Nastává největší vlna uvolňování omezení, částečně otevřou i restaurace
11. května 2020 (07:13)
foto: pribram.cz
Základní hygienická pravidla zůstávají beze změny. Povinná bude ochrana nosu a úst třeba rouškou, dodržování dvoumetrových rozestupů a pravidelná osobní hygiena a dezinfekce rukou.
Po dvouměsíční pauze se dnes mohou v Česku opět otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také třeba kadeřnictví. Povoleny budou rovněž akce do 100 lidí, což se týká jak návštěv divadel, kin či muzeí, tak i mší či sportovních tréninků. Pro deváťáky a maturanty se otevřou školy. Vše bude možné jen za dodržení přísných hygienických pravidel. Jde o největší vlnu uvolňování opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru v březnu. Další rozvolnění vláda plánuje na 25. května. Ještě týden bude v Česku platit nouzový stav.
Plán rozvolňování schválila vláda po souhlasu epidemiologů, ti za nejvíc rizikové považují otevření obchodních center. Pokud by se situace začala zhoršovat a počet pozitivně testovaných na koronavirus by narostl na 400 za den, nastalo by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zbrzdění. V posledních dnech se počet případů nákazy denně drží pod stovkou, denní maximum bylo 27. března 373 případů.
Základní hygienická pravidla zůstávají beze změny. Povinná bude ochrana nosu a úst třeba rouškou, dodržování dvoumetrových rozestupů a pravidelná osobní hygiena a dezinfekce rukou. Například v kadeřnictví a holičství, kde je kontakt se zákazníkem těsný, musí mít kadeřníci zdvojenou ochranu dýchacích cest, tedy kromě roušky také například ochranný štít. Po každém zákazníkovi musejí prostory i nástroje dezinfikovat. V obchodních centrech budou muset nadále zůstat uzavřeny stravovací provozy. Lidé si budou moci zkoušet po dezinfekci rukou oblečení i obuv.
Muzea a galerie musejí zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň deset metrů čtverečních plochy tak, aby byly zaručeny bezpečné rozestupy. V kinech a divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci budou sedět nejvýše dva vedle sebe a od jiných lidí je oddělí jedno volné sedadlo. Konzumace nápojů ani potravin nebo jejich prodej zatím nebude možný.
Částečně otevřeno už mohou mít i restaurace, vláda povolila otevřít alespoň zahrádky. Provoz také začne v některých školách. K přípravě na přijímací zkoušky se mohou vrátit žáci devátých tříd a maturanti. Výuka může začít také v základních jazykových školách a provoz mohou obnovit i střediska volného času. Pro skupiny až 15 žáků se mohou otevřít základní umělecké školy. Sportovci budou moci trénovat na venkovních i vnitřních sportovištích za účasti až stovky lidí, povolené budou také sportovní akce do stovky lidí a bez přítomnosti diváků. Ty ale budou začínat postupně.
K 11. květnu skončí také pracovní povinnost uložená studentům závěrečných ročníků zdravotnických oborů. V zařízeních, v nichž dosud pracovali, mohou zůstat jako dobrovolníci či na pracovní dohodu. Na území ČR budou také moci vstupovat s negativním testem na koronavirus občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím. Ode dneška je také zrušen zákaz mezinárodní osobní dopravy. Dopravci ale s opětovným provozováním spojů do zahraničí vyčkávají, klíčové budou především podmínky cestování do dalších sousedních států. Otevřít ode dneška mohou také herny a kasina.
Další fáze rozvolnění připadá na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí a na první stupeň základních škol se budou moci vrátit žáci ve skupinách maximálně po 15.
Další fáze rozvolnění připadá na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí a na první stupeň základních škol se budou moci vrátit žáci ve skupinách maximálně po 15.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den
Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 …
Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa
Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry
Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři
V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici …
FOTO
Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne
Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci …
Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první
Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. …
Nepřehlédněte
Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu
Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář
Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. …
FOTOGALERIE
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů?
Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a …
Nepřehlédněte




