vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 74170 4362 78 59
Středočeský kraj 2599 519 9 6
okres Příbram ? 31 0 0
Příbram ? 13 0 0
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2
Když se létání stane prací, vášní i koníčkem

ROZHOVOR
28. srpna 2018   (08:09)
Když se létání stane prací, vášní i koníčkem

Ota pochází z Dobříše. Již brzy bude sedět v kokpitu velkých dopravních letadel.


Sedím s pilotem v malém vyhlídkovém letadle. Spíná mnoho přístrojů, startuje motor a kontroluje ukazatele, které ve svém výhledu má. Po krátké domluvě s řídící věží se připravujeme k vzletu. Vše zvládá s ledovým klidem a patrnými zkušenostmi. O létání mluví s respektem, ale z každé věty je znát, jak neskutečně moc ho to baví. Je cítit, že je to chlap, který si dokáže poradit v každé situaci, a to nejen ve vzduchu. Pokud nemáte dost odvahy se odlepit od země, můžete si alespoň přečíst rozhovor s pilotem Otou Hajzlerem.  
 
Kdy se pro tebe poprvé stalo letectví něčím větším než jen dětským snem a kdy jsi poprvé seděl v letadle?
Letadla mě zajímala už od dětství. Začínal jsem prohlížet letecké encyklopedie a přemýšlel, jaké to je lítat. Bohužel moje máma se vždy bála létat, takže jsme nikdy na dovolenou neletěli. Poprvé jsem letěl tak cca ve 14 letech s bratrancem ve Zlínu Z43. Bylo mi strašně špatně, ale zároveň to byl strašně silný zážitek. Následně jsem dva roky přemlouval rodiče, abych mohl začít létat na větroních. Když máma souhlasila, tak už to bylo jednoduché začít. Zašel jsem do Aeroklubu Příbram a už jsem tam zůstal. No a od těch 16 to vše začalo, byl jsem pohlcen - koho letectví schvátí, už nikdy nenavrátí (smích).

Jak dlouhá od té doby byla cesta k tomu, kdy jsi letadlo poprvé sám pilotoval? Pamatuješ si ten okamžik?
První sólo let je vždy velmi silný zážitek. Pamatuji si jak první sólo na větroních, tak první sólo na motorových letounech. Výcvik na větroních jsem létal celkem dlouho, rozhodně se to dalo dělat lépe a intenzivněji. Myslím, že mi to zabralo dvě sezóny. Když jsem poprvé letěl sám, tak mě překvapilo, jak je to letadlo najednou lehké. Překvapilo mě to ticho, jak mi instruktor nenadává, že držím knipl jako vařečku. Vlastně jsem se ani nebál, měl jsem radost, pocit svobody a napětí. Byl to jeden z nejlepších zážitků v mé letecké kariéře. V ten den už jsem měl úplně jasno, že letectví bude dál součástí mého života. První sólo let na motorovém letadle už tak silný nebyl, ale i tak to bylo absolutně úžasné a to hlavně proto, že jsem to letěl na úplně dokonalém stroji - Zlínu Z126 OK-DVG z roku 1950. To je srdcovka.

Mnoho lidí se létání bojí. Zažil jsi ty někdy v letadle nějaký krizový okamžik?
Použiji tu otřepanou frázi, že letectví je nejbezpečnější druh dopravy. Ono se to dost špatně říká lidem, co se bojí výšek, nevěří tomu a hlavně téměř každý den slyší, že se v letectví něco stalo. Letectví totiž přitahuje pozornost médií a i drobné závady přirovnávají ke katastrofě. No a to je samozřejmě pro lidi se strachem z létání ještě horší. Rozhodně bych nedoporučil lidem, co se bojí létat, aby si to šli zkusit do malého letadla. Ty stroje se chovají úplně jinak a někoho by to mohlo ještě odradit (upřímně v malém letadle je to větší zábava (smích)). Během těch let co létám, se sem tam něco přihodí, ale snažím se být připraven a i ve výcviku se na mimořádné situace hodně soustředíme. Asi dvakrát mi málem vysadil motor, ale bylo to spíš nějakou nečistotou v palivu než závadou, jednou mi vypadla veškerá elektronika v letadle, jednou mi málem došlo palivo a to je asi všechno. Takhle to zní možná děsivě, ale vše bylo ještě hodně daleko od nějakého problému. Navíc jsem se z každé situace poučil a myslím, že to ze mě udělalo lepšího pilota - no minimálně ostražitějšího.
 
Sedím s pilotem v malém vyhlídkovém …

Již za několik měsíců se staneš pilotem jedné velké letecké společnosti a budeš létat dopravními letadly. K tomu je určitě třeba mnoho licencí a nalétaných hodin. Máš spočítáno, na kolik tě již létání vyšlo?
Je pravda, že člověk musí odlétat docela hodně hodin, než usedne do dopravního letadla. Minimálně je to 200 letových hodin. Mě létání baví, tak jsem dobrovolně nalétal víc. V době kdy nastoupím na pozici druhého pilota B737, tak budu mít asi 300 hodin. Dalo by se spočítat celkem přesně, kolik mě to stálo, ale já to vlastně ani vědět nechci. Nejspíše by mě trefil šlak. Pohybuje se to někdy kolem 1,5 milionu korun. Co se týče těch licencí, tak jsem začal licencí PPL (soukromý pilot) následovala licence IR (létání podle přístrojů), teď dokončuji licenci CPL (obchodní pilot) a následovat budou vícemotorové letouny. Mezi tím jsem musel složit 14 teoretických zkoušek ATPL (dopravní pilot), projít zdravotní prohlídkou 1. třídy a splnit zkoušku z anglického jazyka. Když to takhle vidím, tak je toho docela dost (smích).
 
Co by si poradil těm, kteří nemohou obětovat tolik prostředků? Mohou také létat?
Pokud by chtěl někdo létat pro zábavu, tak můžu doporučit bezmotorové létání, a nebo ultralehké létání. Není to tak drahé a je to určitě nádherné. Pokud by někdo pomýšlel na dráhu profesionálního letce, tak to může dělat jako já. Chodit do práce a všechno prolétat. Je to dlouhá cesta, ale stála za to. Jsem rád, že jsem to létal tímto stylem, protože jsem si v letectví vyzkoušel i pozemní činnosti a to mi velmi pomůže při povolání pilota. Člověk si může na létáni půjčit, ale já se nikdy nechtěl kvůli létání zadlužit. Bohužel jsem ke konci výcviku musel půjčky využít, protože jsem chtěl vše co nejdříve dolétat a potřeboval mít peníze připravené.
 
Jak velký rozdíl je v samotném pilotování vyhlídkového letadla a velkého dopravního letadla?
Principy jsou stejné. Záleží samozřejmě, o jaký typ letadla jde. Boeing 737, na kterém budu začínat, má ještě kormidla spojená mechanicky s řízením. Airbus již toto mechanické spojení nemá a to může být malinko jiné. Samozřejmě dopravní letadla létají rychleji, mají lepší vybavení, je u nich kladen větší důraz na bezpečnost, ekonomiku provozu a celý proces obchodní letecké dopravy je daleko složitější. Ale jak jsem řekl na začátku, principy jsou stejné. 

Co je podle tebe během celého letu to nejsložitější?
Nejhorší jsou kritické fáze letu - což je vzlet a přistání. Statisticky se při těchto fázích stává nejvíce nehod. Z mého pohledu je to přistání. Letadlo letí pomalu, je natažené nosem nahoru a to je na pilotáž náročnější. Pilot si musí hlídat sestupovou rovinu, musí být v ose dráhy, hlídat si rychlost atd. Celé je to ještě komplikovanější při špatném počasí. 

Co pro tebe létání znamená? Je to pro tebe stále ještě i zábava, nebo už spíš práce a povinnost?
Létání je pro mě vášeň, koníček, zábava ale i práce. Letectví jsem studoval, o letectví přednáším, učím nové piloty ať už v soukromých leteckých školách nebo na ČVUT. Nebudu říkat, že je pro mě letectví vším, na světě jsou samozřejmě daleko důležitější věci, ale rozhodně jsem se v letectví našel a doufám, že mě to nadšení neopustí ještě spoustu let.

Máš nějaký vysněný letoun, který by si někdy chtěl pilotovat nebo sen, kterého v létání dosáhnout?
Většina pilotů by chtěla létat s "velkým ptákem". Já bych moc rád pilotoval Boeing 777 nebo 787. Každopádně bych ale hrozně moc chtěl osedlat nějaký druhoválečný letoun. To je můj velký sen.

Jak velkou roli hrají dnes ve výcviku letecké simulátory? Hraješ letecké simulátory i na počítači doma?
Letecké simulátory jsou nedílnou součástí výcviku. Některé situace v reálném provozu zažít nechcete, a proto se trénují na simulátoru. Je velkou výhodou, že si to člověk může stopnout, vrátit, rozebrat s instruktorem a zkusit znova. Téměř celý výcvik, který mě čeká před tím než usednu do kokpitu B737 bude na simulátoru. Doma si občas nějaký simulátor zahraji, ale potřebuji si koupit silnější počítač, aby to stálo za to (smích).
 
Co by si závěrem vzkázal těm, kteří se létání bojí?
Strach je normální a upřímně, já se taky vždycky trochu bojím. Možná to není strach, možná je to respekt, ale létání za to rozhodně stojí. Pokud aspoň trochu chcete, tak si zajděte na nějaký simulátor v Praze a tam vám ukáží, jak to všechno funguje. Třeba vám to pomůže zbavit se strachu. A pravděpodobnost, že se zrovna vašemu letadlu stane vážná nehoda, je strašně malá. Letadla dokáží letět i s nějakou poruchou a piloti jsou na to dobře vycvičeni. 
Již za několik měsíců se staneš pilotem jedné …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: archiv Oty Hajzlera

autor: MRNepřehlédněte

Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Bílá sobota bude 11. dubna, v Česku v té době ještě zřejmě bude platit nouzový stav a zákaz shromažďovat se venku ve větším počtu než dvě osoby najednou. 4. dubna 2020   (15:02) Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které ČT odvysílala 23. září a 7. října loňského roku. 4. dubna 2020   (12:01) Nepřehlédněte Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte


Další články

V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 Z Česka má nemoc podle údajů hygieniků 86 procent nakažených, zbytek si ji přivezl ze zahraničí, zejména z Rakouska a Itálie. 4. dubna 2020   (18:44) Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Počasí Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Nepřehlédněte V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 Ve Středočeském kraji testy odhalily 508 nakažených 4. dubna 2020   (09:16) Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Všichni byli ve věku nad 60 let. 3. dubna 2020   (18:25) Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Koronavirus Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Otevřeno je každý den v čase od 8 do 12 hodin, výjimkou jsou prozatím víkendy. 3. dubna 2020   (12:56)
Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Muž se již v minulosti obdobné trestné činnosti dopouštěl, policisté ho tento týden převezli do vazební věznice. 3. dubna 2020   (10:57) Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Muž se bude zpovídat ze dvou přestupků 3. dubna 2020   (10:19) Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Největší podíl potvrzených případů nákazy koronavirem tvoří lidé ve věku 45 až 54 let, a to asi pětinu ze všech nakažených. 3. dubna 2020   (08:58) Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Koronavirus S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne 2. dubna 2020   (18:07) Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 "Za sebe říkám, že nevidím velký smysl v použití látkových roušek s kapsou, do níž se má vkládat filtr, často z nanovláken," říká František Lízal, odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství 2. dubna 2020   (16:46) V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem Koronavirus Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. 2. dubna 2020   (13:24) Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v Česku zatím 40 lidí. Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3604, uzdravených lidí je 61. 2. dubna 2020   (11:50) Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Muž byl dopaden spící v dodávkovém vozidle na odpočívadle čerpací stanice 2. dubna 2020   (09:45) Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Sport Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Podle úterních údajů bylo v nemocnicích hospitalizováno 312 pacientů nakažených koronavirem, z nichž u 70 mělo onemocnění těžký průběh. 2. dubna 2020   (07:39) Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum zveřejňuje odkazy na televizní pořady, díky nimž se mohou zájemci do muzea alespoň na dálku vydat. 2. dubna 2020   (06:29) Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky. 1. dubna 2020   (20:37) V Česku zemřelo s nemocí COVID-19 již 39 pacientů V Česku zemřelo s nemocí COVID-19 již 39 pacientů V Česku se podle údajů hygienických stanic nakazilo 83 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Rakousku a Itálii. Na Příbramsku zůstává 30 nakažených, z toho v Příbrami 12. 1. dubna 2020   (18:36) Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní Štáb také navrhuje, aby policisté mohli pokutovat nedodržení omezení 1. dubna 2020   (18:11) Ředitel nemocnice: COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši Ředitel nemocnice:  COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši ROZHOVOR Martin Buršík: Dočasně snižujeme živnostníkům nájemné Martin Buršík: Dočasně snižujeme živnostníkům nájemné Město Příbram hledá cesty, jak pomoci živnostníkům v době nouzového stavu. S platností od 1. dubna dochází k dočasnému snížení nájemného u provozoven fungujících v městských prostorách. 1. dubna 2020   (14:49) V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších čtyř osob V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších čtyř osob Koronavirus Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3330. Za úterý se počet zvýšil o 307. Vyléčených zůstává 45, zemřelo 32 lidí. 1. dubna 2020   (09:34) Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče. 1. dubna 2020   (08:52) Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Koronavirus V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. 31. března 2020   (19:04) OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. 31. března 2020   (18:53) Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Doprava Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě AKTUALIZOVÁNO Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Hřbitovy budou otevřeny prozatím vždy v úterý a ve čtvrtek v čase od 8 do 17 hodin. 31. března 2020   (12:51) Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Koronavirus První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě Při běžném dovozu jídla z restaurace dochází ke kontaktu zákazníka a dodavatele při jeho převzetí a placení. Šáša Burger to však vyřešil jinak. 31. března 2020   (10:58) PR


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz