27. 3. svátek má Dita

Kuřáci nebo opékání buřtíků?! Hasiči se včera potýkali se třemi požáry lesního porostu na Příbramsku

20. července 2018   (08:15)
Dalších 40 fotografií v galeriiKuřáci nebo opékání buřtíků?! Hasiči se včera potýkali se třemi požáry lesního porostu na Příbramsku
foto: pribram.cz

Bouřlivé diskuze na sociálních sítích vyvolal článek o použití dronu Policie ČR s ohledem na rozdělávání ohňů a táboření v CHKO. První tři příklady nezodpovědnosti a bezohlednosti se objevily hned ve čtvrtek v odpoledních a večerních hodinách.


Nedávno jsme na základě tiskové zprávy Policie ČR informovali o porušování zákonů a využívání techniky – dronu, pro prevenci v oblasti CHKO Brdy. Článek vyvolal řadu ohlasů, v mnoha případech zcela neuvážených a mimo téma. Řada z lidí se i s nechápavostí podivovala, proč je v lese zakázáno tábořit a rozdělávat ohně. Někteří jedinci věc hodnotili doslova jako „buzeraci“ a jiní zase navrhovali vytvářet tábořiště a nebo zákaz přehodnotit. První důvody, proč taková neuvážená řešení rozhodně NE!, máme již před sebou naservírované jako na talíři.

Včera se profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram nezastavili až do tmy. Ještě nebyl ani pomalu dořešen požár osobního vozidla za Trhovými Dušníky a již je operační vysílal k prvnímu požáru lesního porostu. Ty požáry byly celkem 3.
Nedávno jsme na základě tiskové zprávy Policie …
foto: pribram.cz

První výjezd jednotek do CHKO Brdy byl oznámen po 15. hodině v oblasti vrcholu Tok, který patří svými 865 metry nad mořem k známým brdským osmistovkám. Do velmi těžce přístupného terénu se příbramským vydali na pomoc dobrovolní hasiči z SDH Obecnice. Rozloha plochy, na které hořela a doutnala hrabanka, sice nebyla naštěstí velká, ale v situaci, která v tomto místě panuje, nebylo opravdu daleko k rozsáhlému lesnímu požáru. Ten by pravděpodobně část této oblasti citelně zasáhl. S běžným osobním nebo nákladním vozidlem můžete na cestu sem rovnou zapomenout a v místě hašení nebylo možné ani otáčení techniky. Hasiči museli pokračovat zpět na základnu lesní komunikací plnou balvanů a výmolů, mnohdy přerušenou vymletými koryty od dešťových přívalů.

K místu hašení museli hasiči od svých cisteren natáhnout více než 200 metrů délky hadic. Člověk ani nemusí mít příliš představivosti, aby mu došlo, že v případě potřeby většího množství vody by to s dopravou na místo bylo velmi složité. Pokud argumentujete tím, že by se požár uhasil vrtulníkem, pak jistě máte pravdu, že by pomohl, ale jednotlivá ohniska by se stejně musela dohašovat ručně. Příčina zahoření v tomto případě určena zatím nebyla, ale každému je nanejvýš jasné, že oheň sám nevznikl. Je tedy zřejmé, že se jednalo o odhozený nedopalek cigarety nějakého návštěvníka Brd a nebo o rozdělaný ohníček, protože si bylo potřeba opéci uzenky.
První výjezd jednotek do CHKO Brdy byl oznámen …
foto: pribram.cz
K druhému zásahu byly povolány jednotky z HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a JPOII Rožmitál pod Třemšínem po 17. hodině. Jednalo se opět o požár lesního porostu a hrabanky tentokrát na okraji lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy. I zde byla záhy dokončena lokalizace a následně po pravidelných kontrolách termokamerou byla dohašována další ohniska. Hasiči museli sáhnout i po krumpáčích a několik míst rozkopat, aby se dostala voda při hašení až k doutnajícím a hořícím kořenům i spodním vrstvám hrabanky. Je to to nejnebezpečnější, co lze v lese udělat. Zapálit si ohníček na hrabance a představovat si, že kruh udělaný z kamenů je naprosto dostačující a nic se nemůže stát. Opak je pravdou a mnohdy tak vyskočí další plameny až ve značné vzdálenosti od původního ohniska. V tomto případě hořela tráva, náletové dřeviny na okraji lesa a i zde byl terén naprosto vyschlý.
K druhému zásahu byly povolány jednotky z HZS …
foto: pribram.cz
Stejně jako ve všech ostatních případech přálo hasičům štěstí v několika důležitých bodech: Nebyl žádný silnější vítr, ohně si vždy všiml nějaký pozornější chodec a udělal to nejsprávnější – informoval hasiče na tísňové lince a navedl je přímo k místu požáru a věc poslední – ve všech třech případech dovolil terén a vzdálenost, aby se dostala vozidla hasičů včas a na to správné místo.

Třetí výjezd, který hasičské jednotky ještě týž den absolvovaly, byl k zhruba okolo 20:30 nahlášenému požáru v prostoru vyhlídky na Malém Toku. Na toto místo je příjezd o něco snazší, přestože i tento vrchol má 844 metrů n.m. a je další brdskou osmistovkou. Nicméně z důvodu přepravy dřeva zde nedávno VLS, a.s. zpevnily stávající komunikaci, a proto je i dojezd hasičských aut významně zkrácen. Bohužel, k vyhlídce se lesním porostem nelze dostat. To znamená opět více než 100 metrů natažených hasičských hadic, aby se voda dostala až na místo požáru. Zde je nutno podotknout, že zde hasiči nebyli poprvé a několikrát se poblíž vrcholu objevila nová ohniště. Po jejich likvidaci se za čas objevila opět další, dokonce i dvě několik metrů od sebe. Zřejmě si některý návštěvník chtěl užít to vlastní a již dříve založené se mu z neznámých důvodů nelíbilo. Podobně tomu je i na vrcholu Malá Praha, kde byla nějakou dobu dvě ohniště ani ne dva metry od sebe. To rozumně uvažující průměrně inteligentní člověk mnohdy nepochopí, čeho jsou někteří návštěvníci lesů, nejen CHKO Brdy, schopni. Na místě události zasahovaly opět jednotky HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a dobrovolní hasiči z JPOII Rožmitál pod Třemšínem¨, kteří hořící pařez u vyhlídky a oheň šplhající se po kořenech a hrabance od něho, úspěšně zlikvidovaly..
Stejně jako ve všech ostatních případech přálo …
foto: pribram.cz

Je jasné, že ani oheň na Malém Toku nevznikl sám od sebe, ale musel za tím stát člověk. V takto suchém období, kdy je les vyprahlý na troud, je to zcela nepochopitelné a hlavně neospravedlnitelné. Vrchol bezohlednosti a lhostejnosti, nejen k CHKO Brdy, ale k přírodě jako takové. Toto by snad ani zákony obsahovat nemusely, rozumná bytost chápe a vnímá, že rozdělat si oheň na hromadě dříví a doufat, že nechytne, je nanejvýš dětinské.
Stejně jako ve všech ostatních případech přálo hasičům štěstí v několika důležitých bodech: Nebyl žádný silnější vítr, ohně si vždy všiml nějaký pozornější chodec a udělal to nejsprávnější – informoval hasiče na tísňové lince a navedl je přímo k místu požáru a věc poslední – ve všech třech případech dovolil terén a vzdálenost, aby se dostala vozidla hasičů včas a na to správné místo.

Jak se zdá, je použití nejen dronu, časté kontroly ze strany Policie ČR, VLS, a.s. a Správy CHKO rovněž žádoucí a jen by měly být intenzivnější i častější. Rovněž by se i takové případy porušování pravidel chování a zákonů, měla přísněji a nekompromisněji trestat. Rada, domluva a nebo objasnění zákona je, jak se zdá, pro někoho hůře pochopitelné. Jednou by se nám tak mohlo přihodit, že místo krásných lesů a zelených mýtin, bude v části Brd jen černá spálená zapáchající země bez života….

O použití dronu a nepovoleném táboření i ohničcích v lese jsme psali v článku: Drony odhalily tábořiště v chráněné oblasti
Je jasné, že ani oheň na Malém Toku nevznikl …
foto: pribram.cz

Fotogalerie

Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) () Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (1) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (2) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (3) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (4) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (5) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (6) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (7) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (8) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (9) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (10) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (11) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (12) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (13) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (14) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (15) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (16) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (17) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (18) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (19) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (20) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (21) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (22) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (23) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (24) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (25) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (26) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (27) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (28) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (29) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (30) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (31) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (32) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (33) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (34) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (35) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (36) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (37) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (38) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (39)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip
Další články

Na Příbramsku spadlo nákladní auto z mostu, řidič na místě zemřel Na Příbramsku spadlo nákladní auto z mostu, řidič na místě zemřel Policisté komunikaci kvůli záchranářským pracím uzavřeli, řidič ze zcela potopeného … AKTUALIZOVÁNO Počasí v týdnu bude jako na houpačce Počasí v týdnu bude jako na houpačce Začátek týdne bude chladný s četnými sněhovými přeháňkami. Zbývá poslední týden pro podání daňového přiznání v papírové podobě Zbývá poslední týden pro podání daňového přiznání v papírové podobě Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července. Na zaplacení místních poplatků zbývá už jen několik dní Na zaplacení místních poplatků zbývá už jen několik dní Pro rok 2023 je roční poplatek za komunální odpad v Příbrami 720 korun za osobu. Za … Auto u Březnice se zastavilo až o propustek, řidič se lehce zranil Auto u Březnice se zastavilo až o propustek, řidič se lehce zranil Hasiči v daném úseku řídili dopravu kyvadlově, kolony se v místě netvořily. Organizátoři zveřejnili datum pálení čarodějnic na Nováku, novinkou bude Věštírna Organizátoři zveřejnili datum pálení čarodějnic na Nováku, novinkou bude Věštírna Na Nováku bude připraven i doprovodný program, vstupné je zdarma. Osm středočeských obcí má nové zastupitele, volební účast byla od 56 do 86 procent Osm středočeských obcí má nové zastupitele, volební účast byla od 56 do 86 procent V Narysově na Příbramsku patří vítězství uskupení My pro lidi, které dostalo 51,08 … ZAT dodá systém řízení pro bulharskou elektrárnu Kozloduj za 15,5 mil. eur ZAT dodá systém řízení pro bulharskou elektrárnu Kozloduj za 15,5 mil. eur Jde o další jadernou elektrárnu v Evropě, kterou bude řídit systém vyvinutý a vyráběný … Velikonoční program chystají ve středních Čechách skanzeny, památky i města Velikonoční program chystají ve středních Čechách skanzeny, památky i města Velikonoční program chystají ve středních Čechách skanzeny, památky i města. Lidé …
Voňavá a chutná dobročinnost. Svatá Hora zve na Postní koláč Voňavá a chutná dobročinnost. Svatá Hora zve na Postní koláč Nákupem pekařských výrobků podpoříte obnovení soch a opravu balustrády kolem …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2023 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies