18. 7. svátek má Drahomíra
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Jaká je kvalita MHD v Příbrami a kolik nás to stojí?

7. září 2018   (06:03)
Jaká je kvalita MHD v Příbrami a kolik nás to stojí?

Další zastavení nad Městskou hromadnou dopravou se starostou města Příbram Ing. Jindřichem Vařekou


Již dlouhou dobu je často probíraným tématem porovnávání kvality poskytovaných služeb MHD s různými městy. Jako vzor bývá často uváděno město Písek. Abychom získali alespoň rámcovou představu o této problematice,  dovolím si uvést několik čísel.
 
  • Město Příbram dotuje svoji MHD částkou 25 mil. Kč/rok. Město Písek vydává ze svého rozpočtu na MHD 8,1 mil Kč/rok.
  • Město Příbram proplatilo v roce 2017  provozovateli MHD 905.849 ujetých km. Město Písek proplatilo v roce  2017  svému provozovateli MHD 283.000 km.
  • Město Příbram má cca 33.000 obyvatel. Město Písek má 30.100 obyvatel.


Co lze z uvedených údajů dovodit?

Uvážíme-li, že obsluhované katastrální území Písku je téměř dvakrát větší než území Příbrami a zároveň zkonstatujeme, že MHD Příbram najezdí 3,2 x tolik km než  MHD v Písku, potom z uvedeného nutně vyplývá, že hustota sítě MHD v Příbrami a její kapacita jsou několikanásobně vyšší než nabízí např. město Písek.

Na stranu druhou, uvedené údaje nic nevypovídají o kvalitě poskytovaných služeb. Necestoval jsem MHD v Písku, ale dovedu si představit že kvalita tamní dopravy bude nejspíš na daleko vyšší úrovni. Píseckým můžeme také závidět např. digitální jízdní řády a vymazlené autobusy a další vymoženosti. Část dopravy v Písku přebírá také železniční doprava. To, co si ovšem představit neumím je to, že bychom u nás v Příbrami zredukovali spoje na úroveň hustoty MHD  mnoha dalších jiných měst.

Nikterak se netajím tím, že díky optimalizaci spojů došlo v letošním roce k cca 10% redukci nákladů na MHD. Vyškrtány byly především spoje, které běžně vozily jenom jednotlivce, anebo také nikoho. V některých výjimečných případech byly zachovány spoje běžně obsazené čtyřmi pasažéry. (To v případě obsluhy odlehlejších městských částí). Některé spoje byly posíleny a obsluha MHD byla zcela nově zavedena např. na Sázky. 

Již dlouhou dobu je často probíraným tématem …
K novému jízdnímu řádu jsme od občanů obdrželi celkem 31 připomínek, z nichž cca polovina byla shledána jako korektní, a tyto připomínky byly do nového jízdního řádu promítnuty.

Téměř každý den přistávají na mém stole stížnosti na nekvalitu naší MHD. Naprostá většina těchto stížností je oprávněných, neboť stará smlouva se již skutečně přežila. To, že nejpozději v druhé polovině příštího roku dojde k zásadnímu posunutí standardů kvality příbramské MHD o dvě patra výše, to je jisté. To, co jisté není, to je to, co to bude stát, protože k navýšení kvality nedojde zadarmo. Otázkou také zůstává, zda nejpalčivější problém příbramské MHD bude možno novou smlouvou skutečně odstranit.

O jaký problém se jedná, o tom si budete moci přečíst v dalším díle, ve kterém se pokusím shrnout nejpalčivější problémy příbramské MHD a názory občanů shromážděné dotazníkovým šetřením.O jaký problém se jedná, o tom si budete moci přečíst v dalším díle, ve kterém se pokusím shrnout nejpalčivější problémy příbramské MHD a názory občanů shromážděné dotazníkovým šetřením.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

K novému jízdnímu řádu jsme od občanů …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info: Ing Jindřich Vařeka
foto: ilustr

autor: mip







Další články

Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Výtvarník bydlí v Podlesí u Příbrami, v minulých dnech oslavil 70. narozeniny 17. července 2019   (18:52) Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Zimní stadion Příbram nezeje prázdnotou ani mimo zimní sezonu. 17. července 2019   (15:58) Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Neviděli jste muže na fotografii? Policisté by s ním potřebovali mluvit. 17. července 2019   (13:07) Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Došlo k zatmění přibližně 65,3 procenta Měsíce 17. července 2019   (11:49) Tragická nehoda motorkáře Tragická nehoda motorkáře Policisté vydali tiskovou zprávu k tragické nehodě, která se odehrála v pondělí 15. července u obce Drásov 17. července 2019   (09:21) Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Po úspěšném loňském nácviku krizové situace pro případ, kdy by došlo k blackoutu, se budou letos složky Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje připravovat na možný výskyt vysoce nakažlivé nemoci. 17. července 2019   (08:14) Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta 17. července 2019   (06:15) Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat 16. července 2019   (18:26) Oleje patří do sběrného dvora Oleje patří do sběrného dvora Co děláte s olejem po smažení či fritování? 16. července 2019   (15:13) Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Uskuteční se zde 8. podnik Zóny střední Evropy v rallycrossu. V České trofeji historických automobilů budete moci fandit i zástupkyním něžného pohlaví 16. července 2019   (13:14)



Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz