17. 9. svátek má Naděžda

Jindřich Vařeka opouští post starosty města

30. dubna 2019   (17:31)

Přijali jsme pozvání starosty města Ing. Jindřicha Vařeky, který si nás pozval kvůli nečekanému prohlášení. Z osobních důvodů se rozhodl, že bude rezignovat na post starosty města.


Pane starosto, rozhodl jste se opustit pozici starosty města Příbram. Můžete objasnit důvody, které vás tak k závažnému kroku vedou?

Funkci starosty města jsem vykonával s maximálním nasazením 4 a půl roku. Neumím věci dělat jinak než naplno. Propadly mi desítky dní nečerpané dovolené a poprvé letos jsem si vzal vcelku celé dva týdny. Čtyři roky jsem nepoznal co je to celý volný víkend bez povinností. Tím chci vysvětlit jenom to, že dlouhodobé držení takového tempa je neudržitelné v případě, kdy ke stávajícím povinnostem přibydou další hory povinností mimo radnici. Přesně to se bohužel stalo právě mně. Po smrti mého otce bylo naprosto nezbytné začít řešit záležitosti související se zachováním rodinného majetku.

Být starostou není práce, ale poslání. Obětoval jsem městu 4 roky svého života, ale položit na oltář vlasti i ekonomiku rodiny, to nechci udělat. Mohl bych samozřejmě dělat to, co je mnoha politikům vlastní. Předstírat nasazení a starost o blaho občanů, a přitom pracovat na svém. To dělat nebudu.

Už víte, kdo bude vaším nástupcem?

Mého nástupce zvolí zastupitelstvo. Já mám dva tipy na kvalitního kandidáta, ale prozrazovat bych je prozatím nechtěl.

Nemáte obavu, že po vašem odchodu se tempo jakému byla radnice za vašeho starostování ochotna se podvolit, sníží?

Jsem si jist, že nikoliv. Mnoho procesů je rozběhnutých a všichni zastupitelé za ANO, ODS, Příbramáci pro Příbram a někteří další zůstávají stejně odhodlání a nebojácní jako byli dosud. Problém by myslím nastal pouze v případě, že by se na radnici dostala Topka s Šancí. Ti drží nohu na brzdě trvalo. Věřím, že to se v tomto volebním období nestane.

To se opravdu tolik obáváte Šance a Topky?

Míra neuspořádanosti jakéhokoliv systému (entropie) má vždy tendenci stoupat. Mostem k postupné ztrátě kontroly nade vším je nicnedělání, nerozhodování, nekonečné diskutování, analyzování analýz a podobně. V této schopnosti se obě strany vzácně hledaly a našly. Jsou to politici. Jsem hluboce přesvědčený o tom, že město Příbram si politiků užilo už dost, ale že nutně potřebuje ještě nějaké to další volební období pod taktovkou ne politicky, ale ekonomicky přemýšlejícího vedení. Radnice není parlament, ale orgán, který by především měl být akceschopný.

Máte pocit, že se vám podařilo dotáhnout vše, na čem vám záleželo?

Ani za 1000 let nebude možné říci o městě, že je v něm již vše v pořádku a vše je dotaženo. Nicméně jsem vysloveně šťastný, že to, co se zdálo být před 4 lety jenom snem se naplňuje, anebo je již splněno.

Můžete prozradit, co konkrétního jste měl na mysli?

V prvé řadě se jedná o prosazení záměru vybudovat jihovýchodní obchvat ve všech 3 jeho částech. Pro tuto věc jsem udělal vše, co bylo v mých silách. V tom mám naprosto čisté svědomí. Původní rozhodnutí vybudovat pouze část obchvatu mezi Brodem a Bohutínem jsem považoval vždy za špatné, protože ve svém důsledku by bohužel znamenalo na straně jedné odlehčení dopravy přes Březové Hory, ale paradoxně by navýšil dopravu v Milínské a Březnické ulici, tedy samotným centrem města. Poslední rozhodnutí centrální komise ministerstva dopravy mne nesmírně potěšilo, protože z něj vyplývá, že práce na obou etapách budou pokračovat s tím, že v plánu je vybudovat obchvat celé jeho délce.

Druhým snem, na kterém mi opravdu záleželo, bylo zahájení vybudování zelené páteře města. Novákem a jeho okolím to celé začalo. V současné době se intenzivně pracuje na oblasti bývalých zahrádek a Čekalikovského rybníka. Tady by měl vzniknout protipól Novému rybníku, tzn. oáza plná stromů, květin a krásných sadových úprav. Oblast sloužící především relaxaci a sepětí s přírodou.

Zelená páteř bude také páteří pro cyklistiku, do které se budou sjíždět cyklisté mířící do Brd a bezpečným způsobem překříží, respektive podjedou obchvat města, aby odtud mohli zamířit do lesů.


Mezi neodvolatelně rozjeté projekty patří také vybudování nové železniční zastávky a celková rekonstrukce Milínské ulice.
Projekty, které jsem právě jmenoval, považuji pro Příbram za životně důležité. Jsou to projekty, které změní tvář města.

Kromě hardwaru je na místě zmínit i změnu atmosféry v oblasti sportu a kultury. Myslím, že i mnozí z těch, kteří bývalému a současnému vedení města nikdy nefandili a nefandí, uznávají, že v tomto ohledu se ve městě mnohé změnilo.


Chcete, pane starosto, ještě něco dodat závěrem?

Rozhodně ano, vysloveně chci dodat to nejpodstatnější. Měl jsem obrovské štěstí na kolegy zastupitele, z nichž většina z nich naštěstí pokračuje i v tomto volebním období. Cítím obrovskou účtu k těm, kteří se mnou prošli všemi tuhými boji na radnici. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se dokázal obklopit lidmi lepšími, než jsem byl já sám.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: pmrDalší články

Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27) V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil Dlouhých 140 let chrání majetek a pomáhají při záchraně životů. Výjimečný den oslavili průvodem a celodenním programem na náměstí 16. září 2019   (13:34) Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Pro dobrotu na žebrotu: Zatímco se jedni snaží pomoci, jiní si toho neváží 16. září 2019   (11:28) Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz