17. 6. svátek má Adolf

Koruna, která spojuje: Výlet za českou státností na Pražský hrad

21. září 2025   (18:00)
Koruna, která spojuje: Výlet za českou státností na Pražský hrad
foto: Korunovací klenoty / Ludmila Zelenková

Korunovační klenoty, nejvýznamnější symboly české státnosti, jsou po několika letech opět k vidění pro širokou veřejnost. Výstava s názvem Poklad v temnotě probíhá ve Vladislavském sále Pražského hradu od 18. do 29. září 2025. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost spatřit na vlastní oči Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko – artefakty, které po staletí provázely korunovace českých králů.


Svatováclavská koruna byla zhotovena v roce 1346 na příkaz Karla IV. pro jeho korunovaci českým králem. Je zasvěcena svatému Václavovi a podle tradice ji směl nosit pouze právoplatný panovník. Koruna je vyrobena z 21–22karátového zlata a váží přibližně 2,5 kilogramu. Je osazena 19 safíry, 30 smaragdy, 44 spinely, jedním rubínem a perlami. Na jejím vrcholu se nachází křížek s relikvií – údajně trnem z Kristovy koruny.
Svatováclavská koruna byla zhotovena v roce …
foto: Korunovační klenoty / Ludmila Zelenková

Královské žezlo a jablko pocházejí z pozdějšího období, pravděpodobně z 16. století. Jsou rovněž zhotoveny ze zlata a zdobeny drahokamy. Žezlo symbolizuje moc a autoritu, jablko pak jednotu a celistvost království. Součástí soupravy jsou také korunovační plášť, poduška pod korunu a kožená pouzdra, v nichž jsou klenoty uchovávány v Korunní komoře svatovítské katedrály.

Praktické informace
Výstava je přístupná veřejnosti do 29. září 2025, denně od 9:00 do 17:00. Vstup je zdarma a není nutná předchozí rezervace. Vzhledem k očekávanému zájmu se doporučuje přijít v dopoledních hodinách.

Zážitek, který stojí za to
Klenoty jsou vystavovány jen výjimečně. Letos připomínají dramatický osud za druhé světové války, kdy byly tajně převezeny na Slovensko, ukryty ve sklepeních Hradu a málem se dostaly do rukou nacistů. Z Příbrami je to na Pražský hrad přibližně hodina cesty a výstava nabízí nejen pohled na historické artefakty, ale i chvíli zastavení a zamyšlení nad tím, co nás jako národ spojuje. V době, kdy se společnost často štěpí, může být pohled na korunu Karla IV. tichým, ale silným symbolem jednoty.
Královské žezlo a jablko pocházejí z …
foto: Korunovační klenoty / Ludmila Zelenková

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do … AKTUÁLNĚ Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na … AKTUÁLNĚ Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době … AKTUÁLNĚ Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické … LIFESTYLE Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na … AKTUALIZOVÁNO /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých … SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz