11. 11. svátek má Martin

Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží

20. října 2019   (11:34)
Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží

Slunečním paprskům sice neodzvonilo, zodpovědní řidiči ale už teď přemýšlí o tom, kdy přezují na zimní pneumatiky.


„Zákon o silničním provozu nám ukládá povinnost mít na motorovém vozidle obuté zimní pneumatiky. Zimní pneumatiky musíme mít tehdy, pokud se mezi 1. listopadem a 31. březnem na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza," upozorňují před začátkem zimního období policisté.

Pro vysvětlení to znamená, že není nutné mít zimní pneumatiky ve výše uvedeném období, pokud neplánujete vyjíždět, když bude na silnici sníh, námraza či led.
 
I přes zákonnou povinnost část řidičů kvůli relativně teplému počasí na konci října stále vyčkává. Podle průzkumu v autoservisech jich nakonec během zimní sezóny přezuje 95 procent. Další tři procenta jezdí na zimních gumách po celý rok.
 
Avšak pozor na dopravní značku „zimní výbava“, která ukládá povinnost mít zimní pneumatiky, a to bez ohledu na stav vozovky.

Co se týče zimních pneumatik, důležité je vědět následující informace:
*Vozidla musí mít zimní pneumatiky na všech kolech a všechny pneumatiky musí být stejné
* Budete-li mít například pouze dvě zimní pneumatiky na přední nápravě, zajistíte tak rozjezd vozu
*Pokud na zadní nápravě necháte pneumatiky letní, můžete jednoduše dostat vozidlo do smyku.
*Pokud na zadní nápravě necháte pneumatiky zimní a na přední necháte pneumatiky letní, s největší pravděpodobností nebude v zatáčkách vozidlo reagovat a pojede rovně

 
Když se dopustíte porušení povinnosti mít zimní pneumatiky za stanovených podmínek, policisté mohou uložit v blokovém řízení pokutu do výše 2500 korun. Navíc hrozí, že v případě dopravní nehody na letních pneumatikách může pojišťovna požadovat regres.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz