16. 2. svátek má Ljuba




Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký

12. června 2024   (16:39)
Dalších 6 fotografií v galeriiMěstské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký
foto: Turistické informační centrum Sedlčany

Sedlčany se od 14. do 16. června promění v epicentrum zábavy. Blíží se totiž městské slavnosti ROSA. Hlavní program jubilejního 30. ročníku, včetně ohňostroje, se přesouvá ze sedlčanského náměstí T. G. Masaryka do areálu v Luční ulici. Vstup je zdarma.


Návštěvníky městských slavností ROSA čeká pestrá paleta akcí pro všechny generace. Už v pátek v 8.30 hodin odstartují závody juniorských posádek dračích lodí na sedlčanské přehradě. V 17 hodin pak moderátoři ve sportovním areálu Luční přivítají na pódiu nejprve místní školy a později kapelu Blue Orchestra. Zlatým hřebem prvního večera bude vystoupení zpěváka Janka Ledeckého, po kterém bude následovat afterparty.

Sobota bude nejprve patřit místním kapelám FSG a Matyas, dále zahrají The Beatles Revival s Karlem Kahovcem a Celest & Charles. Vrcholem sobotního večera bude koncert legendárního Pražského výběru. Po hudebních hvězdách Sedlčany ve 23 hodin rozzáří ohňostroj. Večer uzavře další afterparty, která potrvá až do ranních hodin.
Pestrý bude i sobotní doprovodný program. V 9 hodin začne závod v rallycrossu, konkrétně Mistrovství Zóny střední Evropy, v sedlčanské kotlině. Na náměstí T. G. Masaryka proběhne zahájení 13. ročníku výstavy historických vozidel z Veterán klubu Sedlčany a výstavy „Sedlčany – město výročí” spojené s představením nové publikace o městě a vystoupením ZUŠ Sedlčany. Shodně od 11 hodin odstartují závody dračích lodí GRAND PRIX Sedlčany na zdejší přehradě a turnaj v mariáši v hospodě Nová Formanka. Sportovní areál Luční nabídne odpoledne ukázky výcviku psovodů z Věznice Příbram a historický šerm.
Nedělní program bude pokračovat Mistrovstvím Zóny střední Evropy v rallycrossu. Na neděli je naplánována i mše svatá v kostele sv. Martina a klání o Siláka Sedlčan v areálu KDS (venkovní prostory PeVan Gym). Milovníci dechovky si přijdou na své při koncertu Sedlčanky v areálu U chovatelů. Na závěr dne zazní v kostele sv. Martina koncert „Perly barokní opery“.

Během celého víkendu budou v Jateční ulici k dispozici pouťové atrakce. Motoristé musí počítat s dopravními omezeními. Luční ulice bude uzavřena od pátku 14. června od 14 hodin do neděle 16. června do 6 hodin. Parkoviště na náměstí T. G. Masaryka bude uzavřeno v sobotu 15. června od půlnoci do 15 hodin.

Pro více informací mohou zájemci kontaktovat Turistické informační centrum na čísle 318 821 158 nebo emailem na tic@mesto-sedlcany.cz. Aktuální informace naleznete i na webových stránkách města Sedlčany.
Místní slaví údajné vítězství nad Žižkou

Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech navazují na tradici slavnosti náboženského charakteru, která vznikla nejspíše koncem 17. století a konala se pravidelně každý rok o Velikonocích. Důvodem této oslavy bylo údajné vítězství nad Janem Žižkou v roce 1420. Podle pověsti se Žižka rozhodl, že přepadne v noci před velikonočními svátky Sedlčany, které tehdy zůstávaly věrné katolické církvi, a vyslal posla do Benešova, aby také benešovští měšťané se svým vojskem táhli k Sedlčanů, a v určenou hodinu spolu s ním na město zaútočili. Posel však zabloudil, místo do Benešova přišel právě do Sedlčan, kde v domnění, že je na správném místě, vyřídil své poselství a zamýšlenou akci prozradil. Sedlčanští se mohli na útok připravit a v bitvě u opevněného kostela sv. Martina „za ranní rosy“ Žižku porazili.

Slavnost ROSA byla zakázána roku 1789 na popud děkana Antonína Tischlera, protože se prý při ní konaly výtržnosti a bylo pochybné oslavovat vítězství nad Žižkou, který nikde porážku neutrpěl.Tradice slavností „ROSA“ byla obnovena v roce 1990. Od roku 1994 probíhají pravidelně každý rok v červnu.

Fotogalerie

Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (1) Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (2) Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (3) Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (4) Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (5) Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký (6)

foto: Turistické informační centrum Sedlčany

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová








Související


Další články

Kdo se odváží vyrazit? Masopust v Lázu slibuje tradici i legraci Kdo se odváží vyrazit? Masopust v Lázu slibuje tradici i legraci Únor v Lázu bude letos opět plný hudby, barevných masek a veselí. Tradiční Masopust se … Route 66 se vrací do Příbrami. XI. ročník přinese novinku v Pražské ulici Route 66 se vrací do Příbrami. XI. ročník přinese novinku v Pražské ulici Po loňském jubilejním X. ročníku, který už poprvé kompletně převzalo do organizace … FOTOGALERIE Soud v USA řeší Instagram a YouTube. Týká se to i dětí z Příbrami? Soud v USA řeší Instagram a YouTube. Týká se to i dětí z Příbrami? Americký soud se zabývá kauzou, která může mít dopad daleko za hranicemi Spojených … Zajímavosti Valentýn v Milíně spojil zábavu s pomocí. Místní ukázali velké srdce Valentýn v Milíně spojil zábavu s pomocí. Místní ukázali velké srdce Sobotní valentýnský večer 14. února ukázal, že když se lidé spojí pro dobrou věc, … Sníh komplikuje dopravu. U Nečíně bourala řidička do stromu Sníh komplikuje dopravu. U Nečíně bourala řidička do stromu Jízdu na Příbramsku už od soboty komplikuje sněžení a námraza. Uježděný sníh a … Doprava Příbram jako město ženského hokeje. Akademie vede republiku a míří až k olympiádě Příbram jako město ženského hokeje. Akademie vede republiku a míří až k olympiádě HC Příbram se během posledních let vypracoval mezi nejúspěšnější centra ženského … FOTOGALERIE Nový křížek na Březových Horách. A jak to bylo doopravdy se vznikem osady? Nový křížek na Březových Horách. A jak to bylo doopravdy se vznikem osady? Půl tisíciletí hornické historie a příběhy lidí, kteří tu pracovali i umírali. Nový … Historie Nová neonatologie v porodnici umožní nepřetržitý kontakt dítěte s matkou Nová neonatologie v porodnici umožní nepřetržitý kontakt dítěte s matkou Zhruba od poloviny roku začne v příbramské nemocnici fungovat nová neonatologická … ROZHOVOR Coolna propojuje generace Coolna propojuje generace Klubkavárna Coolna v Dobříši je místem, které slouží k tomu, aby zde děti školního … Dobříš
Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Máme vítěze nejlepšího čepovaného piva! A vy můžete vyhrát 5 piv od medailistů Týden jste hlasovali o tom, kde v Příbrami a okolí čepují nejlepší pivo. Máme vítěze — … SOUTĚŽ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz