16. 9. svátek má Ludmila

Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

12. září 2019   (09:44)
Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

Starosta města Příbrami reaguje na článek zastupitele Vladimíra Krále


Zastupitel města Příbrami Vladimír Král ve středu reagoval na zpoplatnění parkovného pro osoby se ZTP a ZTP/P v článku: Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

Reakce starosty na sebe nenechala dlouho čekat. Na svém facebookovém profilu zveřejnil argumenty, které stojí za tímto krokem: 


Dle očekávání vydal pan zastupitel Král tiskové prohlášení o tématu, kterému se na pondělním zastupitelstvu věnoval asi nejvíce ze všech. Pokusím se v krátkosti reagovat.

Argumenty proč držitele ZTP a ZTP/P od poplatku za parkování nezvýhodnit byly několikrát dokola zmíněny. Někdo je pochopí, jinému se zdají hloupé. Tak jako u jiných rozhodnutí. Co přece jen zopakuji, je to, že si radnice opravdu nepotřebuje „mastit kapsu“ na lidech se zdravotním postižením. I když je to opozicí komunikováno jinak, jde primárně o to, aby se v parkování nastavila nějaká spravedlnost.

Pan Král ve svém pondělním vystoupení zakončeném působivým předáním parkovací kartičky řekl spoustu slov. Přiznám se, že mnohé jsem s úspěchem zapomněl. Co mi však utkvělo v hlavě a do značné míry mne rozhořčilo, je označení mé osoby za člověka bez pochopení. Navíc ještě v tom smyslu, že jako osoba dříve působící v sociálních službách, bych měl být obzvláště soucitný. K tomu jen jediné. Právě z mé zkušenosti v této oblasti pramení má touha po spravedlivém rozdělování úlev a zvýhodnění. Moc dobře vím, jací ve městě žijí lidé, jaké mají problémy, jaké mají potřeby a jak moc je nutné jim z pozice města pomáhat. I mezi znevýhodněnými lidmi se najdou ti poctiví a ti vypočítaví.

Platí také to, že nemůžeme zvýhodnit jen jednu skupinu lidí a na druhé dělat dlouhý nos jen kvůli tomu, že nemají kartičku. Co takové maminky samoživitelky? Sleví jim město na parkovném? Vyhradí jim parkovací místa hned u vstupu do úřadu/pošty/školy/školky? Co studenti? Necháme je zadarmo parkovat kdekoliv, protože si ještě nevydělávají? Co třeba lidé na dávkách? Ano, i ti jezdí auty, i když mají značný socio ekonomický handicap. Dalo by se takhle pokračovat ještě dlouho a bylo by to zbytečné. Nakonec by to stejně vyústilo v otázku, co je spravedlivější – když platí všichni nebo když platí jen někdo.

Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží, že by je omezilo v běžném životě. Možná je složitější dojít k automatu a provést platbu pro někoho, kdo se hůře pohybuje. V tomto případě by mohla pomoci parkovací aplikace, kterou provozujeme. Ještě v sedě v autě lze pohodlně zaplatit parkovné a odkudkoliv pak případně prodloužit jeho platnost bez nutnosti běžet zpátky k automatu. Chápu, ne každý má smartphone, a ne každý s ním umí. Nicméně určitá cesta to je.

Docela by mě zajímalo, kolik měsíčně lidé na parkovném zaplatí. Celkový objem peněz pochopitelně znám, ale chtěl bych vědět, kolik konkrétní jeden člověk dá za parkování v rámci měsíčních pojížděk za nákupy, za doktorem, na poštu a tak. Zkuste mi do komentářů napsat, kolik vás měsíčně stojí parkování ve zpoplatněných zónách. Kolik tak může dát držitel ZTP měsíčně za parkování?

PS: Ještě trochu k těm parkovacím kartičkám, co mají zastupitelé. Pan Král se jí zbavil, aby se stal obyčejným občanem, který musí za parkování platit.
Kartička opravňuje zastupitele parkovat jen kolem radnice, nikoliv jinde. Všude jinde na zpoplatněných místech musí zastupitelé platit, stejně jako pan Král.
Já jsem držitelem karty „R“, díky které můžu stát ve dvorku u úřadu a na jednom místě naproti Zámečku. Kdekoliv jinde mám smůlu a musím hledat drobné nebo klikat v aplikaci. U úřadu se navíc neplatí, stojí se tu na „kotouček“.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

autor: Jan Konvalinka - starosta města PříbramiDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz