Náletové dřeviny na části Svatojakubské cesty brzy nahradí ovocné stromy
15. března 2023 (18:49)
foto: MěÚ Rožmitál pod Třemšínem/František Žán
Dvoukilometrový úsek Svatojakubské cesty – Všerubské, ve směru z Rožmitálu pod Třemšínem přes Voltuš do Hutí pod Třemšínem, se promění na alej osázenou především ovocnými stromy.
Nepůvodní náletové lesní dřeviny podél cesty známé také jako „stará voltušská“ budou z větší části odstraněny a stromová alej získá původní ráz.
Projekt Města Rožmitál pod Třemšínem na revitalizaci a obnovu původní výsadby ovocných stromů povolil odbor výstavby a životního prostředí Městského úřadu v Rožmitále pod Třemšínem a byl odsouhlasen vlastníky pozemků.
„Bude zde vysázeno 71 jabloní, 37 hrušní a 13 třešní. Těmto vysokokmenným stromům, které budou při výsadbě měřit 1,8 metru, ustoupí šestadvacet silných náletových dřevin, jejichž kácení podléhá povolení a vykáceno bude zhruba dalších devadesát stromů a křovin, u nichž se povolení nevyžaduje. Některé z těchto stromů už byly nebezpečné především při velkých větrech, část byla napadena dřevokaznou houbou,“ uvedl rožmitálský místostarosta JUDr. Josef Kaiser. „Část náletových dřevin, které na území zůstanou, bude v následujících letech postupně nahrazena při přirozeném dožití,“ doplnil místostarosta Kaiser.
S dokončením revitalizace stromové aleje se počítá během května letošního roku. Finanční náklady dosahují zhruba dvou set tisíc korun a město se pokusí část prostředků pokrýt dotací. Úpravu a vykácení provedou technické služby a následnou výsadbu zajistí členové Mysliveckého spolku Rožmitál pod Třemšínem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Rožmitál pod Třemšínem/František Žán
autor: František Žán
Související
•V noci hrozí na Příbramsku náledí, opatrní by měli být řidiči i chodci
•Vojenské lesy začaly v okolí brdského Kloboučku měnit monokultury na pestré lesy
•Příbram chystá výběr nového provozovatele vodohospodářské infrastruktury
Další články
Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem
Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme …
Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky
Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek …
AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT
Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce
V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita …
AKTUALIZOVÁNO
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO
Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života
Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich …
ZAJÍMAVOSTI
Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“
U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na …
AKTUÁLNĚ
Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016
Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České …
ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost
Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech …
NÁZOR




