Konvalinka: Nedostatek podpory ze strany Středočeského kraje nás neodradí od dalšího rozvoje sociálních služeb.
VOLBY/PR
20. září 2022 (17:04)
foto: Jan Konvalinka/se souhlasem
Mrzí mě, že došlo ve vztahu k příbramským sociálním službám k radikální změně postoje ze strany kraje, říká starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO).
Minulý pátek jsme slavnostně otevřeli domov seniorů v Žežické ulici. Ten svou kapacitou rozšíří stávající nabídku o jednu třetinu na celkových 78. Je to jednoznačně dobrý krok, neboť nám neustále stoupá poptávka po umístění do pobytové sociální služby.
Otazníky a jistý stín pochybností se vznáší nad financováním provozu nového pracoviště. S bývalým vedením kraje, kde většinu mělo hnutí ANO, nebyl sebemenší problém se domluvit. Tehdejší hejtmanka Jermanová náš záměr zkapacitnění domova seniorů podporovala a stejně tak i příslušné krajské odbory. Obdobně tomu bylo zpočátku i u hejtmanky Petry Peckové (STAN), kterou jsem krátce po jejím nástupu do funkce o našem projektu informoval. I ona tehdy naznačila, že se jí záměr líbí, a že ho bude podporovat.
Kraj nakonec rozhodl úplně jinak. Žádali jsme opakovaně o zařazení služby do Krajské sítě poskytovatelů sociálních služeb ale marně. Krajští úředníci jsou toho názoru, že máme lůžek dost, že stávající služby není třeba rozšiřovat. S tímto úřednickým názorem však hrubě kontrastuje realita téměř tří stovek žádostí o umístění do domova seniorů. Jestli je to záměr, politika nebo jen neochota, nechci spekulovat. Mrzí mě, že došlo ve vztahu k příbramským sociálním službám k radikální změně postoje ze strany kraje. Dřívější vstřícnost a podpora je pryč. Uvidím, jak dopadne jednání s krajským radním Martinem Hrabánkem (ODS). Věřím, že se na financování služby domluvíme. Bylo by také dobře, aby naše město v této věci podpořili zastupitelé Luftová, Schejbal (oba Piráti) a pan radní Švenda (TOP09), které na kraji máme. Doposud vnímám jejich snahu jako poněkud vlažnou.
Nedostatek podpory ze strany Středočeského kraje nás neodradí od dalšího rozvoje sociálních služeb. Chybí nám zde zařízení typu domova se zvláštním režimem (DZR) a také kapacity pro odlehčovací služby. Je zadána studie na zjištění možnosti vybudování DZR v budově býv. Městských lesů, pro jejíž rekonstrukci chceme využít dotační tituly IROP. Pokud to z nějakého důvodu nebude možné, nabízí se varianta “okopírování” projektu nového domova seniorů v Žežické ulici a přebudování dalšího traktu bývalé 8. základní školy právě na DZR a středisko pro odlehčovací službu.
Jan Konvalinka (za ANO)
starosta Příbrami
Jan Konvalinka (za ANO)
starosta Příbrami
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Konvalinka
autor: Jan Konvalinka
Související
•Němec: Být Příbramákem musí být výhoda
•Petr Štěpánek: Budu podporovat podnikatele a start-upy
•Piráti a Zelení pro Příbram: Potřebujeme město, které neopouštějí mladí lidé.
Další články
Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě
Kočka divoká, jedna z nejvzácnějších šelem české přírody, se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online
Od 1. července spustila Státní veterinární správa (SVS) nový Klientský portál (KLIP), …
AKTUÁLNĚ
U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu
Řidiči využívající dálnici D4 a mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) Lety musí od pondělí 6. …
AKTUÁLNĚ
Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha
Příbramská judistka Tereza Bodnárová prožívá mimořádně úspěšné období. V květnu …
SPORT
Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic
Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od …
AKTUÁLNĚ
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ
Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice
Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství …
SPORT
Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu
První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a …
ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí
Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. …
AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou
Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a …
POZNÁVÁME BRDY




