21. 4. svátek má Alexandra




Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech

16. července 2022   (15:10)
Další 4 fotografie v galeriiKrčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech
foto: Bohumil Fišer, zdroj: Správa CHKO Brdy / se souhlasem

Vzácnou rostlinu – bradáčka srdčitého – našel fotograf a pozorovatel brdské přírody Karel Hutr po více než 90 letech. Obdivovat ji můžete ve fotogalerii.


Před dvěma týdny prošla médii zpráva o botanické senzaci v Brdech. O objev vzácného zástupce ze skupiny orchidejí – bradáčka srdčitého – se zasloužil fotograf a pozorovatel brdské přírody Karel Hutr. „No, není to zrovna exkluzivní květ královské lilie zlatohlavé, co jsem objevil po skutečně dlouhých letech v jedné jihobrdské lokalitě. Přesto radost byla po objevení nenápadné rostlinky ze skupiny orchidejí obrovská,“ svěřil se na svém facebookovém profilu. Raritní nález přišel totiž po více než 90 letech, květina byla v Brdech považována za vyhynulou.

„Při snaze vyfotografovat další brdské potůčky plné vody po vytrvalých deštích jsem v rašeliništi spatřil zvláštní rostliny. Krčily se v rašeliníku, sotvaže byly pro svoji titěrnost k vidění. Zaujaly mne dva lístky a nenápadný, droboučký květní stvol,“ popisuje Karel Hutr. Prohlédnout si jednu z našich nejmenších orchidejí obnášelo zakleknout od mokrého mechu.
Přijít na kloub neobvyklé květině se fotografovi nakonec podařilo po konzultaci s atlasy a internetovými vyhledávači. Objev velkého množství orchidejí vyvolal zájem nejen mezi odbornou veřejností. Nový brdský „poklad“ si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Fotogalerie

Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech (1) Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech (2) Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech (3) Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech (4)

foto: Bohumil Fišer, zdroj: Správa CHKO Brdy / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích. Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v … POLITIKA Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned … Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, … LIFESTYLE Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v … SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz