23. 6. svátek má Zdeňka

Na pomoc rodině nemocného Káji zaslali lidé téměř 200 tisíc korun. Kdyby uměl mluvit, děkovnými slůvky by bezpochyby nešetřil, říkají rodiče

Nepřehlédněte
29. května 2021   (09:43)
Na pomoc rodině nemocného Káji zaslali lidé téměř 200 tisíc korun. Kdyby uměl mluvit, děkovnými slůvky by bezpochyby nešetřil, říkají rodiče
foto: Jiří Trnka/se souhlasem

Lékaři Kájovi po narození nedávali žádné naděje na přežití. Následky nedostatku kyslíku se projevily poškozením mozku v centru koordinace pohybů. Diagnóza tedy zněla dětská mozková obrna – spasticko-dystonická – s postižením všech čtyř údů a s 50 % možností epilepsie. Jeho svaly se tak vyvíjejí jinak než zdravému dítěti, některé jsou příliš stažené jiné naopak ochablé.


Kája z Milína na Příbramsku se narodil na konci května 2017. Těhotenství probíhalo bez problémů, ty přišly až v průběhu porodu. Jeho příchod na svět probíhal v pořádku, ale pak se dostavily komplikace. Narodil se po téměř hodině, měl však omotanou pupeční šňůru kolem krku a kolem ramínka. Káji bezvládné tělíčko sestra rychle odnesla pryč a další nekonečnou hodinu rodiče netušili co se děje. Až pak se dozvěděli, že byl osm minut bez kyslíku, byl oživován, intubován a v kritickém stavu odvážen na jednotku intenzivní a resuscitační péče v Praze.

Kája si těžký vstup na tento svět naštěstí vybojoval, ale stále neměl vyhráno. V nemocnici byl ihned napojen na dýchací podporu, krmen automatickou sondou a byla mu nasazena řízená hypotermie, která především snižuje riziko poškození mozku. Zpětně se zděšená maminka s tatínkem dozvěděli, že při porodu Kájovi nedávali žádné naděje, jeho přežití bylo mizivé.
Nicméně následky nedostatku kyslíku se projevily poškozením mozku v centru koordinace pohybů. Diagnóza tedy zněla dětská mozková obrna – spasticko-dystonická – s postižením všech čtyř údů a s 50 % možností epilepsie. Jeho svaly se tak vyvíjejí jinak než zdravému dítěti, některé jsou příliš stažené jiné naopak ochablé.
Nicméně následky nedostatku kyslíku se …
foto: Markéta Waignerová - Trnkovi (archiv) se souhlasem

Rodina malého bojovníka se před několika dny obrátila na redakci pribram.cz s prosbou o pomoc. Náklady na péči o malého Káju jsou nyní pro ně velmi vysoké. Musí platit dvakrát ročně nadstandardní rehabilitační program k běžnému lázeňskému pobytu, který vyjde na 36 tisíc korun. Dále každý měsíc zajišťují hiporehabilitaci v hodnotě čtyř tisíc. A až čtyřikrát ročně by potřeboval čtyřtýdenní intenzivní program na neurorehabilitační klinice v Praze za téměř 90 tisíc korun. Nyní rodiče potřebují dokončit rekonstrukci domu s ohledem na bezbariérovost, co nejsnadnější obslužnost domu a nízké provozní náklady. Rozšířit funkčnost domu o výtah, který by Kájovi zajistil možnost dostat se do svého budoucího pokoje (s kuchyňkou, záchodem, obývací a spací částí). Jejich snahou je sehnat individuálního terapeuta, který by s Kájou každý den cvičil v domácím prostředí a zajistit mu nadstandardní lázeňské péče v maximální možné míře. Rodiče také čeká vybavit pokoj neurorehabilitačními pomůckami. Největší problém však mají zajistit vozidlo, do kterého by se vešly všechny jeho pomůcky, bylo úsporné a spolehlivé. Nyní vlastní auto, které již dosluhuje a má najeto přes 300 tisíc kilometrů. A na tyto věci už jejich rodinný rozpočet nestačí.

Lidé k dnešnímu dni zaslali na jejich transparentní účet více než 180 tisíc korun. „Obrovské poděkování bychom chtěli poslat všem, kteří po vydání prvního článku přispěli stokorunovou částkou i několika tisíci. Každá koruna se počítá a určitě Kájovi pomůže. Kdyby on uměl mluvit, děkovnými slůvky by bezpochyby nešetřil. Nicméně náš společný boj je teprve na začátku,“ řekli rodiče pribram.cz, kteří se u malého chlapce potýkají s dalšími zdravotními komplikacemi. „Kája měl před několika dny 4. narozeniny, které však neoslavil nijak příjemně. Nadělil si svůj třetí epileptický záchvat. Ten přišel pravděpodobně ze stresu kvůli stěhování a únavě po lázních. Po měsíčním lázeňském pobytu je Kája přeci jen více fixován na maminku, s níž byl ten měsíc každý den. A nyní maminka každé odpoledne pracuje na zabydlení v domě. „I přesto, že jsme zvládli dodělat k bydlení pouze horní polovinu domu, a spodní je stále ještě staveniště, jsme šťastní, že se nám snad podaří náš sen zrealizovat,“ říká tatínek Káji.
V posledních dnech byl malý hrdina na půlroční kontrole u neurologa a na EEG vyšetření. „Bohužel EEG vykazuje, i přes podávaná antiepileptika, ostré křivky, které značí budoucí možnost dalších záchvatů. Tak bude muset Kája podstoupit krevní testy na hladinu antiepileptik a dle nich se mu možná upraví medikace. Naším přáním je co nejrychleji se zabydlet, abychom byli všichni ve větším klidu, hlavně pak Kája. Abychom s ním mohli začít denně cvičit dle Vojtovy metody, která stimuluje nervovou soustavu a působí tak preventivně proti epilepsii. A obrovským přáním je zajistit Kájovi osobního terapeuta, který by s ním cvičil u nás doma. Ten ale stojí kolem 2000 Kč na den a žádná státní instituce nám na něj nepřispěje. Nicméně je to pořád poloviční cena oproti specializovaným rehabilitačním klinikám v Praze,“ prozradila rodina.
Pokud byste chtěli rodině v její nelehké době pomoci, můžete zaslat jakoukoliv částku na transparentní účet 4424412023/0800.
Pokud byste chtěli rodině v její nelehké …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

U Milína skončil náklaďák na boku, dva lehce zranění U Milína skončil náklaďák na boku, dva lehce zranění Operační středisko středočeské policie přijalo oznámení o nehodě před půl … Požár výrobní haly v Dlouhé Lhotě způsobil škodu 20 milionů korun Požár výrobní haly v Dlouhé Lhotě způsobil škodu 20 milionů korun Příčinu požáru hasiči zjišťují ve spolupráci s policií. AKTUALIZOVÁNO Známe podrobnosti brutálního útoku nezletilého chlapce, který svému spolužákovi zasadil sedm bodnořezných ran Známe podrobnosti brutálního útoku nezletilého chlapce, který svému spolužákovi zasadil sedm bodnořezných ran Děti, které byly svědky útoku, mají noční můry a bojí se. Ta traumata se u nich jen … Sedmnáct hasičských jednotek likviduje požár výrobní haly v Dlouhé Lhotě Sedmnáct hasičských jednotek likviduje požár výrobní haly v Dlouhé Lhotě Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. AKTUALIZOVÁNO Mladá řidička nezvládla u Březnice průjezd zatáčkou. Narazila do stromu a převrátila auto na střechu Mladá řidička nezvládla u Březnice průjezd zatáčkou. Narazila do stromu a převrátila auto na střechu Žena byla po nehodě převezena do nemocnice. U Solenic sjel obytný vůz z přívozu do Vltavy U Solenic sjel obytný vůz z přívozu do Vltavy Hasiči požádali z důvodu vyprošťování vozidla o snížení hladiny řeky. Tato fronta není na ovoce, maso ani toaletní papír v době socialismu. V příbramském KFC rozdávali zdarma kyblíky s kuřecím masem Tato fronta není na ovoce, maso ani toaletní papír v době socialismu. V příbramském KFC rozdávali zdarma kyblíky s kuřecím masem Avizované otevření KFC v Příbrami přilákalo desítky hladových nadšenců rychlého … Sanitce, která převážela pacienta na transplantaci, nedala dodávka na strakonické přednost. Čtyři zranění, v místě přistál vrtulník Sanitce, která převážela pacienta na transplantaci, nedala dodávka na strakonické přednost. Čtyři zranění, v místě přistál vrtulník Vážná dopravní nehoda uzavřela strakonickou silnici u obce Buk na Příbramsku. Sanitka … Prokopská pouť nabídne třídenní program Prokopská pouť nabídne třídenní program Příbram je starým hornickým městem, a tak není divu, že ke zdejším tradicím patří také …
Příbram pokračuje v budování parkovacích míst Příbram pokračuje v budování parkovacích míst "Do konce roku technické služby vytvoří ještě dalších 54 míst, a to ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz