Matěj Šolc: Titul juniorského mistra ČR v běhu na 10 000 metrů mě potěšil, ale mezinárodní konkurence je o dost jinde
3. června 2023 (09:16)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: Matěj Šolc / se souhlasem
Příbramská atletika vygeneruje čas od času několik zajímavých talentů, kteří však později odcházejí za lepšími podmínkami do jiných klubů s adekvátním zázemím. Jedním takovým je i osmnáctiletý běžec Matěj Šolc z Bukové u Příbramě, který se před měsícem stal mistrem ČR v běhu na 10 000 m na dráze.
Matěji, s jakým sportem jsi začínal?
K běhu jsem měl vždy blízko, protože oba rodiče také běhali, takže to máme asi v genech. Jako dítě jsem začal dělat atletiku v Příbrami. Později jsem několik let hrál i tenis, kde jsem těžil z dobrého pohybu, ale nedával jsem ho hlavou. Skončil jsem s ním asi ve 12-13 letech a od té doby se věnuji již jen běhání.
K běhu jsem měl vždy blízko, protože oba rodiče také běhali, takže to máme asi v genech. Jako dítě jsem začal dělat atletiku v Příbrami. Později jsem několik let hrál i tenis, kde jsem těžil z dobrého pohybu, ale nedával jsem ho hlavou. Skončil jsem s ním asi ve 12-13 letech a od té doby se věnuji již jen běhání.
Na jakých distancích a kde jsi začínal?
Začínal jsem s 800 m a 1 500 m. Trénoval jsem u Radka Eliáše v Triklubu, ale závodil za SK Sporting Příbram. Dva roky jsem zároveň dělal triatlon, přičemž běh byl moje hlavní disciplína a plávání s kolem spíš doplněk. Moc mi to ale nešlo, depa a plavání pro mě byly hrozné. Pak jsem si při závodech nalomil kotník a skončil s tím. Nicméně tréninkové dávky u Radka (Eliáše) byly docela velké. On je známý tím, že dává těžké tréninky, ale mně to celkem sedělo, protože mám rád, když se maká.
Začínal jsem s 800 m a 1 500 m. Trénoval jsem u Radka Eliáše v Triklubu, ale závodil za SK Sporting Příbram. Dva roky jsem zároveň dělal triatlon, přičemž běh byl moje hlavní disciplína a plávání s kolem spíš doplněk. Moc mi to ale nešlo, depa a plavání pro mě byly hrozné. Pak jsem si při závodech nalomil kotník a skončil s tím. Nicméně tréninkové dávky u Radka (Eliáše) byly docela velké. On je známý tím, že dává těžké tréninky, ale mně to celkem sedělo, protože mám rád, když se maká.
Jaké byly tvé největší úspěchy na středních tratích?
Nejprve jsem mezi mladšími žáky trochu nečekaně vyhrál v roce 2017 olympiádu dětí a mládeže na 800 m (ODM). To byl tehdy můj první větší úspěch, který mi pomohl uvědomit si, že se běhu chci věnovat seriózně. Následně jsem v roce 2019 vyhrál znovu v rámci ODM běh na 1 500 m starších žáků. Ten samý rok jsem vyhrál i MČR na 1 500 m, díky čemuž jsem byl nominován na mezistátní utkání do Slovinska. Tam jsem doběhl sedmý z osmi a pochopil jsem, že mezinárodní konkurence je ještě o dost jinde a je na čem makat.
Nejprve jsem mezi mladšími žáky trochu nečekaně vyhrál v roce 2017 olympiádu dětí a mládeže na 800 m (ODM). To byl tehdy můj první větší úspěch, který mi pomohl uvědomit si, že se běhu chci věnovat seriózně. Následně jsem v roce 2019 vyhrál znovu v rámci ODM běh na 1 500 m starších žáků. Ten samý rok jsem vyhrál i MČR na 1 500 m, díky čemuž jsem byl nominován na mezistátní utkání do Slovinska. Tam jsem doběhl sedmý z osmi a pochopil jsem, že mezinárodní konkurence je ještě o dost jinde a je na čem makat.
Relativně nedávno si přesedlal na delší tratě 5 km a 10 km. Co, resp. kdo tě přiměl ke změně?
Prvotní impuls přišel od mého sportovního lékaře MUDr. Hány při laktátových testech na běžeckém pásu. Z videozáznamu mého běhu zjistil, že jsem při odrazu strašně dlouho chodidlem na zemi a že to značí, že mám nejspíš víc pomalých vláken a budu spíše vytrvalostní typ. Aby člověk mohl být dlouhodobě úspěšný na 800 m, musí umět hodně dobře zaběhnout úvodní čtyřstovku, a to mi nejde. Nedokážu vyvinout takovou rychlost jako ostatní kluci, protože nejsem zkrátka sprintérský typ. Sám jsem ale od začátku věděl, že se časem propracuji k delším tratím, i mě víc baví na ně trénovat. Musí se naběhávat větší objem, a to mi vyhovuje.
Prvotní impuls přišel od mého sportovního lékaře MUDr. Hány při laktátových testech na běžeckém pásu. Z videozáznamu mého běhu zjistil, že jsem při odrazu strašně dlouho chodidlem na zemi a že to značí, že mám nejspíš víc pomalých vláken a budu spíše vytrvalostní typ. Aby člověk mohl být dlouhodobě úspěšný na 800 m, musí umět hodně dobře zaběhnout úvodní čtyřstovku, a to mi nejde. Nedokážu vyvinout takovou rychlost jako ostatní kluci, protože nejsem zkrátka sprintérský typ. Sám jsem ale od začátku věděl, že se časem propracuji k delším tratím, i mě víc baví na ně trénovat. Musí se naběhávat větší objem, a to mi vyhovuje.
Jak reagoval tvůj trenér Jan Pernica z USK Praha, kde momentálně běháš?
Trenér s tím souhlasil, ale zároveň doporučil, abychom stále rozvíjeli i rychlost, dokud jsem mladý, protože v pozdějším věku už to nepůjde. Minulý rok jsem tedy ještě běhal osmistovku a patnáctistovku a pak jsem přesedal na „pětku“ a „desítku“.
Trenér s tím souhlasil, ale zároveň doporučil, abychom stále rozvíjeli i rychlost, dokud jsem mladý, protože v pozdějším věku už to nepůjde. Minulý rok jsem tedy ještě běhal osmistovku a patnáctistovku a pak jsem přesedal na „pětku“ a „desítku“.
Jak moc se vlastně liší trénink na střední tratě vs. dlouhé tratě?
Na osmistovku jsou hodně speciální tréninky, kdy se běhají převážně kratší úseky s větší pauzou, protože se člověk dostane do většího laktátu, a tak si musí mezi jednotlivými úseky víc odpočinout. Naopak při trénincích na pětku a desítku jsou zase kratší pauzy a pak musím vydržet co nejdelší dobu v zátěži, načež se do laktátu dostávám až v posledním kole nebo na posledním kilometru.
Loni jsem naběhával v rámci předzávodní přípravy na střední vzdálenosti v průměru okolo 120 - 140 km týdně resp. 80 - 100 km, když jsem byl doma. Od září se to ale už začalo zvedat, protože jsem trénoval víc na kros a delší distance. Teď při přípravě naběhám okolo 150 - 180 km a pokud jsem doma, tak 100 - 140 km. Kilometráž se tedy zvedla a takto mi to vyhovuje.
Na osmistovku jsou hodně speciální tréninky, kdy se běhají převážně kratší úseky s větší pauzou, protože se člověk dostane do většího laktátu, a tak si musí mezi jednotlivými úseky víc odpočinout. Naopak při trénincích na pětku a desítku jsou zase kratší pauzy a pak musím vydržet co nejdelší dobu v zátěži, načež se do laktátu dostávám až v posledním kole nebo na posledním kilometru.
Loni jsem naběhával v rámci předzávodní přípravy na střední vzdálenosti v průměru okolo 120 - 140 km týdně resp. 80 - 100 km, když jsem byl doma. Od září se to ale už začalo zvedat, protože jsem trénoval víc na kros a delší distance. Teď při přípravě naběhám okolo 150 - 180 km a pokud jsem doma, tak 100 - 140 km. Kilometráž se tedy zvedla a takto mi to vyhovuje.
Na konci dubna ses stal v Žilině juniorským mistrem ČR v běhu na 10 000 m na dráze. Jak bys závod zhodnotil?
Před závodem jsem absolvoval třítýdenní soustředění v Itálii. Jednalo se o můj první větší závod na desítce. Tušil jsem, že to nebude nijak skvělý čas, ale že bych mohl vyhrát, protože konkurence nebyla nijak ohromná. Výsledný čas 31:52,41 to potvrdil. O měsíc později jsem se zúčastnil mezinárodního závodu na 5 000 m v německém Karlsruhe, kde startovali závodníci ze všech kontinentů. To byl pro mě opět tvrdý střet s realitou, ale beru to jako cennou zkušenost na mé cestě.
Před závodem jsem absolvoval třítýdenní soustředění v Itálii. Jednalo se o můj první větší závod na desítce. Tušil jsem, že to nebude nijak skvělý čas, ale že bych mohl vyhrát, protože konkurence nebyla nijak ohromná. Výsledný čas 31:52,41 to potvrdil. O měsíc později jsem se zúčastnil mezinárodního závodu na 5 000 m v německém Karlsruhe, kde startovali závodníci ze všech kontinentů. To byl pro mě opět tvrdý střet s realitou, ale beru to jako cennou zkušenost na mé cestě.
Aktuálně jsi studentem 3. ročníku Gymnázia pod Svatou Horou a do toho vrcholově běháš. Jak zvládáš kombinovat školu s tréninky?
Mám takový kombinovaný režim. Úterý, čtvrtek, sobota jezdím na těžké tréninky se skupinou do Prahy na Strahov a lehčí tréninky (klusy, rovinky) trénuji sám doma. Podmínky zde však nejsou ideální, protože zde chybí čtyřsetmetrový ovál a jakmile se člověk dostane do určité rychlosti, tak na těch malých oválech typu u „Gymplu“ či pod Svatou Horou strašně trpí nohy. I to je koneckonců ten důvod, proč všichni dobří příbramští atleti postupně odcházejí jinam.
Mám takový kombinovaný režim. Úterý, čtvrtek, sobota jezdím na těžké tréninky se skupinou do Prahy na Strahov a lehčí tréninky (klusy, rovinky) trénuji sám doma. Podmínky zde však nejsou ideální, protože zde chybí čtyřsetmetrový ovál a jakmile se člověk dostane do určité rychlosti, tak na těch malých oválech typu u „Gymplu“ či pod Svatou Horou strašně trpí nohy. I to je koneckonců ten důvod, proč všichni dobří příbramští atleti postupně odcházejí jinam.
Řada nadějných českých atletů odchází po maturitě na vysokoškolská studia do USA, kde díky své dobré výkonnosti dostávají sportovní stipendia. Lákala by tě podobná cesta?
Co mám informace od mého trenéra, tak v Americe se trénuje trochu jinak a neberou se příliš ohledy na odlišné potřeby a jinou startovací čáru, resp. výkonnost jednotlivců. Je tam velká skupina, ve které se trénuje podle těch nejlepších a ty to buď vydržíš nebo končíš. Někoho to může posílit, jiný se uvaří. Já jsem nad tím také přemýšlel, dokonce jsem byl loni jedním člověkem osloven, ale momentálně mi to nepřijde jako dobrý nápad. Myslím, že teď na to nemám odpovídající výkonnost a také mi vyhovuje individuální přístup trenéra, abych se mohl postupně zlepšovat. Kdo ví ale, co bude za pár let.
Co mám informace od mého trenéra, tak v Americe se trénuje trochu jinak a neberou se příliš ohledy na odlišné potřeby a jinou startovací čáru, resp. výkonnost jednotlivců. Je tam velká skupina, ve které se trénuje podle těch nejlepších a ty to buď vydržíš nebo končíš. Někoho to může posílit, jiný se uvaří. Já jsem nad tím také přemýšlel, dokonce jsem byl loni jedním člověkem osloven, ale momentálně mi to nepřijde jako dobrý nápad. Myslím, že teď na to nemám odpovídající výkonnost a také mi vyhovuje individuální přístup trenéra, abych se mohl postupně zlepšovat. Kdo ví ale, co bude za pár let.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Příbram zkusí proti ligovým Pardubicím zdramatizovat baráž
•Fotbalisté Pardubic na úvod baráže vyhráli v Příbrami 2:0
•Hra o budoucnost klubu je zde. Příbram hostí v prvním zápase baráže Pardubice
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA









