vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 436372 9226 6532 319
Středočeský kraj 6680 1070 844 23
okres Příbram ? 52 48 1


Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra

Nepřehlédněte
4. dubna 2020   (07:36)
Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra

„Manžel se ze začátku zlobil, protože má o mě přirozený strach, ale beru svoji práci již 30 let jako poslání,“ uvedla v rozhovoru Martina Leitnerová, odběrová sestra na Covid-19.


V souvislosti s šířící se nákazou koronaviru bylo v Příbrami během tohoto týdne zřízené odběrové centrum. Na parkovišti u areálu nemocnice na Zdaboři byl postaven stan a zázemí pro tři odběrové sestry. Jedna z nich je Martina Leitnerová, fyzioterapeutka příbramské nemocnice. V rozhovoru nám prozradila, kolik lidí denně otestují, ale i třeba to, co na současné povolání říká její rodina.
V souvislosti s šířící se nákazou …

Pracujete jako fyzioterapeutka. Co stálo za rozhodnutím, že ze dne na den je z Vás terénní pracovník odběrového centra?
Ano, pracuji jako fyzioterapeutka v ONP Příbram. Rehabilitační a akutní lůžková rehabilitace omezila ze dne na den na základě nařízení vlády ČR provoz. Fyzioterapeutky v ONP jsou standardně rozdělené do několika týmů a já jsem v té době pracovala na interních a chirurgických odděleních. Prováděla jsem standardní fyzioterapeutické úkony.

Minulý pátek mi volala vrchní sestra a oznámila mi, že mě potřebuje od úterý do týmu v "odběrovém stanu". Po krátké úvaze jsem s tímto souhlasila a následně jsem v pondělí absolvovala v nemocnici školení pro odběrové práce. V úterý jsem nastoupila na provizorním odběrovém místě.
 
 
Kolik pacientů se nechá denně otestovat?
Kapacita odběrového místa je momentálně nastavena na 15 pacientů denně s tím, že lidé k nám jezdí výhradně na žádost praktických lékařů, ve spolupráci s MUDr. J. Šedivým. Není možné odebírat vzorky pacientům "z ulice", kteří by si chtěli například nechat udělat placené odběry.
 
Vždy musíme nabrat vzorky pacientů dle seznamu, který každé ráno obdržíme spolu s odběrovými sadami určenými přímo pro pacienty ze seznamu.
Přijíždí lidé, na kterých je vidět, že jsou nemocní? Vzhledem ke každodenním odběrům v rámci ČR je pozitivních “jen” přibližně šest procent. Není to tak, že se spíše ujišťují v negativitě výsledků? 
 Všichni pacienti mají nějaké objektivní potíže a na základě těchto příznaků byli odesláni praktickými lékaři k nám na odběr vzorků.
 
Je na nich většinou vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem.
Přijíždí lidé, na kterých je vidět, že jsou …

Jak probíhá samotný odběr?
Odebíráme vzorky od pěších pacientů, ale i od těch, kteří přijíždí autem. Odběry pacientů, kteří přijíždí autem jsou pro nás bezpečnější a probíhají rychleji.
 
Jedna z kolegyň naviguje pěší nebo pacienty v automobilech k odběrovému stanu, zkontroluje iniciály pacienta podle seznamu, který máme k dispozici. Pokud je pacient v našem seznamu, já provedu vstupní vyšetření – odeberu anamnézu pacienta, bezkontaktním teploměrem změřím teplotu, zapíši obtíže, které pacient má a připravím odběrové štítky.
 
Pokud pacient není v našem seznamu, není v žádném případě možné vzorky odebrat. Poté posílám pacienta dál k odběrové sestře, která provede odebrání vzorků z nosních dutin. Biologický materiál (vzorek) se pečlivě zabalí, označí štítkem a uloží se do přepravních nádob a boxů. V poledne se předávají k dalšímu zpracování do laboratoře. Po každém pacientovi musíme provést důkladnou vzájemnou dezinfekci na základě nastaveného bezpečnostního řádu. Na konci každého dne probíhá dezinfekční postřik jak stanu, samotného zázemí, ale i všech přilehlých ploch. Lidé se v žádném případě nemusí obávat kontaminovaného prostředí v okolí odběrového místa.
Máte při odběrech strach o své zdraví?
Samozřejmě. Vzhledem k tomu, že o koronaviru toho zatím mnoho nevíme, má každý člověk přirozený strach, a to nejen o sebe, ale hlavně o své rodiny a okolí. Tento strach nás ale nutí maximálně dodržovat všechna hygienická a bezpečnostní opatření.
 
V průběhu prvních dnů bylo odběrové místo postupně doplněno o vyhřívanou buňku, kde máme lepší zázemí a ve spolupráci s laboratořemi z Kamenné bylo naše stanoviště vybaveno zařízením na celkovou postřikovou dezinfekci pracovníků i odběrového místa. 
 
Vzhledem k tomu, že musíme být oblečeny v bezpečnostním overalu, mít nasazené ochranné čepice, respirátor tř. 2, ochrannou roušku, brýle, ochranný štít, dvoje rukavice a návleky na nohy, není možné během odběrů, tj. od 8,00 do 12,00 hodin jíst, pít ani navštívit WC. Samozřejmě nám toto nikdo nezakázal, ale vzhledem k tomu, že hrozí při jakékoliv manipulaci s ochranným oděvem a pomůckami kontaminace nás i např. toalet, je pro nás jednodušší vydržet cca 4-5 hodin služby bez pití, jídla a WC. Je také velký problém, pokud se potřebuji vysmrkat, poškrábat atd.
Máte při odběrech strach o své …
Jste momentálně žena v první linii. Co na to říká rodina?
Manžel se ze začátku zlobil, protože má o mě přirozený strach, ale beru svoji práci již 30 let jako poslání a vzhledem k tomu, že jsme i na obecní úrovni pomáhali např. šitím roušek pro důchodce, smířil se s tím, co nyní dělám, a myslím si, že je na mne hrdý.
 
Mojí mamince, která je v důchodovém věku jsem vysvětlila, že vzhledem k tomu, co nyní dělám je nutné po určitou dobu omezit osobní kontakt, a tak se jí snažím alespoň každý den volat. Naše děti a vnoučata bydlí od nás daleko a vzhledem k opatřením, které nyní v ČR platí jsou v bezpečí.
 
Závěrem bych chtěla všem popřát, aby byli zdraví, protože zdraví je opravdu to nejcennější, co máme. 
 
Moc děkujeme občanům Příbrami, kteří se nám snaží maličkostmi zpříjemnit naši práci. Mnoho lidí má snahu donést nám teplý čaj, kávu, případně něco k jídlu. Moc si toho vážíme a je to milé, ale jak jsem výše uvedla, není možné se během odběrových prací ani občerstvit. Vzhledem k tomu, že můžeme být kontaminované nejen my, ale také naše prostředí, jídlo není možné někde odložit a sníst později.
 
Chtěly bychom také poděkovat policistům, kteří jezdí na pravidelné obhlídky odběrového místa, a tím přispívají našemu pocitu bezpečí.

V neposlední řadě bychom chtěly poděkovat všem lékařům, zdravotnickému personálu, Mgr. Ivaně Králíčkové, Dis, MHA – hlavní sestře ONP Příbram za péči a podporu pro náš odběrový tým.
Jste momentálně žena v první linii. Co na to …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Tomáš Pečenka

autor: Tomáš PečenkaNepřehlédněte

Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Barboru kromě dalších kol soutěže letos čeká i maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. 26. května 2020   (06:29) Nepřehlédněte Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny silniční a železniční přechody na hranicích s Rakouskem a Německem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. 25. května 2020   (18:53) Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. 25. května 2020   (18:21) Nepřehlédněte Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody mohou v pondělí po více než dvou měsících otevřít hostům své vnitřní prostory, které musely 14. března uzavřít kvůli šíření koronaviru. 24. května 2020   (09:13) Nepřehlédněte


Další články

Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. 29. května 2020   (19:09) Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Vodafone jako kompenzaci výpadku nebude během dneška odečítat svým zákazníkům data z mobilních tarifů. Opatření se týká jak firemních, tak nefiremních zákazníků, tarifů i předplacených karet. 29. května 2020   (14:59) Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami. 29. května 2020   (14:37) Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra
Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Příbramští policisté pátrají po pachateli trestného činu poškození cizí věci, za který může skončit až rok ve vězení. 29. května 2020   (10:26) Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Hasiči v ulici třída Kpt. Olesinského řídili dopravu kyvadlově. 28. května 2020   (19:45) Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Kdy pracovníci potíže odstraní, zatím není jasné. 28. května 2020   (17:22) Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,12 Kč/l, naftu pak za 26,90 korun 28. května 2020   (17:03) Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do hlasování veřejnosti, které bude zahájeno 1. června, postoupilo deset návrhů. 28. května 2020   (14:26) Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Podpora zůstává ve výši 80 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den. 28. května 2020   (11:18) Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky CK Alexandria zrušila letní zájezdy.  Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených CK Alexandria zrušila letní zájezdy. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. 27. května 2020   (20:15) Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Přinášíme komentář ředitele příbramské nemocnice k proběhlé epidemii covid-19. 27. května 2020   (18:51) Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Ani jeden z návrhů zastupitelstvem neprošel. 27. května 2020   (09:34) Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram byla díky podpoře z tribun od začátku aktivnější. 27. května 2020   (07:14) Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Jedná se o nevymahatelné a promlčené pohledávky za pronájmy bytů a nebytových prostor z minulosti. 27. května 2020   (06:47) Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let. 26. května 2020   (17:32) Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Na příbramském nádraží hoří vlak, škoda se vyšplhala na milion korun Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Dobrovolníci Amelie pomáhali i v době koronaviru Jako nejúspěšnější počin se ukázala online výzva „Roušky pro život s rakovinou“ 26. května 2020   (13:41) Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Jindřich Vařeka zatím neví, zda bude kandidovat do Senátu Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení. 26. května 2020   (08:05) Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Nepřehlédněte Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Nepřehlédněte Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19. 25. května 2020   (16:35) ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne Kvůli bezpečným rozestupům se bude jednat v estrádním sále kulturního domu. 25. května 2020   (15:59)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz