vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou

30. října 2020   (10:04)
Další 4 fotografie v galeriiKaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou

Po dlouhých letech se stavba dočkala kompletní rekonstrukce.


Kaplička sv. Jáchyma, stojící po pravé straně při cestě z Dobříše na Rosovice, je cenným pozůstatkem barokní kultury. Místo, kde je kaplička vystavěna, bylo v historii součástí poutní cesty na Svatou Horu u Příbrami. Po dlouhých letech se nyní tato stavba dočkala již potřebné kompletní rekonstrukce.

Kaplička sv. Jáchyma pochází z 2. poloviny 18. století. Historikové až do nynějška předpokládali, že byla vystavěna v roce 1758. Při letošní rekonstrukci byl ale nalezen uvnitř kaple letopočet 1741, který je dokonce psán barokní číslicí. Přesné datum vystavění kapličky tedy není zcela jasné. V každém případě byl nalezený číselný údaj restaurátory obnoven a v kapličce je nyní opětovně viditelný.
Práce na opravě kapličky byly zahájeny začátkem letošního června a probíhaly pod dohledem Národního památkového ústavu. Rekonstrukci vlastní stavby podle projektu Ing. Filipa Chmela prováděla CASPINA, s. r. o., vedená panem Danem Hellerem. Vybavení kaple (dřevěné klekátko, oltářní menzu a dřevěné mřížoví) restauroval akademický sochař a restaurátor Mgr. Jaroslav Fuka. Na kapličce byla dále provedena výměna krovu a krytiny střechy, byly otlučeny nesoudržné části omítek a nahrazeny novými. Firma zároveň provedla venkovní i vnitřní výmalbu, včetně obnovení nápisu na kapli SV. JÁCHYME, ORODUJ ZA NÁS. Uvnitř kaple byla položena nová podlaha z cihelných dlaždic. V rámci oprav došlo také k úpravě venkovního prostoru okolo stavby, kde byla provedena odvodňovací drenáž a položena nová dlažba z křemenných valounů.
Celkové náklady na obnovu kaple činily 800 450 Kč. Obnova kulturní památky byla provedena s využitím účelového finančního příspěvku ve výši 99 tis. Kč, který poskytlo Ministerstvo kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek, prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. 

Celá rekonstrukce kapličky sv. Jáchyma byla dokončena v říjnu, kdy mělo také proběhnout její slavnostní znovuvysvěcení. Vzhledem k epidemiologické situaci se však město a Římskokatolická farnost Dobříš rozhodly tuto slavnost přesunout na jaro 2021.
„Jakmile to bude možné, chceme k nově opravené kapličce sv. Jáchyma uspořádat slavnostní průvod. Rádi bychom, aby se tato malá dobříšská pouť pak stala pravidelnou slavností s obřadem, a třeba i venkovní vernisáží,“ říká místostarosta Tomáš Vokurka.

Fotogalerie

Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou () Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (1) Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (2) Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (3)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Denisa Havlíčková
foto: Denisa Havlíčková

autor: Jana Fedorová

Další články

Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram jako poslední v této ligové sezoně poprvé vyhrála a v nejvyšší soutěži naplno bodovala po 10 zápasech od červnového vítězství nad Olomoucí. 28. listopadu 2020   (16:34) Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Podle předloňského průzkumu České pojišťovny pálí o Vánocích svíčky téměř 90 procent domácností a plamen nechává bez kontroly hořet 18 procent dotázaných. 28. listopadu 2020   (13:37) Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Meteorologové vydali měsíční předpověď počasí. 28. listopadu 2020   (11:02) Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut AKTUALIZOVÁNO Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude
Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz