24. 8. svátek má Bartoloměj

Jarního úklidu se na Příbramsku zúčastnilo přes tisíc dobrovolníků

1. srpna 2019   (16:10)
Jarního úklidu se na Příbramsku zúčastnilo přes tisíc dobrovolníků

Na jaře proběhlo na Příbramsku 52 úklidových akcí a sesbíralo se celkem 25 tun odpadu


Trávíte rádi dovolenou v přírodě? Pokud ano, jistě se vám někdy stalo, že jste v lese narazili na pohozené odpadky, či jste dokonce objevili černou skládku. Zahozený obal od sušenky lze vhodit do nejbližšího koše, nebo vzít s sebou a vyhodit doma, ale s hromadou odpadu už těžko něco udělat. Navíc černé skládky často skrývají nebezpečný odpad, který vyžaduje odbornou likvidaci.
 
Jak to s černými skládkami vypadá na území města Příbrami?
„Dle vyjádření odboru životního prostředí nejsou žádné černé skládky evidovány. V případě, že černou skládku někdo nahlásí, řeší pracovníci odboru její odstranění s majiteli pozemku. Odpad na území města průběžně odklízejí technické služby,“ uvádí Eva Švehlová, tisková mluvčí městského úřadu.

Jak jsou na tom s černými skládkami okolní obce a pozemky, se stačí podívat z okénka automobilu při cestě z města ven. Je to většinou dost smutný pohled.

Jak dopadl jarní úklid na Příbramsku?
"Letošního ročníku akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko, se na území bývalého okresu Příbram zúčastnilo 1100 dobrovolníků a proběhlo celkem 52 úklidových akcí. V období od 30. března do 21. dubna 2019 dobrovolníci sesbírali celkem 25 tun odpadu," uvedl pro pribram.cz koordinátor projektu Radek Janoušek.

Letošní úklidové akce byly zaměřeny na pneumatiky. Po celé České republice se jich nasbíralo téměř 18 000 kusů. Pro zajímavost – jen na území města Příbram bylo nalezeno zhruba 50 pneumatik. Vypadá to, že otázkou, kam se starými pneumatikami, si někteří z nás hlavu opravdu nelámou. Dokonce už se někdy ani nenamáhají odvézt je do lesa.

„Z celkového množství 2 400 tun odpadu se nám podařilo 500 tun vytřídit – včetně pneumatik, které přitom lze bezplatně odevzdat na sběrné místo,“ říká za organizátory akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko Miroslav Kubásek.

„Už jen za „minimální“ provinění – odpadky odhozené v lese – přitom provinilci hrozí pokuta až 15 000 Kč,“ dodává.

 
Kam tedy černou skládku nahlásit?
Možností, jak a kam problém nahlásit, je několik, a odvíjí se od typu nálezu a jeho lokality. Problém v CHKO řeší správa konkrétního chráněného území, nálezy v katastrálním území obce včetně lesa lze nahlásit na příslušný obecní úřad. V době dovolených však nemusí být nikdo k zastižení a problém tak často „vyšumí“. Řešením pak může být mobilní úklidová aplikace. Výhodou aplikace je její celorepubliková působnost i to, že u nahlašování probíhá kontrola. Dispečer podnět vyhodnotí a posléze ho pošle kompetentní osobě, která ho může řešit. Nemusíte již tedy chodit na úřad nebo volat správci CHKO.
 
Potvrzuje to i Ondřej Švrček ze Zlepšeme Česko: „Lidé ve městech a obcích mají zájem problémy kolem sebe aktivně řešit a zapojovat se do dění v obcích. Díky mobilním telefonům s fotoaparátem je velmi jednoduché vyfotit a nahlásit jakýkoliv problém, ať už jde o černou skládku, poničenou lavičku nebo spadlý strom.“
 
Nepořádek a černé skládky v okolí obtěžují každého z nás a odklizení jedné skládky stojí samosprávy i desítky tisíc korun. Nečekejme na další celostátní úklidový den (21. září 2019) a začněme hned. Bude nám tu všem lépe.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
uklidmecesko.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz