vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Jindřich Vařeka opouští post starosty města

30. dubna 2019   (17:31)

Přijali jsme pozvání starosty města Ing. Jindřicha Vařeky, který si nás pozval kvůli nečekanému prohlášení. Z osobních důvodů se rozhodl, že bude rezignovat na post starosty města.Pane starosto, rozhodl jste se opustit pozici starosty města Příbram. Můžete objasnit důvody, které vás tak k závažnému kroku vedou?

Funkci starosty města jsem vykonával s maximálním nasazením 4 a půl roku. Neumím věci dělat jinak než naplno. Propadly mi desítky dní nečerpané dovolené a poprvé letos jsem si vzal vcelku celé dva týdny. Čtyři roky jsem nepoznal co je to celý volný víkend bez povinností. Tím chci vysvětlit jenom to, že dlouhodobé držení takového tempa je neudržitelné v případě, kdy ke stávajícím povinnostem přibydou další hory povinností mimo radnici. Přesně to se bohužel stalo právě mně. Po smrti mého otce bylo naprosto nezbytné začít řešit záležitosti související se zachováním rodinného majetku.

Být starostou není práce, ale poslání. Obětoval jsem městu 4 roky svého života, ale položit na oltář vlasti i ekonomiku rodiny, to nechci udělat. Mohl bych samozřejmě dělat to, co je mnoha politikům vlastní. Předstírat nasazení a starost o blaho občanů, a přitom pracovat na svém. To dělat nebudu.

Už víte, kdo bude vaším nástupcem?

Mého nástupce zvolí zastupitelstvo. Já mám dva tipy na kvalitního kandidáta, ale prozrazovat bych je prozatím nechtěl.

Nemáte obavu, že po vašem odchodu se tempo jakému byla radnice za vašeho starostování ochotna se podvolit, sníží?

Jsem si jist, že nikoliv. Mnoho procesů je rozběhnutých a všichni zastupitelé za ANO, ODS, Příbramáci pro Příbram a někteří další zůstávají stejně odhodlání a nebojácní jako byli dosud. Problém by myslím nastal pouze v případě, že by se na radnici dostala Topka s Šancí. Ti drží nohu na brzdě trvalo. Věřím, že to se v tomto volebním období nestane.

To se opravdu tolik obáváte Šance a Topky?

Míra neuspořádanosti jakéhokoliv systému (entropie) má vždy tendenci stoupat. Mostem k postupné ztrátě kontroly nade vším je nicnedělání, nerozhodování, nekonečné diskutování, analyzování analýz a podobně. V této schopnosti se obě strany vzácně hledaly a našly. Jsou to politici. Jsem hluboce přesvědčený o tom, že město Příbram si politiků užilo už dost, ale že nutně potřebuje ještě nějaké to další volební období pod taktovkou ne politicky, ale ekonomicky přemýšlejícího vedení. Radnice není parlament, ale orgán, který by především měl být akceschopný.

Máte pocit, že se vám podařilo dotáhnout vše, na čem vám záleželo?

Ani za 1000 let nebude možné říci o městě, že je v něm již vše v pořádku a vše je dotaženo. Nicméně jsem vysloveně šťastný, že to, co se zdálo být před 4 lety jenom snem se naplňuje, anebo je již splněno.

Můžete prozradit, co konkrétního jste měl na mysli?

V prvé řadě se jedná o prosazení záměru vybudovat jihovýchodní obchvat ve všech 3 jeho částech. Pro tuto věc jsem udělal vše, co bylo v mých silách. V tom mám naprosto čisté svědomí. Původní rozhodnutí vybudovat pouze část obchvatu mezi Brodem a Bohutínem jsem považoval vždy za špatné, protože ve svém důsledku by bohužel znamenalo na straně jedné odlehčení dopravy přes Březové Hory, ale paradoxně by navýšil dopravu v Milínské a Březnické ulici, tedy samotným centrem města. Poslední rozhodnutí centrální komise ministerstva dopravy mne nesmírně potěšilo, protože z něj vyplývá, že práce na obou etapách budou pokračovat s tím, že v plánu je vybudovat obchvat celé jeho délce.

Druhým snem, na kterém mi opravdu záleželo, bylo zahájení vybudování zelené páteře města. Novákem a jeho okolím to celé začalo. V současné době se intenzivně pracuje na oblasti bývalých zahrádek a Čekalikovského rybníka. Tady by měl vzniknout protipól Novému rybníku, tzn. oáza plná stromů, květin a krásných sadových úprav. Oblast sloužící především relaxaci a sepětí s přírodou.

Zelená páteř bude také páteří pro cyklistiku, do které se budou sjíždět cyklisté mířící do Brd a bezpečným způsobem překříží, respektive podjedou obchvat města, aby odtud mohli zamířit do lesů.


Mezi neodvolatelně rozjeté projekty patří také vybudování nové železniční zastávky a celková rekonstrukce Milínské ulice.
Projekty, které jsem právě jmenoval, považuji pro Příbram za životně důležité. Jsou to projekty, které změní tvář města.

Kromě hardwaru je na místě zmínit i změnu atmosféry v oblasti sportu a kultury. Myslím, že i mnozí z těch, kteří bývalému a současnému vedení města nikdy nefandili a nefandí, uznávají, že v tomto ohledu se ve městě mnohé změnilo.


Chcete, pane starosto, ještě něco dodat závěrem?

Rozhodně ano, vysloveně chci dodat to nejpodstatnější. Měl jsem obrovské štěstí na kolegy zastupitele, z nichž většina z nich naštěstí pokračuje i v tomto volebním období. Cítím obrovskou účtu k těm, kteří se mnou prošli všemi tuhými boji na radnici. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se dokázal obklopit lidmi lepšími, než jsem byl já sám.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: pmr

Další články

Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Starka: Na Spartu nám chybí sedm hráčů, i tak věřím, že budeme bodovat Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených Druhý nejvyšší nárůst od března: V pátek přibylo téměř 3000 nakažených Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny Říjnový program Knihovny Jana Drdy doplní speciální akce pořádané v rámci 120 let od jejího založení. 26. září 2020   (07:05) V pátek zatím laboratoře odhalily 1657 případů, přibývá nakažených dětí V pátek zatím laboratoře odhalily 1657 případů, přibývá nakažených dětí Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 osob, nadále platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí. 25. září 2020   (19:04) Roboti míří do škol Roboti míří do škol Projekt Erasmus+ přinese digitální technologie do výuky. 25. září 2020   (16:44) Céčko se nedohodlo na dalším pronájmu, stěhuje se do staré Příbrami Céčko se nedohodlo na dalším pronájmu, stěhuje se do staré Příbrami PR Podle Prymuly jsou informace o škodlivosti nošení roušek nesmyslné Podle Prymuly jsou informace o škodlivosti nošení roušek nesmyslné Studie poukazují na fakt, že účinnost roušek může být až 80 procent, další pak pracují s 50 procenty. 25. září 2020   (12:08) Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. 25. září 2020   (12:03) V příbramské nemocnici zahájili rekonstrukci dalšího patra pro následnou péči V příbramské nemocnici zahájili rekonstrukci dalšího patra pro následnou péči Zhruba v polovině příštího roku by zde mělo být k dispozici 20 lůžek. 25. září 2020   (11:52)
Provoz na dálnici D4 u Obořiště omezila nehoda tří vozidel Provoz na dálnici D4 u Obořiště omezila nehoda tří vozidel
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz