8. 12. svátek má Květoslava

Když vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v bance, šlo do tuhého

Nepřehlédněte
10. října 2019   (17:46)
Když vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v bance, šlo do tuhého

"Musíte neustále vnímat změny situace a být připraven dát policisty do akce, pokud to bude nutné, i za cenu nasazení jejich života nebo zdraví," říká v rozhovoru šéf příbramské policie.


Pozice vedoucího policisty okresního města zahrnuje spoustu odpovědnosti a precizní práci, která nikdy nekončí. Plk. Mgr. René Peták vykonává tuto funkci devátým rokem.

Jak jste se k práci policisty dostal?
V roce 1990 jsem završil maturitou studium Gymnázia v Příbrami a byl jsem přijat na ČVUT v Praze. Od počátku mě studium technického oboru příliš nebavilo a během prvního roku jsem hledal změnu. Zaujaly mne náborové letáky a informace o možnosti přihlásit se k policii. Jednoho dne jsem se pak rozhodl a byl jsem překvapen, když jsem v čekárně u Okresního ředitelství policie v Příbrami potkal kamarády a známé ze středních škol, kteří udělali stejné rozhodnutí a chtěli se stát policisty. Mě osobně lákalo takové to nadšení novou porevoluční dobou a smysl té práce chránit nějaké hodnoty, samozřejmě jako mladý člověk jsem očekával dobrodružství a otestování si nějakého řádu na vlastní kůži.

Jste vedoucí Územního odboru Příbram. Jaká byla Vaše cesta až na tuto pozici?
Po vojně, která byla na pět měsíců u útvaru ve Frýdku-Místku, jsem nastoupil na Střední policejní školu v Hrdlořezech. Po jejím absolvování jsem byl zařazen jako „hlídkař“ na OOP Příbram. Postupně jsem prošel základními funkcemi ve strukturách pořádkové policie až po vedoucí funkce na obvodním oddělení. V roce 1999 jsem se stal vedoucím Dopravního inspektorátu v Příbrami a myslím, že po pěti letech jsem postoupil do funkce velitele služby pořádkové policie Okresního ředitelství Příbram. V roce 2009 jsem se zúčastnil výběrového řízení a byl jsem ustanoven do funkce vedoucího Územního odboru vnější služby Rakovník, kdy jsem na základě žádosti přešel v roce 2010 na funkci vedoucího Územního odboru Příbram. Během služebního poměru jsem vystudoval Policejní akademii v oboru bezpečnostně právního studia, a to v bakalářském a následně magisterském studijním programu.

Nesmím zapomenout ani na soukromý život. Stačil jsem se oženit, mám s manželkou tři děti, postavili jsme rodinný dům a snažíme se po práci relaxovat sportem a pobytem v přírodě.
No, když to sečtu, tak 1. 9. 2019 to bylo 28 let, co jsem u policie, uteklo to jako voda…
 
Co vše obnáší Vaše práce?
Napadne mne několik pojmů, které mám pořád na mysli, a popravdě někdy mě trochu straší, jako je řád, připravenost, ochota pomáhat, odpovědnost, tah na branku. Pokud to vezmu vědecky, je to uplatňování manažerských funkcí od plánování, organizování, rozhodování až po řízení lidských zdrojů a kontrolu. Důležité je mít z práce dobrý pocit a vědět, že to ocení i další, tím myslím společnost, lidé, pro které tu práci děláme, ale i kolegové, kterým se snažíme vytvářet dobré podmínky pro jejich práci. Díky podpoře vedení policie Středočeského kraje jsme se hodně posunuli a přicházejí stále nové nápady na zlepšení.

Na druhou stranu je potřeba dělat i nepopulární rozhodnutí, pokud je to nutné k zachování systému nebo dosažení cílů. Z toho ale moji kolegové a podřízení moc nadšení nejsou, někdy to vidí jinak nebo si myslí, že je jiná možnost. Názor jim neberu, ale pokud padne rozhodnutí, je třeba ho respektovat.

Jaká činnost je nejsložitější?
Neřeknu nic nového, je to práce s lidmi, komunikace, motivování k udržení jejich výkonu a přesvědčování, že to, co dělají, má smysl a je společensky prospěšné, i oni musí mít radost z dobře odvedené práce. Je důležité své spolupracovníky a podřízené vtáhnout do věcí. Na druhou stranu je potřeba udržet respekt k systému, hierarchii, neboť u policie je velení velmi důležitým nástrojem pro organizování většiny činností.

Kolik policistů je na Příbramsku? Máte problém obsadit volné pracovní pozice?
V současné době máme na Územním odboru Příbram přes 260 tabulkových policejních míst. Jenom upřesňuji, že tam patří vedení územního odboru, oddělení obecné a hospodářské kriminální služby, všech sedm obvodních oddělení v rámci okresu, dopravní inspektorát. Nyní je osm volných tabulek. Můžu tedy říci, že se nám poměrně daří v rámci náborových aktivit doplňovat stavy a na druhé straně i stabilizovat zkušené policisty. Na tom mají velkou zásluhu kolegové z řad policistů a občanských zaměstnanců, kteří se snaží otevřenou komunikací vytvářet moderní a kulturní prostředí na svých útvarech.

Neustále však hledáme nové kolegy na uvolněná služební místa. Nabízíme rozhodně velmi zajímavou a ne stereotypní práci, ve které je důležité umět jednat s lidmi a také se umět rozhodovat.

Měl jste někdy kvůli svému zaměstnání strach?
Popravdě strach o někoho, nebo o něco, mám dost často, ale myslím, že je to takový ten zdravý strach, který dokáže člověka vybudit k akci nebo k řešení a v našem povolání je potřebný, vede nás k odpovědnosti, schopnosti konat a rozhodovat se správně v krátkém čase.

Teď mě napadá událost z konce minulého roku, kde šlo opravdu do tuhého. Jedná se o případ, kdy pachatel vystřelil z ostré zbraně a držel devět rukojmí v jedné příbramské bance. Při takové akci máte v první řadě na mysli, že jde o životy lidí, máte o ně strach a musíte udělat maximum, aby se nikomu nic nestalo a správně se rozhodnout pro řešení. Musíte neustále vnímat změny situace a být připraven dát policisty do akce, pokud to bude nutné, i za cenu nasazení jejich života nebo zdraví.
Strach o sebe jsem vnímal hlavně v minulosti, když jsem sloužil na ulici, a jezdili jsme na různé zákroky, zadržovali pachatele majetkových a násilných trestných činů. U většiny případů jsme přesně nevěděli, co nás čeká a jak se situace vyvine.

Co vše musí splňovat žadatel o práci policisty?
Musí mít české občanství, věk nad 18 let, střední vzdělání s maturitou a bezúhonnost doloženou opisem Rejstříku trestů. Zdravotní, fyzická a osobnostní způsobilost (psychologické vyšetření) je zkoumána v průběhu přijímacího řízení ve víkendovém náborovém kempu.

Co naopak policie novým zájemcům nabízí?
Novým policistům je vyplácen náborový příspěvek, ve Středočeském kraji ve výši 150 tisíc korun. Dále se jedná o šest týdnů dovolené, možnost dalšího vzdělání, bezúročné půjčky, příspěvky na pojištění, ozdravné pobyty, kariérní postup, již po šesti letech služby nárok na odchodné, po 15 letech služby dokonce doživotní výsluhový příspěvek.

Policistu si sami během dvanácti měsíců vyškolíme, nepotřebuje žádnou praxi. Již na škole pobírá základní plat ve výši 24 220 Kč hrubého, navíc má hrazen pobyt a stravu. Probíhá zde výuka velmi zajímavých předmětů jako je kriminalistika, psychologie, právo, střelecká příprava. Po skončení základní odborné přípravy přechází nový policista do 3. platové třídy a na Příbramsku má bezmála 30 tisíc korun hrubého bez osobního příplatku. Od ledna se očekává navíc zvýšení příjmu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Lidé se skládají na nové varhany. Chtějí vrátit důstojný hlas dobříšskému kostelu Lidé se skládají na nové varhany. Chtějí vrátit důstojný hlas dobříšskému kostelu Dobříšský kostel Nejsvětější Trojice je dnes již jediným městským farním kostelem, který nemá odpovídající varhany 8. prosince 2019   (11:38) Muzeum hasičstva je uzavřeno. Exponáty poputují na tvrz do Hvožďan Muzeum hasičstva je uzavřeno. Exponáty poputují na tvrz do Hvožďan Muzeum hasičstva bylo součástí Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Přestěhováním na hvožďanskou tvrz si tvůrci expozice slibují její zatraktivnění 8. prosince 2019   (09:11) Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel? Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel? O tom, jak dlouho vydrží, rozhodujete už při nákupu. 8. prosince 2019   (06:53) Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kg 7. prosince 2019   (18:32) Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu 7. prosince 2019   (15:30) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07) Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Ledově čertovského Nováku, pod taktovkou vládce všech čertů a jedinou ženou v říši pekelné, dovedli akci k naprosté dokonalosti. 7. prosince 2019   (09:11) Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí 7. prosince 2019   (07:14) Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta 6. prosince 2019   (19:37) Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Veřejné slyšení k rozpočtu se letos v Příbrami konalo poprvé 6. prosince 2019   (15:48)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz