Letošní červen byl v Česku čtvrtý nejteplejší od roku 1961, hodně pršelo
12. července 2022 (17:18)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla minulý měsíc 18,7 stupně Celsia, což je o 2,2 stupně víc než takzvaný normál z let 1991 až 2020.
Letošní červen patřil v Česku k nejteplejším za posledních šest desítek let. Současně byl bohatý na srážky, panovaly ale velké regionální rozdíly a víc pršelo v Čechách než na Moravě. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla minulý měsíc 18,7 stupně Celsia, což je o 2,2 stupně víc než takzvaný normál z let 1991 až 2020, uvedli dnes meteorologové na svém informačním webu. Jde tak o čtvrtý nejteplejší červen od roku 1961, kam sahají republikové statistiky průměrných teplot.
"Červen 2022 na území ČR hodnotíme jako teplotně silně nadnormální a srážkově nadnormální. Průměrná délka slunečního svitu byla tento měsíc 206 hodin, což činí 122 procent normálu 1991-2020," shrnuli meteorologové.
Zatím nejteplejší červen od roku 1961 zažili Češi v roce 2019, kdy průměrná teplota činila 20,7 stupně. Naopak nejnižší průměrnou teplotu za červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, a to jen 13 stupňů.
Na území Čech dosáhla průměrná červnová teplota vzduchu 18,6 stupně, na Moravě a ve Slezsku byla o 0,3 stupně vyšší. Nejvyšší denní maximální teplotu 39 stupňů naměřili 19. června v Řeži u Prahy, což znamenalo i rekordní červnovou teplotu od začátku měření. Nejnižší denní minimum, minus 3,6 stupně, zaznamenala 3. června stanice Jizerka, rašeliniště.
Srážek bylo v červnu víc než obvykle v uplynulých desetiletích. Průměrný měsíční úhrn 101 milimetrů, tedy 101 litrů na metr čtvereční, představuje 123 procenta normálu 1991-2020. Nejvíce srážek spadlo v Jihočeském a Středočeském kraji a v Praze. Nejméně deštivý byl červen v Karlovarském kraji. Na území Čech spadlo v červnu 112 milimetrů srážek, což představuje 137 procent dlouhodobého normálu, zatímco Morava a Slezsko se 79 milimetry skončily pod průměrem. Rozdíl podle meteorologů způsobily hlavně vydatné přívalové srážky v závěru měsíce, které se vyskytovaly převážně na území Čech. V pražských Komořanech spadlo 20. června za pět minut téměř 17 milimetrů srážek. Extrémně pršelo v některých regionech také 24. června, kdy za den spadlo na 30 stanicích standardní sítě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) víc než 50 milimetrů srážek. Více než 100 milimetrů za 24 hodin spadlo tento den v Komořanech a na stanici Jíloviště ve středních Čechách.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Komentovaná vycházka vás přivede za vodou v Brdech
•V týdnu se postupně oteplí nad 30 stupňů, více pršet má jen ve čtvrtek
•Nepotřebuje chlór, k čištění vody stačí rostliny. Koupání v biotopu vyzkoušíte i na Příbramsku
Další články
Přepis auta bez front? V Příbrami to jde už dnes, ale lidé zatím dávají přednost okénku
Přepis auta, výměna značek nebo změna vlastníka bez front a bez úředních hodin. Portál …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tankování v Příbrami: Natural 95 už od 31,90 Kč, nafta od 30,90 Kč
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 …
AKTUÁLNĚ
Stát testuje divočáky napříč republikou kvůli smrtelnému onemocnění. Jak vážná je situace?
V celé České republice letos probíhá monitoring Aujeszkyho choroby u prasat divokých. …
Balóny nad Sedlčanskem! Proč letěly tak vysoko a kam mířily?
Sedlčansko dnes zažilo nečekanou podívanou. Nad regionem se v dopoledních hodinách …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Do Příbrami zavítá Festival Sherlock a dobrovolnické centrum ADRA bude slavit!
Tento víkend si opět můžete vybrat z široké nabídky. Chcete-li se dobře pobavit a …
„Když Měsíc přistane v Příbrami“ – město ožije světlem a hvězdami
Město, které obvykle spojujeme s historií hornictví, se promění v vesmírnou oázu. …
ZAJÍMAVOSTI
Konečně jasno? Příbram po letech řeší parkoviště u LEKA. Firma chce směnu, radnice doplatky
Debata o parkovišti v Seifertově ulici se táhne už od roku 2016. Teď se vrací na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Valentýn je pryč, realita u stolu: láska versus rozpočet
Valentýn skončil, čokolády dojedeny a srdíčkové dekorace uklizeny. Zůstává realita a …
LIFESTYLE
Po deseti letech se vrací do Lázu Hasičský bál
Po deseti letech čekání se do obecního sálu v Lázu vrací tradiční Hasičský bál, který …
KULTURA
Modrou velrybu nahradil Červený delfín. Nebezpečná dětská hra je zpět a vyskytuje se i v Česku
Na Instagramu a TikToku se v posledních týdnech znovu šíří nebezpečná hra, která cílí …
NEPŘEHLÉDNĚTE




