Chystat se budou také přednášky a samozřejmě se můžeme těšit i na film a dokonce seriál! Většina záběrů z Velké cesty domů byla natáčena za jízdy dronem, což by řidičům v Evropě pravděpodobně neprošlo.

Na cestě přes Himaláje, kde Trabanty bojovaly …
Po náročné cestě, která začala 11. února, dorazily posádky do muzea v pondělí 27. srpna v 16 hodin. Před Muzeem Trabantů čekalo už množství nadšených fanoušků, a tak se po přivítání posádky s jejich hlavním mechanikem a majitelem muzea Mílou Fouknerem, strhla velká autogramiáda. Podepisovalo se vše, co bylo po ruce – plakáty, letáčky, autíčka i trička. Marek Duranský a Vojta Duchoslav zazpívali píseň složenou pro jejich návrat „Volej tam lej“ a poté následoval další originální song „Ideme na cestu“.

Z aut si kluci vybalili všechny potřebné věci, aby mohla být vozidla zanechána v muzeu. Přes zimu zde bude předělána expozice a doplněna právě o fota a videa z této poslední cesty. Přednášky můžete očekávat od druhé poloviny září, film by měl jít do kina v březnu 2019 a seriál do České televize na podzim 2019.
 
 

Po náročné cestě, která začala 11. února, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Muzeum trabantů

autor: jkDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz