29. 9. svátek má Michal

Kaskadérský výstup: Čapí mláďata na milínském komíně dostala svůj kroužek

Nepřehlédněte
9. července 2021   (06:35)
Kaskadérský výstup: Čapí mláďata na milínském komíně dostala svůj kroužek
foto: obec Milín, Vít Štětina

Průběh kroužkování je možné sledovat z videozáznamu.


Jako kaskadérský, artistický a obdivuhodný hodnotí lidé výkon, při kterém byla okroužkována mláďata čápa bílého v hnízdě v Milíně. Místo sleduje on-line kamera a je tedy možné v přímém přenosu pozorovat přílet čapích partnerů, hnízdění a vyvedení nové generace. Z výstupu k mláďatům byl pořízen záznam.  
 

„Hnízdo vzniklo po ukončení činnosti pivovaru po znárodnění a v roce 1982 bylo z původního umístění na komíně varny pivovaru přesunuto na menší komín sladovny,“ říká majitel nemovitosti s čapím hnízdem Vladimír Srbek. Důvodem pro přesun hnízda byla snaha o opětovné zprovoznění komína za účelem přípravy teplých nápojů pro krávy. Pokus se ovšem tehdejšímu uživateli JZD Milín nepodařil a nové hnízdo již zůstalo. Konstrukce, na které stojí, umožňuje snadný přístup k provádění kroužkování.
 
Kroužkování ve Středočeském a Jihočeském kraji zajišťuje stanice ochránců přírody Ciconia z Roudnice nad Labem. „Vlastní kroužkování v Milíně a na dalších hnízdech v regionu – zejména těch, která vyžadují horolezecký výkon – provádí již několik let můj zeť Víťa Štětina,“ odhaluje totožnost lezce na komín Vladimír Srbek. Vít Štětina takto působil v Třebsku, Březnici, Miroticích, Vesci u Kovářova nebo Volyni.
 
Díky kroužkování je možné evidovat například migraci ptáků. „Málokdo ví, že čáp neletí přes moře, ale přes mořské úžiny. Jedna skupina létá přes Bospor a Suez, podél Nilu a východního pobřeží Afriky až do savan v Jihoafrické republice, zatímco druhá skupina létá přes Gibraltar do Maroka a západní Afriky,“ popisuje Vladimír Srbek trasy, které musí čapí jedinci překonat. Zdolat dvacet kilometrů Gibraltarskou úžinou je vyčerpávající zejména pro mladé čápy, protože na rozdíl od pevniny nemohou nad mořem využívat stoupavé proudy vzduchu. „Díky kroužkování také víme, že velká část čápů zůstává poslední dobou stále více ve Španělsku a Portugalsku, kde se rozmáhá pěstování rýže. A rovněž na velikých skládkách komunálního odpadu,“ pokračuje Vladimír Srbek.
 

Vhodná doba pro kroužkování nastává zhruba v polovině června, kdy jsou čápata plně opeřená, mají dostatečně silnou stehenní kost a kolenní kloub, aby kroužek nesklouzl. „Čápata zpravidla na hnízdě zalehnou a dělají mrtvé. Starý čáp krouží poblíž a výhružně klape zobákem, ale po chvíli se vrátí a dál se stará o mláďata,“ popisuje Vladimír Srbek. Pokud se již mladí staví a trénují let, je na kroužkování pozdě. Hrozí totiž, že by mohla vyskočit a zabít se. Kroužkování se dále neprovádí, pokud příliš vysoký komín nebo špatný technický stav neumožňují se k hnízdu dostat. Někdy si zásah nepřejí majitelé, což není případ čapího hnízda v Milíně. Videozáznam z kroužkování najdete níže. Sice nenabízí kvalitní obraz, ale rozhodně tím neztrácí na působivosti.  
 
foto, video: Obec Milín

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz