10. 6. svátek má Gita

Na kastraci a léčbu koček jde 600 tisíc ročně, vedení města o tom chce jednat

15. března 2022   (19:49)
Na kastraci a léčbu koček jde 600 tisíc ročně, vedení města o tom chce jednat
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Kromě podpory dvou klubů Příbram proplácí kastraci zatoulaných koček a jejich drobnou léčbu.


Při schvalování dotací pro oblast životního prostředí byla na posledním jednání zastupitelstva otevřena otázka financí, které jdou z městského rozpočtu na kočky. Zatímco dva zájmové spolky, které se o zastoupené kočky starají, si rozeberou dohromady cca 90 tisíc, na jejich kastraci a léčbu jde z městského rozpočtu přibližně šestinásobek.

„Od roku 2015, kdy město vydalo 102 tisíc, tak nám ta částka každý rok stoupá, už je to 6 krát více. V roce 2021 nás to stálo 619 tisíc. Plus k tomu jsou dotace pro spolky, které se o kočky starají. Nejsem na to odborník, ale zajímalo by mě, jak je možné, že se nám tolik navyšuje ta cena,“ otevřela otázku zastupitelka Renáta Vesecká (Příbramáci pro Příbram).
Podle vedoucího odboru životního prostředí Petra Walenky je důvodem především navýšení cen veterinářů. Zatímco kastrace v roce 2015 vyšla v průměru na 500 Kč, dnes jsou zcela běžné ceny přes 1000 Kč. Město ve spolupráci se třemi spolky proplácí kastraci zatoulaných koček a jejich léčbu do 2000 Kč. Pro tyto služby je vybrán veterinář na základě nejnižší ceny kastrace a ošetření.
Podle zastupitelky Jarmily Potůčkové (KSČM), která je zároveň členkou jednoho ze spolků, je problém to, že lidé se koček zbavují a kočka bez kastrace má za rok přibližně 6 koťat. „Věnujeme se tomu denně. Problém je, že kočku často ani nechytnete napoprvé. Část nákladů hradíme ze svých rodinných rozpočtů,“ řekla zastupitelka.

Z ročního rozpočtu spolku, který je cca 700 tisíc korun, je prý až 300 tisíc korun hrazeno ze soukromých prostředků jeho členů. Potůčková také odmítla návh zastupitelky Marty Frýbertové (ANO), aby se menší částka vynaložila na krmení zatoulaných koček a získané prostředky byly použity na kastraci. Podle Potůčkové budou kočky bez přístupu k potravě hledat jídlo v popelnicích a šířit nemoci. Dobré by podle ní bylo i to, aby město vyčlenilo nějaký vhodný pozemek za městem, kam by se odchycené kočky po kastraci odvážely a kde by pro ně spolek vytvořil boudičky.

Debatu o kočkách utnul místostarosta Martin Buršík (ANO) s tím, že téma je třeba probrat na nějakém interním setkání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a … AKTUÁLNĚ Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. … Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Na sdíleném kole přes Brdy až do Příbrami. Experiment, který má otevřít debatu Sedm členů spolku Příbram zdola se vydalo na neobvyklou cestu: na sdílených kolech … Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Motel Halda v Dubenci: Brutalistická ikona, filmová hvězda i symbol „západu“ na Příbramsku Jen málokterá stavba na Příbramsku má tak fascinující příběh jako Motel Halda v … ZAJÍMAVOSTI Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano Píseň Hluboký náš důl patří k současným nejznámějším motivům příbramské hornické … AKTUÁLNĚ Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky Silnice na Příbramsku ovládnou v sobotu 20. června tisíce cyklistů. Regionem totiž … SPORT Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun Středočeští zastupitelé schválili přidělení mimořádných dotací pro scény v Kladně, … NEPŘEHLÉDNĚTE /FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem /FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem Jiráskovy sady se dnes oficiálně vrátily. Po dvou letech stavebních prací, uzavírek, … AKTUÁLNĚ
Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát S příchodem Týdne invazních druhů vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz