vývoj COVID-19
22. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohutín 20
Borotice 2
Bratkovice 4
Březnice 35
Buková u Pb 1
Čenkov 8
Chraštice 3
Čím 1
Daleké Duš. 2
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 163
Dolní Hbity 1
Drahlín 2
Drásov 6
Drhovy 1
Dublovice 15
Dubno 5
Háje 4
Hluboš 19
Jablonná 7
Jince 26
Kamýk n. V. 15
Korkyně 1
Kosova H. 30
Kotenčice 2
Kozárovice 3
Krásná H. 49
Láz 1
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 6
Milín 15
Modřovice 2
Mokrovraty 3
Nalžovice 21
Narysov 2
Nechvalice 4
Nedrahovice 6
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 11
Nové Dvory 3
Nový Knín 27
Občov 2
Obecnice 8
Obořiště 15
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 2
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 6
Počaply 1
Počepice 5
Podlesí 8
Příbram 443
Příčovy 5
Prosen. L. 3
Radětice 1
Rosovice 14
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 2
Sádek 1
Sedlčany 174
Sedlec-Prčice 51
Sedlice 2
Solenice 2
Stará Huť 37
Starosed. H. 3
Svaté Pole 2
Svatý Jan 6
Svojšice 1
Tochovice 11
Třebsko 1
Trhové D. 7
Věšín 6
Višňová 9
Volenice 3
Voznice 3
Vrančice 2
Vysoký Ch. 9
Zalužany 4
Zbenice 3
Zduchovice 9
Mluvčí iniciativy Šance pro Příbram:Město musí vytvářet podmínky pro šťastný život

ROZHOVOR
28. července 2014   (06:41)
Mluvčí iniciativy Šance pro Příbram:Město musí vytvářet podmínky pro šťastný život

Na otázky týkající se aktuální politické situace a blížících se komunálních voleb jsme se zeptali mluvčího a zároveň jednoho ze zakladatelů hnutí Šance pro Příbram Vladimíra Krále.V Příbramské politice je vaše jméno zatím nové. Proč jste se rozhodl vstoupit do veřejného života a proč právě teď?

Proč jsem se rozhodl vstoupit do veřejného života? Protože nejsem spokojený s tím, jak Příbram vypadá, jaká ponurá atmosféra ve městě převládá, jak se chovají politici, kteří ovládají radnici. Vadí mi, že se dlouhodobě neřeší takové problémy, jako je vysoká nezaměstnanost, prakticky nulová podpora místních podnikatelů a živnostníků, že se nic nedělá pro zapojení obyvatel do společenského a kulturního života. Potvrdil jsem si to v mnoha debatách například s rodiči dětí, které učím, ale i s mými přáteli. Poslední kapkou, která mě přiměla k založení Občanské iniciativy Šance pro Příbram a k pokusu sdružit všechny ty, kteří se nechtějí smířit se současným stavem, byla kauza falešných vysvědčení, v níž je namočené vedení města. A proč právě teď? Protože v říjnových volbách máme jedinečnou možnost tuto nepříznivou situaci změnit. Nabízí se nám velká šance vyměnit současné politiky na radnici, kteří už tam jsou příliš dlouho a myslí pouze na sebe a své kamarády, za nové a schopnější lidi. Nesmíme to podcenit. Jde o naše životy, které máme spojené s Příbramí.

Jak je na tom Šance pro Příbram dnes? Utvoříte kandidátku pro komunální volby?

Občanská iniciativa Šance pro Příbram má za sebou zhruba měsíc své existence a aktivní činnosti. Naše očekávání se naplnila. Město a veřejného mínění jeho obyvatel jsou zralé na změnu. Setkáváme se s množstvím lidí, kteří mají chuť se na této změně podílet. Ano, po této měsíční zkušenosti a z přesvědčení, že politické strany a jejich straníci jsou v Příbrami zahleděni pouze do sebe a rozvoj města dusí, chceme postavit vlastní nestranickou kandidátku.

Jaké řešení byste navrhl u největších problémů Příbrami jako je například hazard a s ním spojená kriminalita, nebo nedostatek pracovních míst?

Těch problémů je celá řada. Vy jste pojmenoval dva. V otázce hazardních her ve městě, a to zejména výherních hracích automatů a terminálů, chceme změnit platnou městskou vyhlášku, která je příliš měkká a benevolentní. Není přece možné, aby herny byly například v blízkosti škol a stahovali tak k sobě děti a mládež. Zpřísnit se musí i podmínky pro propagaci a prezentaci heren. A chceme otevřít i diskusi, zda-li provoz heren na území města zcela nezakázat, když s sebou přináší tolik problémů. Není to jednoduché rozhodnutí, protože město se nachází v této věci ve schizofrenní situaci. Z provozu heren má ročně kolem dvaceti milionů korun. Například v Kladně ale našli odvahu a v září budou hlasovat o úplném zákazu výherních hracích automatů na území města, z nichž má město každoročně 60 milionů korun. Věřím, že kdyby příbramská radnice lépe hospodařila a například výhodněji pronajímala majetek města, mohla by si pak dovolit úplná zákaz výherních automatů taky.

Vysoká nezaměstnanost v Příbrami je dlouhodobý problém bez aktivního přístupu současného vedení města k jeho řešení. Musí se ale řešit komplexně. Je nutné k tomu aktivně spolupracovat s místními podnikateli a živnostníky. Lidé ve vedení města musí permanentně jednat s potenciálními investory, zvát je do města, vytvářet podmínky pro jejich podnikání. Není možné zůstat v současných zvyklostech, kdy například v přidělování městských zakázek jsou preferované jen některé firmy, které mají blízko ke starostovi, místostarostům a radním. Ke všem ožehavým problémům města máme řešení, která budeme v následujících týdnech obyvatelům prezentovat.

Říkáte, že vaší snahou je vrátit do Příbrami úsměv. Myslíte, že je to úkolem města, nebo je ten úsměv spíše osobním bojem každého jednotlivce?

Máte pravdu, že důvody k úsměvu bychom si měli nacházet především sami v sobě. Vedení města má ale přímo povinnost vytvářet pro své obyvatele takové podmínky, aby se jim v Příbrami žilo dobře, aby zde byli šťastní, aby tu měli práci, cítili možnost své vlastní seberealizace a chuť zapojit se do dění ve městě a ovlivňovat jeho vývoj. Pak budou mít i mnoho důvodů k úsměvu.

Pokud byste měl možnost jednoho jediného politického rozhodnutí, jaké by to bylo?

To je těžké říci. Jedno jediné politické rozhodnutí nic zásadního nezmění. Je to naopak drobná usilovná a systematická práce, která může vést k pozitivní změně. Dobře ale, pojďme teoretizovat v duchu vaší otázky. Pokud bych měl mít jedno jediné politické rozhodnutí, jak bych provedl hloubkovou kontrolu hospodaření města – například ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou. Je totiž zřejmé, že nyní se zbytečně plýtvá na mnoha místech a miliony, které by šly využít ke zlepšení života obyvatel Příbrami, mizí v předražených zakázkách, v neprůhledné ekonomice příspěvkových organizacích města a v jeho nekoncepčním řízení.

S kým z dnešních zastupitelů byste si dovedli jako Šance pro Příbram představit spolupráci?

Se všemi, kteří budou sdílet náš pohled na hlavní problémy města a způsoby jejich řešení. Věřím, že pětadvacetičlenné zastupitelstvo města se po volbách výrazně personálně obmění. Že jednotliví zastupitelé dostanou od obyvatel spravedlivé vysvědčení za to, jak byli aktivní a jak dobře se o své voliče postarali.

Z vašich příspěvků a prohlášení je zatím slyšet převážně kritika radnice. Je ale naopak něco, za co byste vedení města pochválili?

Přečtěte si poslední čísla měsíčníku Kahan, který radnice distribuuje do všech příbramských rodin a zjistíte, že se vedení města dokáže za peníze obyvatel intenzivně chválit samo. Na druhou stranu ale záměrně zamlčuje zjevné nedostatky a problémy. Jsem přesvědčený, že prospěšní budeme tím, když na tuto „odvrácenou tvář“ budeme v rámci objektivity poukazovat. A to taky děláme. Věřím, že se nám podaří postavit kandidátku do komunálních voleb. V takovém případě již v průběhu srpna začneme zveřejňovat naši představu, co a jak by se mělo v Příbrami změnit. Ohledně ocenění zdůrazňuji naplnění operačního programu Integrovaný plán rozvoje měst. To je třeba přičíst radnici k dobru.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: archiv Vladimíra Krále

autor: MJ

Další články

Autobusový pruh na Strakonické dostal zelenou Autobusový pruh na Strakonické dostal zelenou Práce na rozšíření hlavní příjezdové komunikace ve směru do centra Prahy by měly začít ještě letos. Plnohodnotný jízdní pruh pro autobusy veřejné hromadné dopravy má zkrátit čas jízdy. 23. října 2020   (07:15) Manikúra je i umění, říká vicemistryně Olga Budějská Manikúra je i umění, říká vicemistryně Olga Budějská Příbramská manikérka před několika dny získala 2. místo v šampionátu Nailpro Global Competitions 2020. 22. října 2020   (20:08) Ve středu zemřelo 108 lidí nakažených covidem, od začátku pandemie 1828 Ve středu zemřelo 108 lidí nakažených covidem, od začátku pandemie 1828 Za dnešek testy zatím k 18:00 potvrdily nákazu u 7511 lidí. 22. října 2020   (19:08) Doosan Bobcat EMEA bude vyrábět v Dobříši kolové nakladače Doosan Bobcat EMEA bude vyrábět v Dobříši kolové nakladače Nyní v závodě v Dobříši pracuje kolem 1400 lidí. 22. října 2020   (17:11) Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život Nadační fond Kapka naděje přišel s kampaní na podporu darování krevní plazmy osobami, které prodělaly covid. Této plazmy, která se podává pacientům ve vážném stavu, je akutní nedostatek. 22. října 2020   (16:00) Příbram opět zavádí Zelenou linku pomoci Příbram opět zavádí Zelenou linku pomoci Zabezpečili jste dostatečně svou chatu nebo chalupu? Zabezpečili jste dostatečně svou chatu nebo chalupu? Přehledně: Platí omezení pohybu, obchodu i služeb Přehledně: Platí omezení pohybu, obchodu i služeb Na horách bude bezpečno, říká AHS o nadcházející sezóně Na horách bude bezpečno, říká AHS o nadcházející sezóně Asociace horských středisek se plně připravuje na zimní sezónu. Léto bylo návštěvností podprůměrné, a tak provozovatelé doufají, že si k nim lidé najdou cestu v zimě. 22. října 2020   (08:46)
V Česku poprvé přibylo téměř 15 000 nakažených covidem za den V Česku poprvé přibylo téměř 15 000 nakažených covidem za den Kvůli rychlému šíření nákazy je ode dneška až výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Lidé mohu nakoupit jen základní zboží. 22. října 2020   (06:56)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz