21. 6. svátek má Alois

Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou

30. října 2020   (10:04)
Další 4 fotografie v galeriiKaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou
foto: Havlíčková

Po dlouhých letech se stavba dočkala kompletní rekonstrukce.


Kaplička sv. Jáchyma, stojící po pravé straně při cestě z Dobříše na Rosovice, je cenným pozůstatkem barokní kultury. Místo, kde je kaplička vystavěna, bylo v historii součástí poutní cesty na Svatou Horu u Příbrami. Po dlouhých letech se nyní tato stavba dočkala již potřebné kompletní rekonstrukce.

Kaplička sv. Jáchyma pochází z 2. poloviny 18. století. Historikové až do nynějška předpokládali, že byla vystavěna v roce 1758. Při letošní rekonstrukci byl ale nalezen uvnitř kaple letopočet 1741, který je dokonce psán barokní číslicí. Přesné datum vystavění kapličky tedy není zcela jasné. V každém případě byl nalezený číselný údaj restaurátory obnoven a v kapličce je nyní opětovně viditelný.
Práce na opravě kapličky byly zahájeny začátkem letošního června a probíhaly pod dohledem Národního památkového ústavu. Rekonstrukci vlastní stavby podle projektu Ing. Filipa Chmela prováděla CASPINA, s. r. o., vedená panem Danem Hellerem. Vybavení kaple (dřevěné klekátko, oltářní menzu a dřevěné mřížoví) restauroval akademický sochař a restaurátor Mgr. Jaroslav Fuka. Na kapličce byla dále provedena výměna krovu a krytiny střechy, byly otlučeny nesoudržné části omítek a nahrazeny novými. Firma zároveň provedla venkovní i vnitřní výmalbu, včetně obnovení nápisu na kapli SV. JÁCHYME, ORODUJ ZA NÁS. Uvnitř kaple byla položena nová podlaha z cihelných dlaždic. V rámci oprav došlo také k úpravě venkovního prostoru okolo stavby, kde byla provedena odvodňovací drenáž a položena nová dlažba z křemenných valounů.
Celkové náklady na obnovu kaple činily 800 450 Kč. Obnova kulturní památky byla provedena s využitím účelového finančního příspěvku ve výši 99 tis. Kč, který poskytlo Ministerstvo kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek, prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. 

Celá rekonstrukce kapličky sv. Jáchyma byla dokončena v říjnu, kdy mělo také proběhnout její slavnostní znovuvysvěcení. Vzhledem k epidemiologické situaci se však město a Římskokatolická farnost Dobříš rozhodly tuto slavnost přesunout na jaro 2021.
„Jakmile to bude možné, chceme k nově opravené kapličce sv. Jáchyma uspořádat slavnostní průvod. Rádi bychom, aby se tato malá dobříšská pouť pak stala pravidelnou slavností s obřadem, a třeba i venkovní vernisáží,“ říká místostarosta Tomáš Vokurka.

Fotogalerie

Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou () Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (1) Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (2) Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou (3)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Denisa Havlíčková
autor: Jana Fedorová

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz