30. 3. svátek má Arnošt




K jarní potravinové sbírce se obchody připojí již dnes

13. dubna 2024   (08:32)
K jarní potravinové sbírce se obchody připojí již dnes
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Darovat trvanlivé potraviny nebo drogerii mohou lidé ve více než 2 000 prodejnách v České republice. Přispět lze také online, a to až do 23. dubna.


Dvakrát ročně můžete u pokladních zón některých obchodů potkat dobrovolníky, kteří s úsměvem přivítají dary do celorepublikové Sbírky potravin. „Za jedenáct let se ze Sbírky potravin podařilo vytvořit fungující soukolí, jehož prostřednictvím je zajištěno zásobování potravinami a základní drogerií pro širokou skupinu obyvatel v nouzi. Smutnou pravdou zůstává, že v České republice se nachází těsně nad hranicí chudoby přes milion lidí,“ uvádí předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Další, jarní kolo sbírky potravin se koná již tuto sobotu.

Do posledního kola Sbírky potravin na podzim 2023 se zapojil rekordní počet přes 2 000 prodejen a 5 000 dobrovolníků z řad zaměstnanců obchodních řetězců, neziskového sektoru i veřejnosti. Vybrané prodejny obchodních řetězců, které se 13. dubna připojí k jedné z největších charitativních akcí v ČR, ukazuje mapa na webu sbirkapotravin.cz. Vedle super- a hypermarketů lze nakoupené zboží darovat také v drogeriích. Pomoci můžete i z pohodlí domova online nákupem až do 23. dubna.
V loňském roce zajistily potravinové banky ve spolupráci s obchodními řetězci pomoc pro 400 000 lidí v nouzi, což v meziročním srovnání znamená téměř třetinový nárůst. „Rostoucí poptávka je patrná i v terénu, kde s nově založenými výdejnami objíždějí potravinové banky celou republiku. Poslední rok registrujeme zvýšený zájem o pomoc ze strany rodičů samoživitelů s malými dětmi. Největší zájem je o dětskou výživu a hygienické potřeby pro nejmenší,“ vysvětluje Aleš Slavíček. Výdejny potravinové pomoci provozují potravinové banky od loňského léta. Dosud podpořily více než 20 000 lidí v nouzi, týdně rozdistribuují 2 500 balíčků potravinové pomoci. Nejvíce, téměř polovinu, obdrželi právě rodiče samoživitelé a jejich děti jako sociálně nejohroženější skupina.
Díky průběžnému darování potravin obchodními řetězci mají lidé v obtížné životní situaci jistotu, že se jim vždy dostane potřebné pomoci. Zintenzivňuje se rovněž finanční a provozní podpora potravinových bank ze strany maloobchodních sítí. V roce 2023 se podařilo shromáždit 13 200 tun potravin, přičemž na jednotlivé obchodní řetězce připadlo 7 900 tun, 1 210 tun vyneslo jarní a podzimní kolo Sbírky potravin, 1 600 tunami přispěli producenti a 2 500 tun se vybralo např. prostřednictvím dalších sbírek, darů nebo pomocí evropského projektu pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí.

Co nakoupit?
Zásoby potravinových bank pomohou doplnit trvanlivé potraviny a základní i dětská drogerie (konzervy, instantní polévky, trvanlivé omáčky, trvanlivé mléko, olej, rýže, těstoviny, luštěniny, dětská výživa, dětské plenky, mýdla a šampony, zubní pasty). V den sbírky mohou zákazníci ve vybraných prodejnách Tesco zakoupit u pokladen předpřipravené balíčky v hodnotě 199 korun, jejichž složení řetězec vybírá ve spolupráci s potravinovými bankami, aby co nejlépe odpovídalo potřebám lidí v nouzi. Obsahují např. rýži, dětskou krupičku, těstoviny, omáčky na těstoviny, paštiky a polévky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Milovníci běhu by měli zbystřit. Už v neděli 5. dubna se uskuteční 68. ročník … SPORT Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně … AKTUÁLNĚ Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí … ŠKOLSTVÍ Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují … NEPŘEHLÉDNĚTE Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším … ROZHOVOR Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: … ZAJÍMAVOSTI Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který … NEPŘEHLÉDNĚTE Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – … NÁZOR Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků. Ať už je vnímáme duchovně, … VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz