24. 1. svátek má Milena

Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit

23. října 2019   (06:15)
Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit

Ke zřízení útulku pro kočky chybí městu vhodný objekt


Každý rok na podzim se do městských parků stahují kočky bez majitele. Některé se na ulici již narodily, jiných se lidé „šikovně“ zbavili. Zatímco toulavého psa se většinou podaří včas umístit do útulku, s kočkami je to komplikovanější. Jejich odchyt je obtížnější a útulků pro kočky je nedostatek. Na území města Příbrami žádný útulek v současné době není. Působí tu pouze dva deposity.
 
Na posledním zasedání zastupitelstva poukázal Miroslav Peterka (ODS) na toulající se kočky v ulici Školní a Čechovská. „Zaznamenali jsme větší výskyt koček a koťat. Chytají je tam lidé včetně dětí,“ uvedl.  Zkontaktovali jsme Spolek pro kočku, konkrétně Alenu Synkovou, která má odchyt koček ve městě na starosti.
 
„Není pravda, že by v Příbrami byla ghetta koček. Ano, jsou tu zákoutí, kde to kočkám vyhovuje a kde se shlukují, ale není to nic extrémního. Naopak, kdyby kočky v Příbrami nebyly, roznesou nás potkani a myši,“ uvedla.

Jak probíhá odchyt koček ve městě?
Chodíme přes týden do práce, odchytáváme tedy většinou o víkendech. Jsme závislí na tom, co nám lidé dají za informace, jinak se o kočkách těžko dozvídáme. Nyní nám jedna paní krmí kočky ve Školní ulici. O víkendu přijdeme s klecemi a kočky odchytíme. Starám se o ně doma, po kastraci a vyléčení je většinou vracíme na to samé místo.

Jednou mi paní brečela do telefonu, že u jídelny ve Školní ulici našla vyhozená koťata. Vzali jsme je a vyléčili, byla už nastydlá.

Víte o situaci v Čechovské ulici?
Tam už jsme kočky odchytali v létě. Teď jsou tam pouze kastrované. Ostatní, co tam běhají, utíkají lidem z oken. 

Jsou nějaká další místa, kde se kočky shlukují?
Na Březových Horách je krmné místo, kde se schází asi 40 koček. Pak jsou divoké kočky nad Kauflandem, tam, kde se schází lidé bez domova. Plno je jich i u nemocnice, nebo u Waldorfské školy. Sedm divokých koček máme na Drkolnově. Tam je pravidelně kastrujeme a léčíme. Divokou kočku si ale nikdo domů nevezme a my je nemáme bohužel kam dát.

Na kastraci koček mají lidé různé názory…
Stalo se nám ve Školní ulici, že po nás lidé křičeli, abychom kočky neodchytávali a nekastrovali je. Báli jsme se, aby na nás nezaútočili, tak jsme tenkrát raději odešli. Problém je na vesnicích, tam se téměř vůbec nekastruje. Lidé to pak to přivezou v krabici, hodí na parkoviště a odjedou.

Je zájem o kočky z Vašich depozitů?
Teď jsme například darovali tři koťata. Mám tu kocourka bez nohy. Byla bych ráda, kdyby se pro něj našel nový domov, je velmi přítulný. Nemůžeme však lidem nařídit kastraci koček. Do darovací smlouvy tedy alespoň uvádíme, že tyto kočky nejsou vhodné k chovu.
 
Spolek má pouze dva depozity pro osm koček. Vzhledem k počtu toulavých koček je kapacita silně nedostačující. „Když mi lidé dají dvakrát za sebou po pěti kočkách v krabicích, nemáme je kam dát. Nedokážeme jim bohužel ani poskytnout takový servis jako v útulcích. Většinou je tedy vykastrované a vyléčené vracíme zpět. Ve městech se dožívají zhruba pěti až šesti let,“ dodává Alena Synková.    

Spolek požádal město Příbram o zřízení útulku pro kočky. Město však v současné době nedisponuje žádným vhodným objektem. Jakmile se naskytne příležitost, bude však město, podle vyjádření starosty Jana Konvalinky, ochotno útulek zřídit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz