26. 5. svátek má Filip
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Jaká je kvalita MHD v Příbrami a kolik nás to stojí?

7. září 2018   (06:03)
Jaká je kvalita MHD v Příbrami a kolik nás to stojí?

Další zastavení nad Městskou hromadnou dopravou se starostou města Příbram Ing. Jindřichem Vařekou


Již dlouhou dobu je často probíraným tématem porovnávání kvality poskytovaných služeb MHD s různými městy. Jako vzor bývá často uváděno město Písek. Abychom získali alespoň rámcovou představu o této problematice,  dovolím si uvést několik čísel.
 
  • Město Příbram dotuje svoji MHD částkou 25 mil. Kč/rok. Město Písek vydává ze svého rozpočtu na MHD 8,1 mil Kč/rok.
  • Město Příbram proplatilo v roce 2017  provozovateli MHD 905.849 ujetých km. Město Písek proplatilo v roce  2017  svému provozovateli MHD 283.000 km.
  • Město Příbram má cca 33.000 obyvatel. Město Písek má 30.100 obyvatel.


Co lze z uvedených údajů dovodit?

Uvážíme-li, že obsluhované katastrální území Písku je téměř dvakrát větší než území Příbrami a zároveň zkonstatujeme, že MHD Příbram najezdí 3,2 x tolik km než  MHD v Písku, potom z uvedeného nutně vyplývá, že hustota sítě MHD v Příbrami a její kapacita jsou několikanásobně vyšší než nabízí např. město Písek.

Na stranu druhou, uvedené údaje nic nevypovídají o kvalitě poskytovaných služeb. Necestoval jsem MHD v Písku, ale dovedu si představit že kvalita tamní dopravy bude nejspíš na daleko vyšší úrovni. Píseckým můžeme také závidět např. digitální jízdní řády a vymazlené autobusy a další vymoženosti. Část dopravy v Písku přebírá také železniční doprava. To, co si ovšem představit neumím je to, že bychom u nás v Příbrami zredukovali spoje na úroveň hustoty MHD  mnoha dalších jiných měst.

Nikterak se netajím tím, že díky optimalizaci spojů došlo v letošním roce k cca 10% redukci nákladů na MHD. Vyškrtány byly především spoje, které běžně vozily jenom jednotlivce, anebo také nikoho. V některých výjimečných případech byly zachovány spoje běžně obsazené čtyřmi pasažéry. (To v případě obsluhy odlehlejších městských částí). Některé spoje byly posíleny a obsluha MHD byla zcela nově zavedena např. na Sázky. 

Již dlouhou dobu je často probíraným tématem …
K novému jízdnímu řádu jsme od občanů obdrželi celkem 31 připomínek, z nichž cca polovina byla shledána jako korektní, a tyto připomínky byly do nového jízdního řádu promítnuty.

Téměř každý den přistávají na mém stole stížnosti na nekvalitu naší MHD. Naprostá většina těchto stížností je oprávněných, neboť stará smlouva se již skutečně přežila. To, že nejpozději v druhé polovině příštího roku dojde k zásadnímu posunutí standardů kvality příbramské MHD o dvě patra výše, to je jisté. To, co jisté není, to je to, co to bude stát, protože k navýšení kvality nedojde zadarmo. Otázkou také zůstává, zda nejpalčivější problém příbramské MHD bude možno novou smlouvou skutečně odstranit.

O jaký problém se jedná, o tom si budete moci přečíst v dalším díle, ve kterém se pokusím shrnout nejpalčivější problémy příbramské MHD a názory občanů shromážděné dotazníkovým šetřením.O jaký problém se jedná, o tom si budete moci přečíst v dalším díle, ve kterém se pokusím shrnout nejpalčivější problémy příbramské MHD a názory občanů shromážděné dotazníkovým šetřením.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

K novému jízdnímu řádu jsme od občanů …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Ing Jindřich Vařeka
foto: ilustr

autor: mipDalší články

Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce 1.FK Příbram – FK Dukla Praha 3:2 (1:1) V sobotu 25. května přivítala v posledním pátém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce Duklu. 25. května 2019   (21:00) Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08) Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16) Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Korunovace 2019 – Hlavní pouť české církevní provincie Slavnostní liturgie bude zakončena mariánským průvodem a uctíváním u Korunovačního oltáře. 25. května 2019   (06:46) Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz