29. 9. svátek má Michal

Měli jste tušení, kam až sahá historie příbramských řezníků?

1. prosince 2020   (17:49)
Měli jste tušení, kam až sahá historie příbramských řezníků?
foto: am.cz,

Již v roce 1574 se příbramští řezníci spojili do prvního řemeslnického cechu a nechali si vyhotovit vzácný Iluminovanský církevní zpěvník – Graduál (1584), s nejstarším dochovaným barevným, bohatě ilustrovaným vyobrazením městského znako-erbu a cechovního znaku.


V Příbrami se v nejstarších dobách maso prodávalo na náměstí – Rynku, kde byly postaveny chatrné dřevěné boudy. Později se postavily kamenné masné krámy. Počátkem 19. století se krámy přestěhovaly na svah k Oboře a na tomto místě vydržely do roku 1884. Poté se vybudovala městská jatka Na Rynečku u příbramského potoka. A řezníci, kteří nemuseli vázat svoji živnost na masné krámy, se rozdělili do ulic po městě. Na začátku 20. století, se ale městská jatka znovu stěhovala na severní okraj města. Poté v letech 1974–1977 byl vybudován Středočeským masným průmyslem masokombinát Příbram a v roce 1990 se závod osamostatnil jako Masokombinát Příbram, a. s.

Důležitějším novodobým historickým milníkem byl pro příbramský masokombinát rok 2015, kdy se o obnovení takřka rozpadlého závodu postarali plzeňští řezníci. Nyní je příbramský masokombinát ve svém rozkvětu a společnost Uzeniny Příbram, a.s., jejíž základy stojí na rodinné tradici již od roku 1897, se nadále stará o vývoj a modernizaci tohoto výrobního závodu. Podpora českého masa je prioritou, a proto zákazník dostane pod značkou Příbramská uzenina výrobky původem od českých farmářů a díky vlastní porážce získá čerstvé maso, které prošlo tou nejvyšší veterinární kontrolou. Vždyť již v 16. století český zákazník věděl, že Příbramská uzenina má potenciál, protože je nejchutnější.
Příbramský masokombinát je také mateřskou výrobou pro řeznictví ZEMAN maso-uzeniny, kam se díky denním závozům doručí čerstvé maso a uzeniny v té nejvyšší kvalitě. Díky obnově příbramské masny, si tak nejen příbramští mohou nadále dopřávat tradiční příbramské pochoutky, jako jsou oblíbené Brdské klobásy, Příbramská sněženka či salám Třemšín. Od pondělí 30.11. najdete v řeznictvích ZEMAN maso-uzeniny tyto delikatesy ve speciálním balení, které se skvěle hodí jako dárek od Mikuláše nebo pod stromeček. Jednu z nejbližších prodejen můžete navštívit v Příbrami, Jinecká 315 (prodejna u masokombinátu), v Březnici (vedle Penny) nebo v Rožmitále pod Třemšínem (vedle Normy) a zapojit se tak do soutěže o celé prase.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz