Letošní únor byl nejteplejší od roku 1961
1. března 2024 (10:38)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka / ilustrační fotografie
Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně a byla o 6,1 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020.
Letošní únor byl nejteplejším únorem na území ČR od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně a byla o 6,1 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020. V tiskové zprávě o hodnocení uplynulého měsíce to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Únor 2024 byl výrazně teplejší (o 2,0 °C) než doposud nejteplejší únor zaznamenaný v letech 1966 a 2020. Takto vysoká kladná odchylka od normálu nebyla dosud zaznamenána pro žádný měsíc v období od roku 1961," uvedl ČHMÚ. V deseti únorových dnech, převážně v první polovině měsíce, byla odchylka průměrné teploty od normálu vyšší než sedm stupňů Celsia. "Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, dle průměrné teploty by se zařadil jako pátý nejteplejší březen," píše ČHMÚ.
Únor byl bohatý na srážky, v průměru jich na území Česka spadlo víc než 150 procent normálu.
Vlivem mimořádně teplého počasí se letos výrazně dříve probudila vegetace a takzvané fenologické předjaří začalo s pětitýdenním předstihem. Dříve, a to v první dekádě února, tak začala pylová sezona. Nejprve rozkvetly lísky, nyní kvetou už i olše, topoly, tisy a vrby. Z jarních bylin mohou lidé pozorovat květy sněženek, bledulí, dále krokusy a podléšky a objevují se i první listy blatouchů a sasanek.
ČHMÚ uvádí, že i celá zima byla velmi teplá a na srážky bohatá. Průměrná teplota vzduchu dosáhla 2,4 stupně a byla druhá nejteplejší po zimě na přelomu let 2006 a 2007. Podrobné hodnocení zimy chtějí meteorologové zveřejnit v následujících dnech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČHMU
autor: Jakub Pečenka
Související
•V Česku se může v pátek objevit písečný prach ze Sahary
•O víkendu může být 15 stupňů, teploty se ale budou na západě a východě lišit
•Nadprůměrně teplá zima bude nadále pokračovat
Další články
„Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy
Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný …
KULTURA
Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných
Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní …
AKTUALIZOVÁNO
Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce
Internetové podvody jsou stále sofistikovanější a jejich scénáře se neustále opakují …
KRIMI
D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží
Na dálnici D4 u Dobříše se chystá zásadní stavební zásah. Ředitelství silnic a dálnic …
DOPRAVA
Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku
Stavební firmy musí na stavbách, kde lze takové nálezy očekávat, postupovat obezřetně …
PR
Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami
Máte pocit, že byste zvládli honičku na zloděje? Nebo si jen chcete dokázat, že těch …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky
Radek Bělohlav. Mistr světa z roku 1996, trojnásobný mistr extraligy, legenda Sparty a …
ROZHOVOR
Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně
Rožmitál pod Třemšínem se po roce znovu dočkal svého posla jara. Čáp bílý se na komíně …
ZAJÍMAVOSTI
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky. Oprava zahrnovala i …
ZDRAVOTNICTVÍ
Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu
Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u …
DOPRAVA




