12. 8. svátek má Klára
Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

12. září 2019   (09:44)
Jan Konvalinka: Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží

Starosta města Příbrami reaguje na článek zastupitele Vladimíra KráleZastupitel města Příbrami Vladimír Král ve středu reagoval na zpoplatnění parkovného pro osoby se ZTP a ZTP/P v článku: Solidarita místo dvojího metru aneb Proč jsem se vzdal zastupitelské parkovací karty

Reakce starosty na sebe nenechala dlouho čekat. Na svém facebookovém profilu zveřejnil argumenty, které stojí za tímto krokem: 


Dle očekávání vydal pan zastupitel Král tiskové prohlášení o tématu, kterému se na pondělním zastupitelstvu věnoval asi nejvíce ze všech. Pokusím se v krátkosti reagovat.

Argumenty proč držitele ZTP a ZTP/P od poplatku za parkování nezvýhodnit byly několikrát dokola zmíněny. Někdo je pochopí, jinému se zdají hloupé. Tak jako u jiných rozhodnutí. Co přece jen zopakuji, je to, že si radnice opravdu nepotřebuje „mastit kapsu“ na lidech se zdravotním postižením. I když je to opozicí komunikováno jinak, jde primárně o to, aby se v parkování nastavila nějaká spravedlnost.

Pan Král ve svém pondělním vystoupení zakončeném působivým předáním parkovací kartičky řekl spoustu slov. Přiznám se, že mnohé jsem s úspěchem zapomněl. Co mi však utkvělo v hlavě a do značné míry mne rozhořčilo, je označení mé osoby za člověka bez pochopení. Navíc ještě v tom smyslu, že jako osoba dříve působící v sociálních službách, bych měl být obzvláště soucitný. K tomu jen jediné. Právě z mé zkušenosti v této oblasti pramení má touha po spravedlivém rozdělování úlev a zvýhodnění. Moc dobře vím, jací ve městě žijí lidé, jaké mají problémy, jaké mají potřeby a jak moc je nutné jim z pozice města pomáhat. I mezi znevýhodněnými lidmi se najdou ti poctiví a ti vypočítaví.

Platí také to, že nemůžeme zvýhodnit jen jednu skupinu lidí a na druhé dělat dlouhý nos jen kvůli tomu, že nemají kartičku. Co takové maminky samoživitelky? Sleví jim město na parkovném? Vyhradí jim parkovací místa hned u vstupu do úřadu/pošty/školy/školky? Co studenti? Necháme je zadarmo parkovat kdekoliv, protože si ještě nevydělávají? Co třeba lidé na dávkách? Ano, i ti jezdí auty, i když mají značný socio ekonomický handicap. Dalo by se takhle pokračovat ještě dlouho a bylo by to zbytečné. Nakonec by to stejně vyústilo v otázku, co je spravedlivější – když platí všichni nebo když platí jen někdo.

Skutečně si nemyslím, že by zpoplatněné parkování bylo pro postižené tak velkou finanční zátěží, že by je omezilo v běžném životě. Možná je složitější dojít k automatu a provést platbu pro někoho, kdo se hůře pohybuje. V tomto případě by mohla pomoci parkovací aplikace, kterou provozujeme. Ještě v sedě v autě lze pohodlně zaplatit parkovné a odkudkoliv pak případně prodloužit jeho platnost bez nutnosti běžet zpátky k automatu. Chápu, ne každý má smartphone, a ne každý s ním umí. Nicméně určitá cesta to je.

Docela by mě zajímalo, kolik měsíčně lidé na parkovném zaplatí. Celkový objem peněz pochopitelně znám, ale chtěl bych vědět, kolik konkrétní jeden člověk dá za parkování v rámci měsíčních pojížděk za nákupy, za doktorem, na poštu a tak. Zkuste mi do komentářů napsat, kolik vás měsíčně stojí parkování ve zpoplatněných zónách. Kolik tak může dát držitel ZTP měsíčně za parkování?

PS: Ještě trochu k těm parkovacím kartičkám, co mají zastupitelé. Pan Král se jí zbavil, aby se stal obyčejným občanem, který musí za parkování platit.
Kartička opravňuje zastupitele parkovat jen kolem radnice, nikoliv jinde. Všude jinde na zpoplatněných místech musí zastupitelé platit, stejně jako pan Král.
Já jsem držitelem karty „R“, díky které můžu stát ve dvorku u úřadu a na jednom místě naproti Zámečku. Kdekoliv jinde mám smůlu a musím hledat drobné nebo klikat v aplikaci. U úřadu se navíc neplatí, stojí se tu na „kotouček“.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

autor: Jan Konvalinka - starosta města Příbrami

Další články

V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21) Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22) Čeká nás nebeská podívaná. Vrcholí Perseidy, roj meteorů bude vidět už po setmění Čeká nás nebeská podívaná. Vrcholí Perseidy, roj meteorů bude vidět už po setmění Perseidy budou aktivní až do 24. srpna. 11. srpna 2020   (17:44) Začal se ukájet a běžel ke mně, říká žena, kterou v pondělí večer obtěžoval v Příbrami onanista Začal se ukájet a běžel ke mně, říká žena, kterou v pondělí večer obtěžoval v Příbrami onanista Informační centrum se přesune do bývalého fotoateliéru v Pražské ulici Informační centrum se přesune do bývalého fotoateliéru v Pražské ulici Město chce tímto krokem oživit nákupní zónu v Pražské ulici. 11. srpna 2020   (13:03)
Psal jsem ráno řeckému premiérovi, aby se na to ještě podívali, řekl Babiš k povinným testům Psal jsem ráno řeckému premiérovi, aby se na to ještě podívali, řekl Babiš k povinným testům Řecké rozhodnutí o povinných testech Babiše překvapilo. 11. srpna 2020   (11:30)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz