28. 1. svátek má Otýlie




Jsou podle starosty Vařeky dotace zbytečné?

NÁZOR
21. dubna 2015   (11:13)
Jsou podle starosty Vařeky dotace zbytečné?
foto: Juraj Molnár

Publikujeme příspěvek zastupitele za ČSSD Juraje Molnára.



Nevím, co tím chtěl básník říci. Dotace přirovnal (například ve zpravodaji Kahan) příbramský starosta k "Hladové zdi" Karla IV. Hladová zeď se začala stavět z jasných, strategických důvodů a měla od počátku svoje opodstatnění. Hladomor - který dal zdi falešné přízvisko vypukl až v průběhu její stavby. Navíc její stavba pomohla získat práci chudině. Byl to však vedlejší sociální efekt výstavby obranné hradby.

Pana starostu zajímá, kolik lidí znalo před rokem 1989 význam slova dotace. To ale přeci není rozhodující. Před dvaceti, třiceti nebo padesáti lety přece neexistovala či byla neznámá řada pojmů. Věda, technika, společenské a životní trendy, ekonomika, to vše se mění a vyvíjí. Kdo například před Sametovou revolucí znal, používal a chápal pojem daň z přidané hodnoty? V naší zemi se toto sousloví zavedlo až v roce 1993, do té doby se dnes běžná DPH nepoužívala. A máme ji kvůli tomu dnes ignorovat nebo zatracovat?

Jindřich Vařeka mladší semlel dohromady dotace pro zemědělce, dotace pro živnostníky, solární dotace i příspěvky podnikavcům, kteří vydělávají na bídě sociálně slabých, žijících v ubytovnách. Jako představitel samosprávy by však měl vědět, že dotace v rámci komunální politiky, tedy peníze na lokální projekty jsou něco jiného.

Čtyři roky v pozici radního jsem se určitě necítil nesvobodný. Nikdy neplatilo pravidlo "získat dotaci stůj co stůj". Práce úředníků je zásadní a rád připomenu, že tým, který jsem na městském úřadě viděl pracovat, fungoval naprosto profesionálně a skvěle. Díl politické vůle a vedení města na získání dotací však také existuje. A v Příbrami se podařilo díky dotacím vybudovat mnoho, opravdu mnoho dobrých věcí a projektů. Jen namátkou - obě hlavní náměstí jsou nová, desítky ulic a chodníků mají nové povrchy, ale i technické sítě, nové je autobusové nádraží, krásně vypadají školky a školy (a to nemluvím jen o zateplování), vyměnila se část zeleně ve městě, postavilo se několik multifunkčních hřišť pro školní děti i veřejnost a další hřiště pro maminky s dětmi, díky dotacím máme kompostárnu, moderní sběrný dvůr, dotace pomáhají v sociální a zdravotní oblasti, ve sportu i kultuře.

Dotace mají smysl a pomáhají. Je dobře, když v jejich čerpání patřila Příbram k nejlepším městům v České republice. Ale jestli si pan starosta a vedení města myslí, že je lepší vše financovat z městského rozpočtu plným dílem a o dotace nežádat, prosím. To, že líp nebude, to už je zřejmé, ale že bude dokonce hůř, to bych nečekal. Koneckonců, i nezaměstnanost, kterou chtělo před volbami hnutí ANO prostě vyřešit, se může dařit snížit díky dotacím. Chtělo by to asi spíše přejít od slov k činům.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Juraj Molnár
autor: Juraj Molnár








Další články

Sledujte dnes online jednání zastupitelstva. Zastupitelé rozhodnou i o dražbě domu za 20 milionů Sledujte dnes online jednání zastupitelstva. Zastupitelé rozhodnou i o dražbě domu za 20 milionů Zastupitelstvo města Příbram se dnes schází k prvnímu letošnímu jednání. V jednacím … ON-LINE PŘENOS Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Meteorologové varují před novou sněhovou pokrývkou. Ve čtvrtek může sněžení komplikovat dopravu Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která se … Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Řidič osobního vozu u Petrovic skončil v příkopu Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly ve středu 28. ledna … Silná námraza v Brdech láme větve. Vojenské lesy varují před vstupem do hřebenových partií Silná námraza v Brdech láme větve. Vojenské lesy varují před vstupem do hřebenových partií V nejvyšších partiích Brd panují v posledních dnech nebezpečné podmínky. V polohách … V Příbrami byly nalezeny použité injekční stříkačky. Strážníci je zajistili k odborné likvidaci V Příbrami byly nalezeny použité injekční stříkačky. Strážníci je zajistili k odborné likvidaci Strážníci Městské policie Příbram během své pravidelné hlídkové činnosti opět … Chřipková epidemie pokračuje. Ještě pár týdnů bude nemocných přibývat Chřipková epidemie pokračuje. Ještě pár týdnů bude nemocných přibývat Ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu vzrostl počet lidí s respiračními onemocněními … Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Dobříše bylo téměř jednomyslně schváleno … Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Středočeští kriminalisté aktuálně vyšetřují hned dva případy podvodů, při nichž se … Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Krajští zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu rozvoje destinačních …
Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a … Zvířata
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz