26. 2. svátek má Dorota
Když vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v bance, šlo do tuhého

Nepřehlédněte
10. října 2019   (17:46)
Když vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v bance, šlo do tuhého

"Musíte neustále vnímat změny situace a být připraven dát policisty do akce, pokud to bude nutné, i za cenu nasazení jejich života nebo zdraví," říká v rozhovoru šéf příbramské policie.Pozice vedoucího policisty okresního města zahrnuje spoustu odpovědnosti a precizní práci, která nikdy nekončí. Plk. Mgr. René Peták vykonává tuto funkci devátým rokem.

Jak jste se k práci policisty dostal?
V roce 1990 jsem završil maturitou studium Gymnázia v Příbrami a byl jsem přijat na ČVUT v Praze. Od počátku mě studium technického oboru příliš nebavilo a během prvního roku jsem hledal změnu. Zaujaly mne náborové letáky a informace o možnosti přihlásit se k policii. Jednoho dne jsem se pak rozhodl a byl jsem překvapen, když jsem v čekárně u Okresního ředitelství policie v Příbrami potkal kamarády a známé ze středních škol, kteří udělali stejné rozhodnutí a chtěli se stát policisty. Mě osobně lákalo takové to nadšení novou porevoluční dobou a smysl té práce chránit nějaké hodnoty, samozřejmě jako mladý člověk jsem očekával dobrodružství a otestování si nějakého řádu na vlastní kůži.

Jste vedoucí Územního odboru Příbram. Jaká byla Vaše cesta až na tuto pozici?
Po vojně, která byla na pět měsíců u útvaru ve Frýdku-Místku, jsem nastoupil na Střední policejní školu v Hrdlořezech. Po jejím absolvování jsem byl zařazen jako „hlídkař“ na OOP Příbram. Postupně jsem prošel základními funkcemi ve strukturách pořádkové policie až po vedoucí funkce na obvodním oddělení. V roce 1999 jsem se stal vedoucím Dopravního inspektorátu v Příbrami a myslím, že po pěti letech jsem postoupil do funkce velitele služby pořádkové policie Okresního ředitelství Příbram. V roce 2009 jsem se zúčastnil výběrového řízení a byl jsem ustanoven do funkce vedoucího Územního odboru vnější služby Rakovník, kdy jsem na základě žádosti přešel v roce 2010 na funkci vedoucího Územního odboru Příbram. Během služebního poměru jsem vystudoval Policejní akademii v oboru bezpečnostně právního studia, a to v bakalářském a následně magisterském studijním programu.

Nesmím zapomenout ani na soukromý život. Stačil jsem se oženit, mám s manželkou tři děti, postavili jsme rodinný dům a snažíme se po práci relaxovat sportem a pobytem v přírodě.
No, když to sečtu, tak 1. 9. 2019 to bylo 28 let, co jsem u policie, uteklo to jako voda…
 
Co vše obnáší Vaše práce?
Napadne mne několik pojmů, které mám pořád na mysli, a popravdě někdy mě trochu straší, jako je řád, připravenost, ochota pomáhat, odpovědnost, tah na branku. Pokud to vezmu vědecky, je to uplatňování manažerských funkcí od plánování, organizování, rozhodování až po řízení lidských zdrojů a kontrolu. Důležité je mít z práce dobrý pocit a vědět, že to ocení i další, tím myslím společnost, lidé, pro které tu práci děláme, ale i kolegové, kterým se snažíme vytvářet dobré podmínky pro jejich práci. Díky podpoře vedení policie Středočeského kraje jsme se hodně posunuli a přicházejí stále nové nápady na zlepšení.

Na druhou stranu je potřeba dělat i nepopulární rozhodnutí, pokud je to nutné k zachování systému nebo dosažení cílů. Z toho ale moji kolegové a podřízení moc nadšení nejsou, někdy to vidí jinak nebo si myslí, že je jiná možnost. Názor jim neberu, ale pokud padne rozhodnutí, je třeba ho respektovat.

Jaká činnost je nejsložitější?
Neřeknu nic nového, je to práce s lidmi, komunikace, motivování k udržení jejich výkonu a přesvědčování, že to, co dělají, má smysl a je společensky prospěšné, i oni musí mít radost z dobře odvedené práce. Je důležité své spolupracovníky a podřízené vtáhnout do věcí. Na druhou stranu je potřeba udržet respekt k systému, hierarchii, neboť u policie je velení velmi důležitým nástrojem pro organizování většiny činností.

Kolik policistů je na Příbramsku? Máte problém obsadit volné pracovní pozice?
V současné době máme na Územním odboru Příbram přes 260 tabulkových policejních míst. Jenom upřesňuji, že tam patří vedení územního odboru, oddělení obecné a hospodářské kriminální služby, všech sedm obvodních oddělení v rámci okresu, dopravní inspektorát. Nyní je osm volných tabulek. Můžu tedy říci, že se nám poměrně daří v rámci náborových aktivit doplňovat stavy a na druhé straně i stabilizovat zkušené policisty. Na tom mají velkou zásluhu kolegové z řad policistů a občanských zaměstnanců, kteří se snaží otevřenou komunikací vytvářet moderní a kulturní prostředí na svých útvarech.

Neustále však hledáme nové kolegy na uvolněná služební místa. Nabízíme rozhodně velmi zajímavou a ne stereotypní práci, ve které je důležité umět jednat s lidmi a také se umět rozhodovat.

Měl jste někdy kvůli svému zaměstnání strach?
Popravdě strach o někoho, nebo o něco, mám dost často, ale myslím, že je to takový ten zdravý strach, který dokáže člověka vybudit k akci nebo k řešení a v našem povolání je potřebný, vede nás k odpovědnosti, schopnosti konat a rozhodovat se správně v krátkém čase.

Teď mě napadá událost z konce minulého roku, kde šlo opravdu do tuhého. Jedná se o případ, kdy pachatel vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v jedné příbramské bance. Při takové akci máte v první řadě na mysli, že jde o životy lidí, máte o ně strach a musíte udělat maximum, aby se nikomu nic nestalo a správně se rozhodnout pro řešení. Musíte neustále vnímat změny situace a být připraven dát policisty do akce, pokud to bude nutné, i za cenu nasazení jejich života nebo zdraví.
Strach o sebe jsem vnímal hlavně v minulosti, když jsem sloužil na ulici, a jezdili jsme na různé zákroky, zadržovali pachatele majetkových a násilných trestných činů. U většiny případů jsme přesně nevěděli, co nás čeká a jak se situace vyvine.

Co vše musí splňovat žadatel o práci policisty?
Musí mít české občanství, věk nad 18 let, střední vzdělání s maturitou a bezúhonnost doloženou opisem Rejstříku trestů. Zdravotní, fyzická a osobnostní způsobilost (psychologické vyšetření) je zkoumána v průběhu přijímacího řízení ve víkendovém náborovém kempu.

Co naopak policie novým zájemcům nabízí?
Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun. Dále se jedná o šest týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělání, bezúročné půjčky, příspěvky na pojištění, ozdravné pobyty, kariérní postup, již po šesti letech služby nárok na odchodné, po 15 letech služby dokonce doživotní výsluhový příspěvek.

Policistu si sami během dvanácti měsíců vyškolíme, nepotřebuje žádnou praxi. Již na škole pobírá základní plat ve výši 24 220 Kč hrubého, navíc má hrazen pobyt a stravu. Probíhá zde výuka velmi zajímavých předmětů jako je kriminalistika, psychologie, právo, střelecká příprava. Po skončení základní odborné přípravy přechází nový policista do 3. platové třídy a na Příbramsku má bezmála 30 tisíc korun hrubého bez osobního příplatku. Od ledna se očekává navíc zvýšení příjmu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topNepřehlédněte

Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem „Navštěvují mě dělníci, manažeři, turisté i policisté. Jeden z mých stálých zákazníků je například vysoce postavený městský úředník, “ říká v rozhovoru Lenka. 19. února 2020   (09:01) Nepřehlédněte Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Během minulého týdne řešili policisté na Příbramsku zloděje v obchodním centru, vykradený karavan, ale i mikrospánek řidiče. 17. února 2020   (08:55) Nepřehlédněte Odsouzený zachránil život ženě, která utrpěla infarkt Odsouzený zachránil život ženě, která utrpěla infarkt „Ihned jsem u bezvládně ležící ženy zkontroloval životní funkce, nedýchala, měla srdeční zástavu. Začal jsem neprodleně se srdeční masáží,“ vypráví odsouzený Ondřej se slzami v očích. 10. února 2020   (17:53) Nepřehlédněte Změny v DPH u piva vyvolávají u restauratérů emoce. Bojí se kontrol a konkurenčních bojů Změny v DPH u piva vyvolávají u restauratérů emoce. Bojí se kontrol a konkurenčních bojů „Když si tady dá štamgast dvě piva u stolu a dvě do džbánku, bude sazba pokaždé jiná. Jak se mám zachovat, když si objedná čtyři točená piva a následně si je do džbánku nalije sám?“ Změny v DPH u piva rozčilují majitele restaurací, kteří nevěřícně kroutí hlavou. 9. února 2020   (10:01) Nepřehlédněte Video: Soud poslal obviněného z vraždy v Krámech do vazby Video: Soud poslal obviněného z vraždy v Krámech do vazby Přinášíme exkluzivní záběry obviněného třiatřicetiletého muže z vraždy svého otce 8. února 2020   (19:03) Nepřehlédněte


Další články

Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl, v minulosti nákupní centrum, dnes nevábné prostranství. Změna je za dveřmi, práce na zásadní proměně prostoru začnou 11. března. 26. února 2020   (15:24) Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzenem ve Vysokém Chlumci projde tuto sobotu masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a muzikanty 26. února 2020   (14:29) Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Nejčastěji v hledáčku zlodějů je kosmetika a alkohol. V minulosti se dokonce stal případ krádeže, kdy žena přemístila menší druhy vajec za větší, které v krabičkách vyměnila. 26. února 2020   (12:08) Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Koronavirus Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Premiér při příchodu na radnici uvedl, že venku čekají stoupenci spolku Milion chvilek, který proti němu pořádá demonstrace. 26. února 2020   (06:03) Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami V úterý 25. února v odpoledních hodinách navštívila příbramskou stanici profesionálních hasičů delegace složená z předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, starosty Příbrami Jana Konvalinky a dalších členů doprovodu. 25. února 2020   (20:07) Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Koronavirus 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem Roman Nádvorník nastoupil do Příbrami v březnu roku 2019 25. února 2020   (17:17) Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa 25. února 2020   (16:11)
Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Koronavirus V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie Vězenství Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni "Když chci někomu něco vytknout, musím si předtím dobře rozmyslet, jaká slova použít. Nikdy nevíte, co v nich vězí, může u nich nastat zkrat," říká o práci s odsouzenými Olga Karasová, vychovatelka ve věznici Bytíz 25. února 2020   (09:32) Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů K zahoření došlo v ulici Boženy Němcové v Příbrami 25. února 2020   (08:18) Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Zajímavosti Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen „Najít podobně zblázněné lidi, kteří s vámi budou trávit většinu víkendů, budou špinaví, omlácení od ostatních motorek a pak ještě třeba ani nedojedou do cíle, těch je málo,“ říká Lukáš Černý 24. února 2020   (19:04) Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Zajímavosti Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Doprava Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Renáta Vesecká reaguje na článek Mgr. Josefa Strejce, ředitele ZŠ Příbram – Březové Hory 22. února 2020   (15:47) Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami 22. února 2020   (12:31) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Výstraha platí od nedělních 16:00 do pondělních 08:00. 22. února 2020   (09:33) Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Doprava Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Kultura Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána V domě, kde je současná mateřská škola umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová 21. února 2020   (16:03) Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Doprava Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Předseda vlády České republiky Andrej Babiš navštíví v úterý 25. února spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a v doprovodu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové Sedlčany a Příbram. 21. února 2020   (11:38) Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Na nové fasádě se již podepsali sprejeři. 21. února 2020   (08:48) Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Rally Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Tento týden navštíví město grafička Veronika Rút Nováková, která od vizuálního smogu úspěšně osvobodila Brno 20. února 2020   (18:22) ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí Vedení školy rozhodlo navýšit tělesnou výchovu pro první stupeň na 3 hodiny týdně. 20. února 2020   (15:52) Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Osvětleno bude pět příbramských přechodů. Zhotovení veřejného osvětlení vyjde řádově na jeden až dva miliony korun 20. února 2020   (14:09)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz