21. 1. svátek má Běla

Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

12. září 2019   (09:44)
Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

Starosta města Příbrami reaguje na článek zastupitele Vladimíra Krále


Zastupitel města Příbrami Vladimír Král ve středu reagoval na zpoplatnění parkovného pro osoby se ZTP a ZTP/P v článku: Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

Reakce starosty na sebe nenechala dlouho čekat. Na svém facebookovém profilu zveřejnil argumenty, které stojí za tímto krokem: 


Dle očekávání vydal pan zastupitel Král tiskové prohlášení o tématu, kterému se na pondělním zastupitelstvu věnoval asi nejvíce ze všech. Pokusím se v krátkosti reagovat.

Argumenty proč držitele ZTP a ZTP/P od poplatku za parkování nezvýhodnit byly několikrát dokola zmíněny. Někdo je pochopí, jinému se zdají hloupé. Tak jako u jiných rozhodnutí. Co přece jen zopakuji, je to, že si radnice opravdu nepotřebuje „mastit kapsu“ na lidech se zdravotním postižením. I když je to opozicí komunikováno jinak, jde primárně o to, aby se v parkování nastavila nějaká spravedlnost.

Pan Král ve svém pondělním vystoupení zakončeném působivým předáním parkovací kartičky řekl spoustu slov. Přiznám se, že mnohé jsem s úspěchem zapomněl. Co mi však utkvělo v hlavě a do značné míry mne rozhořčilo, je označení mé osoby za člověka bez pochopení. Navíc ještě v tom smyslu, že jako osoba dříve působící v sociálních službách, bych měl být obzvláště soucitný. K tomu jen jediné. Právě z mé zkušenosti v této oblasti pramení má touha po spravedlivém rozdělování úlev a zvýhodnění. Moc dobře vím, jací ve městě žijí lidé, jaké mají problémy, jaké mají potřeby a jak moc je nutné jim z pozice města pomáhat. I mezi znevýhodněnými lidmi se najdou ti poctiví a ti vypočítaví.

Platí také to, že nemůžeme zvýhodnit jen jednu skupinu lidí a na druhé dělat dlouhý nos jen kvůli tomu, že nemají kartičku. Co takové maminky samoživitelky? Sleví jim město na parkovném? Vyhradí jim parkovací místa hned u vstupu do úřadu/pošty/školy/školky? Co studenti? Necháme je zadarmo parkovat kdekoliv, protože si ještě nevydělávají? Co třeba lidé na dávkách? Ano, i ti jezdí auty, i když mají značný socio ekonomický handicap. Dalo by se takhle pokračovat ještě dlouho a bylo by to zbytečné. Nakonec by to stejně vyústilo v otázku, co je spravedlivější – když platí všichni nebo když platí jen někdo.

Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží, že by je omezilo v běžném životě. Možná je složitější dojít k automatu a provést platbu pro někoho, kdo se hůře pohybuje. V tomto případě by mohla pomoci parkovací aplikace, kterou provozujeme. Ještě v sedě v autě lze pohodlně zaplatit parkovné a odkudkoliv pak případně prodloužit jeho platnost bez nutnosti běžet zpátky k automatu. Chápu, ne každý má smartphone, a ne každý s ním umí. Nicméně určitá cesta to je.

Docela by mě zajímalo, kolik měsíčně lidé na parkovném zaplatí. Celkový objem peněz pochopitelně znám, ale chtěl bych vědět, kolik konkrétní jeden člověk dá za parkování v rámci měsíčních pojížděk za nákupy, za doktorem, na poštu a tak. Zkuste mi do komentářů napsat, kolik vás měsíčně stojí parkování ve zpoplatněných zónách. Kolik tak může dát držitel ZTP měsíčně za parkování?

PS: Ještě trochu k těm parkovacím kartičkám, co mají zastupitelé. Pan Král se jí zbavil, aby se stal obyčejným občanem, který musí za parkování platit.
Kartička opravňuje zastupitele parkovat jen kolem radnice, nikoliv jinde. Všude jinde na zpoplatněných místech musí zastupitelé platit, stejně jako pan Král.
Já jsem držitelem karty „R“, díky které můžu stát ve dvorku u úřadu a na jednom místě naproti Zámečku. Kdekoliv jinde mám smůlu a musím hledat drobné nebo klikat v aplikaci. U úřadu se navíc neplatí, stojí se tu na „kotouček“.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

autor: Jan Konvalinka - starosta města PříbramiDalší články

Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Koncem minulého týdne proběhla úspěšná tlaková zkouška jednoho z rekonstruovaných kotlů. 21. ledna 2020   (17:25) Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy „Vylovil jsem jedné starší paní cihlu z jejího domku na Radavě. Podařilo se mi ho nafilmovat. Když jsem jí video věnoval, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům,“ říká potápěč Jiří Soukup 21. ledna 2020   (13:55) Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Starosta města Příbrami reaguje na pondělní jednání zastupitelstva, kdy jedním z témat byla přestavba akvaparku 21. ledna 2020   (11:18) Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Stěžejní informací, která ze soutěže vyplyne, bude cena. 21. ledna 2020   (08:43) Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Dobříšští zastupitelé si zvolí nového starostu na svém příštím zasedání dne 27. ledna 2020 21. ledna 2020   (06:25) Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá 20. ledna 2020   (19:15) Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz