27. 2. svátek má Alexandr




Loni zemřelo v Česku na drahách 205 lidí

4. ledna 2022   (09:38)
Loni zemřelo v Česku na drahách 205 lidí
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Počet mimořádných událostí na drahách loni stoupl o zhruba čtyři procenta na 3854. Navzdory mírnému nárůstu ale šlo o druhý nejnižší počet za posledních deset let.


Loni zemřelo v Česku na drahách 205 lidí, což bylo nejméně za posledních 19 let. Meziročně bylo v roce 2021 mrtvých na železnici, metru a lanových, trolejbusových i tramvajových drahách o 16 procent méně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Drážní inspekce. Počet mimořádných událostí na drahách loni stoupl zhruba o čtyři procenta na 3854. Navzdory mírnému nárůstu se ale jednalo o druhý nejnižší počet za posledních deset let.

Od března 2020 byl opakovaně omezován pohyb lidí kvůli pandemii nemoci covid-19. Třeba vlaky Českých drah tak za první pololetí roku 2021 cestovalo 50,3 milionu pasažérů, meziročně o 9,5 milionu méně. Například pražskou MHD využívalo loni před letními prázdninami podle odhadů pražského dopravního podniku o 23 až 41 procent méně lidí než před pandemií.
Nejvíce mimořádných událostí se loni stalo na dráhách trolejbusových, tramvajových a lanových a v metru. Celkem jich bylo 2706, což je o 163 více než v roce 2020. Největší podíl na úmrtích na drahách mají střety vlaků s lidmi, kvůli kterým loni zemřelo 163 lidí. Meziročně to bylo o 32 úmrtí méně. Také celkový počet srážek vlaků s lidmi klesl o 33 na 217. "I nadále však byly s následkem smrti tři čtvrtiny všech střetů," doplnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Počet srážek na železničních přejezdech loni naopak stoupl zhruba o desetinu na 160. Přesto množství obětí těchto střetů meziročně kleslo o více než čtvrtinu na 28. Také zraněných při srážkách na přejezdech bylo asi o čtvrtinu méně. Loni v březnu například zemřeli dva lidé v osobním autě, do kterého narazil vlak na přejezdu v Zaječicích na Chrudimsku.

Jednou z nejtragičtějších nehod na železnici za poslední roky byl loňský střet dvou vlaků u obce Milavče na Domažlicku. Při nárazu zemřeli oba strojvedoucí a jedna cestující z osobního vlaku a zranilo se skoro 70 lidí. Loni se stala také tragická nehoda na lanových drahách, když se v říjnu zřítila kabina lanovky na Ještěd. V kabině byl v tu dobu jen průvodčí, který na místě zemřel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

U Milína skončilo auto na střeše U Milína skončilo auto na střeše V pátek 27. února ráno havarovalo osobní auto u Milína. Vůz skončil na střeše. DOPRAVA Tipy na víkend: Pohádky, fantasy ples, velké kino i jarní procházka Tipy na víkend: Pohádky, fantasy ples, velké kino i jarní procházka Poslední únorový víkend slibuje na Příbramsku opravdu nabitý program. Čekají vás … Opilec se zavrtal s autem v poli Opilec se zavrtal s autem v poli Ve čtvrtek 26. února po půl šesté v podvečer zasahovali policisté u události za … DOPRAVA Odpad z Příbrami zamíří do Mělníka. Bioodpad bude povinný a podnikatele čekají kontroly Odpad z Příbrami zamíří do Mělníka. Bioodpad bude povinný a podnikatele čekají kontroly Příbram čekají největší změny v odpadovém hospodářství za poslední roky. Směsný odpad … POLITIKA Vodácké mapy lákají i na Příbramsko. Řeky mohou být vstupní branou do Brd i za hornickou historií Vodácké mapy lákají i na Příbramsko. Řeky mohou být vstupní branou do Brd i za hornickou historií Středočeská centrála cestovního ruchu vydala nové vodácké mapy Labe a Vltavy a Sázavy … PŘÍRODA Co skrývá hornický domek? Velikonoční tajemství, které voní po jidáších Co skrývá hornický domek? Velikonoční tajemství, které voní po jidáších Zapomeňte na přeplněné supermarkety a čokoládové zajíce v akci. Pokud chcete letos … VELIKONOCE Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Na mezinárodním turnaji ve slovenském Pezinku se představili hned tři zástupci Rasken … SPORT Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Ve čtvrtek 26. února dopoledne srazil řidič dodávky ženu v Sedlčanech. Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité od začátku do konce. Zastupitelé řešili roky … POLITIKA
Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Jaro klepe na dveře a s ním i nejrušnější část roku pro všechny záchranné stanice. Ta … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz