13. 11. svátek má Tibor

Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit

23. října 2019   (06:15)
Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit

Ke zřízení útulku pro kočky chybí městu vhodný objekt


Každý rok na podzim se do městských parků stahují kočky bez majitele. Některé se na ulici již narodily, jiných se lidé „šikovně“ zbavili. Zatímco toulavého psa se většinou podaří včas umístit do útulku, s kočkami je to komplikovanější. Jejich odchyt je obtížnější a útulků pro kočky je nedostatek. Na území města Příbrami žádný útulek v současné době není. Působí tu pouze dva deposity.
 
Na posledním zasedání zastupitelstva poukázal Miroslav Peterka (ODS) na toulající se kočky v ulici Školní a Čechovská. „Zaznamenali jsme větší výskyt koček a koťat. Chytají je tam lidé včetně dětí,“ uvedl.  Zkontaktovali jsme Spolek pro kočku, konkrétně Alenu Synkovou, která má odchyt koček ve městě na starosti.
 
„Není pravda, že by v Příbrami byla ghetta koček. Ano, jsou tu zákoutí, kde to kočkám vyhovuje a kde se shlukují, ale není to nic extrémního. Naopak, kdyby kočky v Příbrami nebyly, roznesou nás potkani a myši,“ uvedla.

Jak probíhá odchyt koček ve městě?
Chodíme přes týden do práce, odchytáváme tedy většinou o víkendech. Jsme závislí na tom, co nám lidé dají za informace, jinak se o kočkách těžko dozvídáme. Nyní nám jedna paní krmí kočky ve Školní ulici. O víkendu přijdeme s klecemi a kočky odchytíme. Starám se o ně doma, po kastraci a vyléčení je většinou vracíme na to samé místo.

Jednou mi paní brečela do telefonu, že u jídelny ve Školní ulici našla vyhozená koťata. Vzali jsme je a vyléčili, byla už nastydlá.

Víte o situaci v Čechovské ulici?
Tam už jsme kočky odchytali v létě. Teď jsou tam pouze kastrované. Ostatní, co tam běhají, utíkají lidem z oken. 

Jsou nějaká další místa, kde se kočky shlukují?
Na Březových Horách je krmné místo, kde se schází asi 40 koček. Pak jsou divoké kočky nad Kauflandem, tam, kde se schází lidé bez domova. Plno je jich i u nemocnice, nebo u Waldorfské školy. Sedm divokých koček máme na Drkolnově. Tam je pravidelně kastrujeme a léčíme. Divokou kočku si ale nikdo domů nevezme a my je nemáme bohužel kam dát.

Na kastraci koček mají lidé různé názory…
Stalo se nám ve Školní ulici, že po nás lidé křičeli, abychom kočky neodchytávali a nekastrovali je. Báli jsme se, aby na nás nezaútočili, tak jsme tenkrát raději odešli. Problém je na vesnicích, tam se téměř vůbec nekastruje. Lidé to pak to přivezou v krabici, hodí na parkoviště a odjedou.

Je zájem o kočky z Vašich depozitů?
Teď jsme například darovali tři koťata. Mám tu kocourka bez nohy. Byla bych ráda, kdyby se pro něj našel nový domov, je velmi přítulný. Nemůžeme však lidem nařídit kastraci koček. Do darovací smlouvy tedy alespoň uvádíme, že tyto kočky nejsou vhodné k chovu.
 
Spolek má pouze dva depozity pro osm koček. Vzhledem k počtu toulavých koček je kapacita silně nedostačující. „Když mi lidé dají dvakrát za sebou po pěti kočkách v krabicích, nemáme je kam dát. Nedokážeme jim bohužel ani poskytnout takový servis jako v útulcích. Většinou je tedy vykastrované a vyléčené vracíme zpět. Ve městech se dožívají zhruba pěti až šesti let,“ dodává Alena Synková.    

Spolek požádal město Příbram o zřízení útulku pro kočky. Město však v současné době nedisponuje žádným vhodným objektem. Jakmile se naskytne příležitost, bude však město, podle vyjádření starosty Jana Konvalinky, ochotno útulek zřídit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Neviditelný zabiják. Záchranáři varují před otravami CO Neviditelný zabiják. Záchranáři varují před otravami CO Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu a je přítomen prakticky u každého hoření. Má na svědomí více úmrtí než všechny ostatní intoxikace dohromady. 13. listopadu 2019   (15:00) Meteorologové vydali varování před ledovkou, hrozí problémy v dopravě Meteorologové vydali varování před ledovkou, hrozí problémy v dopravě Výstraha trvá až do čtvrtečních dopoledních hodin 13. listopadu 2019   (12:51) Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci Listopadovou revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale paradoxně dělníci. Tehdejší příbramští vysokoškoláci se podíleli na revolučních událostech v Praze, a tak se hlavními aktéry dění v Příbrami stali mladí dělníci a horníci, řekl historik a autor výstavy o listopadu 1989 na Příbramsku Josef Velfl. 13. listopadu 2019   (10:19) Na Příbramsku byl zaznamenán vzestup respiračních onemocnění Na Příbramsku byl zaznamenán vzestup respiračních onemocnění Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti do 5 let věku. 13. listopadu 2019   (08:37) Příbramská radnice chce regulovat reklamu v ulicích Příbramská radnice chce regulovat reklamu v ulicích Do boje s vizuálním smogem město vyrazí v lednu 2020 13. listopadu 2019   (06:23) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu Příbramský svatomartinský průvod je jedním z největších lampionových průvodů pod hřebeny Brd 12. listopadu 2019   (20:19) Pyrotechnická očista v Brdech: Škála nalezené munice je pestrá Pyrotechnická očista v Brdech: Škála nalezené munice je pestrá Prostor bývalého Vojenského újezdu Brdy se k vojenským účelům využíval již od roku 1926. Ještě je potřeba vyčistit zhruba 2400 hektarů lesa 12. listopadu 2019   (17:25) Dobříšský radní navrhl odejmout čestné občanství Klementu Gottwaldovi Dobříšský radní navrhl odejmout čestné občanství Klementu Gottwaldovi Čestné občanství prvnímu komunistickému prezidentovi, za jehož vlády bylo vyneseno přes 230 rozsudků smrti, odejmuli například v Úvalech, Domažlicích a Vyškově 12. listopadu 2019   (15:55) Příbram si připomene třicáté výročí Sametové revoluce Příbram si připomene třicáté výročí Sametové revoluce Součástí vzpomínkového odpoledne bude například výstava fotek, které připomenou 17. listopad 1989 v našem městě. Připraveny budou retro vozy, na pódiu vystoupí Michal Ambrož a Hudba Praha 12. listopadu 2019   (13:24) Nenapravitelný zloděj. Kradl jen pár hodin poté, co ho propustili z vězení Nenapravitelný zloděj. Kradl jen pár hodin poté, co ho propustili z vězení V letních měsících byl propuštěn z výkonu trestu ve věznici a ještě ten den zavítal na Dobříš, kde se vloupal do zaparkovaného vozidla 12. listopadu 2019   (10:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz